terapia wisceralna

Terapia wisceralna – co to jest i w czym może pomóc?

Brak ruchu, siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, nieregularne odżywianie się mają negatywny wpływ na nasze jelita i inne narządy wewnętrzne. Efektem tego są np. różnego rodzaju problemy gastryczne pod postacią refluksu, biegunek lub zaparć. A gdy do tego nałożą się choroby współistniejące, następuje cała kaskada negatywnych dla naszego organizmu zdarzeń: zaburzenia metaboliczne i hormonalne, problemy żołądkowo – jelitowe, depresja. Nieleczone dolegliwości mogą nasilać już istniejące i wyraźnie pogarszać jakość życia.

Również stres, nieodłączny towarzysz w dzisiejszych czasach, bardzo silnie koreluje z występowaniem dolegliwości żołądkowo-jelitowych, czego następstwem mogą być m.in. wrzody żołądka lub dwunastnicy, SIBO (zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego), zespół jelita drażliwego.

Czym jest terapia trzewna?

Bardzo pomocna w radzeniu sobie z ww. problemami jest terapia trzewna, dzięki której uruchamiamy i normalizujemy pracę narządów wewnętrznych, usuwamy powstałe w nich napięcia i poprawiamy odżywienie tkanek. Dzięki temu dolegliwości stopniowo ustępują i organizm wraca do prawidłowego funkcjonowania. Terapia trzewna (wisceralna) oznacza pracę z narządami wewnętrznymi jamy brzusznej.

Jelita często są nazywane naszym drugim mózgiem. Mnogość połączeń nerwowych wewnątrz jamy brzusznej, reprezentacja unerwienia autonomicznego, a także rozbudowana sieć naczyń krwionośnych sprawia, że praca w tej okolicy jest niezwykle istotna dla zdrowia każdego z nas.

Wszelkie zaburzenia pozostałych układów np. wada postawy, zabieg operacyjny, zapalenia tkanek lub stres mogą wpłynąć bezpośrednio na funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

Z kolei problemy dotyczące narządów wewnętrznych przełożą się na funkcjonowanie kręgosłupa, miednicy, żeber, obręczy barkowej i biodrowej.

Terapia wisceralna ma duży wpływ na usprawnianie funkcjonowania całego organizmu.

Bardzo często nie przywiązujemy wagi do tego, co się dzieje w naszym brzuchu i nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w obrębie jamy brzusznej znajduje się źródło mnóstwa problemów zdrowotnych. To nie tylko dolegliwości ortopedyczne i gastryczne, ale także ginekologiczne, a nawet psychiczne. Przywrócenie prawidłowego funkcjonowania narządów jamy brzusznej przywraca równowagę procesów fizjologicznych i regeneracyjnych. Poprawia się także krążenie krwi i limfy.

Kiedy warto stosować terapię wisceralną?

Terapia wisceralna ma bardzo szerokie zastosowanie w wielu stanach chorobowych. Poprzez wykorzystanie technik trzewnych poprawiamy perystaltykę jelit wpływamy na leczenie zaburzeń metabolicznych, redukujemy napięcia w obrębie brzucha, co jest podstawą leczenia zaburzeń w obrębie przewodu pokarmowego.

Manipulacje wisceralne są także nieocenionym elementem każdej terapii urologicznej i proktologicznej. Stały się także narzędziem w leczeniu dolegliwości towarzyszących otyłości. 

Z tego też względu mgr Maciej Dubicki, fizjoterapeuta, dołączył do Zespołu Leczenia Otyłości MediSpace. Poprzez terapię trzewną redukuje dolegliwości brzuszne u osób z towarzyszącą nadwagą i otyłością, pozwalając tym samym na bardziej efektywną redukcję masy ciała i zmniejszenie liczby stosowanych leków z powodów gastrycznych. 

Autor: mgr Maciej Dubicki

3.5/5 - (4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *