Proktologia jest dziedziną medycyny, która dotyczy wstydliwych partii ciała. Choroby związane z odbytem to temat często przemilczany. Nie chcemy o nich mówić ani odwiedzać w ich sprawie lekarza. Wpływa to na późne rozpoznanie wielu groźnych schorzeń związanych z wypróżnieniami. Jeśli pojawia się problem, nie warto opóźniać kontaktu z właściwym specjalistą z powodu fałszywego wstydu. Są to normalne choroby i trzeba je jak najszybciej wyleczyć.

Pokonaj wstyd!

Leczenie proktologiczne w Centrum Medycznym Medispace to sposób na pozbycie się uciążliwych i długotrwałych chorób odbytnicy i jelita grubego! Zgłoś się na konsultacje, gdy tylko zaobserwujesz niepokojące objawy, a nie kiedy zaawansowany stan, ból, krwawienia zmusi Cię do wizyty u proktologa. W naszej klinice zapewniamy komfort w czasie badania, dyskrecję i skuteczne leczenie.

Dlaczego warto leczyć schorzenia proktologiczne w Medispace?

Centrum Medyczne Medispace zapewnia swoim pacjentom efektywne i bezpieczne metody leczenia proktologicznego. Pracują u nas wybitni lekarze z ogromnym doświadczeniem również specjaliści od chorób związanych z jelitem grubym, odbytem i odbytnicą. Nasz zespół nie tylko uważnie śledzi wszelkie nowinki ze świata medycyny, ale też prowadzi badania naukowe we współpracy z renomowanymi ośrodkami akademickimi. Skontaktuj się z nami jak najszybciej i zgłoś się na konsultacje do naszych proktologów. Nie pozwól, aby aby choroby układu wydalania wpływały na Twoje zdrowie! Zapraszamy do odwiedzin naszej placówki w celu profesjonalnej konsultacji.

Umów się na wizytę już dzisiaj!

Proktologia to dział medycyny, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób, które są związane z ostatnim odcinkiem przewodu pokarmowego, takich jak: choroby jelita grubego, odbytnicy, kanału odbytu i choroby odbytu. Metody leczenia schorzeń zależą od choroby i stopnia jej zaawansowania. Czasem wystarczy leczenie farmakologiczne, w innych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie niezbędnych zabiegów, np. usuwanie hemoroidów, polipów, torbieli czy włókniaków.

Lekarz proktolog jest specjalistą w zakresie diagnozowania i leczenia dolegliwości oraz chorób takich jak:

  • nowotwór jelita grubego,
  • hemoroidy,
  • nietrzymanie stolca,
  • szczelina odbytu,
  • wypadanie błony śluzowej kanału odbytu,
  • ropień okołoodbytniczy,
  • zakrzepica odbytu,
  • kłykciny kończyste,
  • uchyłki jelita grubego,
  • stany zapalne anodermy,
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Podczas wizyty proktolog przeprowadzi wywiad z pacjentem i obejrzy wyniki do tej pory wykonanych badań. Zapyta o wcześniej przebyte choroby oraz o tryb życia pacjenta. Prawdopodobnie wykona badanie per rectum, czyli palcem przez odbyt, które umożliwia ocenę stanu odbytu, kanału odbytu i odbytnicy. Pozwala ono dobremu proktologowi zdiagnozować wiele zmian chorobowych.

Oprócz diagnostyki lekarz ten często sam wykonuje zabiegi chirurgiczne, jak nacięcie ropnia okołoodbytniczego, stąd niekiedy nazywany jest chirurgiem proktologiem. Oddzielną specjalizacją jest proktolog dziecięcy.

Zmiana barwy i formy kału, zaparcia bądź nawracające biegunki to wyraźny sygnał ostrzegawczy, którego nie wolno lekceważyć. Do najczęstszych sygnałów, że czas udać się do lekarza należą również:

  • ropne wycieki z odbytnicy,
  • zmiany ropne sączące w okolicy odbytu,
  • ropnie płytkie i głębokie,
  • bóle odbytnicy,
  • nietrzymanie stolca i gazów,
  • krwawienia z odbytu lub obecność krwi w stolcu,
  • przewlekłe zaparcia,
  • biegunki,
  • nieregularne i bardzo bolesne wypróżnienia,
  • wzdęcia i nadmierne gazy,
  • uciążliwe swędzenie lub pieczenie w okolicy odbytu,
  • zmiany wrzodowe w obrębie odbytu,
  • śluz w kale
  • uczucie niepełnego wypróżnienia,
  • nawracające bóle w okolicach odbytu i w obrębie jamy brzusznej.

Wizyta u proktologa zaczyna się zawsze od konsultacji. Nasz specjalista przeprowadza  szczegółowy wywiad na temat dolegliwości chorego. Po rozmowie następuje badanie per rectum, czyli kontrola odbytnicy za pomocą palca. Na jego podstawie można już wysnuć wiele wniosków co do obecności guzów, stanu zwieraczy i wielu innych. Zazwyczaj nie jest to wystarczające, by uzyskać pełny obraz problemu, dlatego następnym krokiem jest anoskopia.

Co to jest anoskopia?

Anoskopia to rodzaj badania proktologicznego, które polega na wsunięciu do odbytu jednorazowego wziernika. Umożliwia on obejrzenie błony śluzowej kanału. Jeżeli np. widać tam ślady krwi, a guzki krwawnicze są nieduże, powinno się przeprowadzić dalszą diagnostykę, bo to znaczy, że krew napływa z góry i trzeba poszukać przyczyny. Należy wówczas wykonać rektoskopię lub kolonoskopię.

USG transrektalne

W niektórych wypadkach konieczne może być również wykonanie USG transrektalnego. Polega ono na wprowadzeniu do odbytnicy sondy ultrasonografu. Podczas badania pacjent leży na boku, z kolanami podciągniętymi do klatki piersiowej. Pozwala ono wykryć wszelkie nieprawidłowości w obrębie odbytnicy. Można za jego pomocą skontrolować również efekty przeprowadzonej w tym obszarze operacji.

USG transrektalne wykonuje się w przypadku:

  • bólu odbytu oraz okolic, które mogą świadczyć o takich schorzeniach, jak ropnie, przetoki oraz szczeliny odbytu
  • problemów z utrzymaniem gazów lub stolca, które mogą wskazywać na niewydolność zwieraczy
  • zmian zapalnych w obrębie odbytu
  • podejrzenia nowotworów odbytnicy

Jak przygotować się do konsultacji i podstawowych badań?

Konsultacja u lekarza proktologa nie wymaga specjalnych przygotowań. Warto jednak w dniu badania szczególnie zadbać o higienę osobistą, zwłaszcza w obrębie odbytu. Nie trzeba być na czczo, lekarze zalecają jednak spożycie lekkostrawnego posiłku. Pozwala on uniknąć wzdęć oraz zbierania się niepokojących gazów, które mogą zaburzyć obraz badania. Dla własnego komfortu warto również przed konsultacją zadbać o wypróżnienie oraz opróżnienie pęcherza.

Do poradni proktologicznej pacjenci najczęściej zgłaszają się z problemem żylaków odbytu, a także szczeliną odbytu. Choć choroby te nie są groźne, są one wyjątkowo bolesne i uciążliwe.

Szczelina odbytu

Szczelina odbytu występuje pod postacią linijnego owrzodzenia okolicy odbytu z widocznymi włóknami mięśnia zwieracza wewnętrznego odbytu oraz tkanką ziarninującą. W chorobie tej dochodzi do powstania tak zwanego guzka wartowniczego oraz brodawki odbytu. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego.

Ropień okołoodbytowy

Ropień okołoodbytowy to zbiornik wypełniony ropą, który znajduje się w przestrzeni okołoodbytowej, międzyzwieraczowej, kulszowo-odbytniczej oraz miedniczno-odbytniczej.

Może się on pojawić przy chorobie Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, chorobach autoimmunologicznych i innych. Objawem ropnia okołoodbytowego jest silny, ostry ból tej okolicy oraz tkliwość podczas badania palpacyjnego.

Przetoka odbytu

Przetoka spowodowana jest niedrożnością przewodów gruczołów okołoodbytowych najczęściej spowodowaną zakażeniem bakteryjnym. Powoduje ono powstanie kanału łączącego kanał odbytu ze środowiskiem zewnętrznym, znajdującym się w pobliżu odbytu. Objawami przetoki odbytu jest brudzenie bielizny wydzieliną kałową oraz świąd. Oprócz bólu i pieczenia występuje wyciek ropny i towarzyszący mu przykry zapach. Leczenie przetok odbytu jest procesem długotrwałym.

Guzy odbytu

Guzy odbytu mogą być łagodne lub złośliwe. Do łagodnych należy krwiak okołoodbytowy, a także kłykciny odbytu będące wynikiem infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego.

Najczęściej występującym nowotworem złośliwym odbytu jest rak odbytu wywodzący się z nabłonka płaskiego, który leczy się radiochemioterapią.

Hemoroidy

Hemoroidy, inaczej nazywane żylakami odbytu, są obecnie bardzo częstą przypadłością. Dotyczy ona ok 5 proc. dorosłej populacji, najczęściej między 45 a 65. rokiem życia, bez względu na płeć. Po 50. roku życia może dotyczyć nawet 40-60 proc. osób.

Przyczyna ich powstawania nie została do końca poznana. Polega ona głównie procesach degradacyjnych podporowej tkanki łącznej oraz mięśni gładkich, która powoduje wypadanie poduszek odbytowych, następnie ich zrogowacenie oraz przerost.

Na powstawanie hemoroidów mogą mieć wpływ ciąża, siedzący tryb życia oraz zbyt długie przesiadywanie w toalecie. 

Hemoroidy objawiają się występowaniem świeżej krwi na powierzchni stolca lub na papierze toaletowym, czemu może towarzyszyć dyskomfort, świąd i ból. Później przy rozwoju choroby może nastąpić również brudzenie bielizny śluzem oraz wydzieliną kałową.

W zależności od rodzaju przeprowadzonych badań, cena wizyty u proktologa może się różnić. Poniżej przedstawiamy skrócony cennik konsultacji poradni proktologicznej.

UsługaCena
Konsultacja proktologicznaod 160 zł
Konsultacja proktologiczna z anoskopiąod 210 zł
USG transrektalne (przezodbytnicze)200 zł

Niekiedy wskazane może być przeprowadzenie dodatkowych, rozszerzonych badań oraz zabiegów. Dokładne ceny są dostępne w naszym centrum. Na naszej stronie internetowej możesz sprawdzić ich orientacyjny koszt:

 

Problemy z układem trawiennym, zwłaszcza w odcinku jelita grubego i odbytu to często temat tabu. Dlatego wiele osób odczuwa lęk i wstyd przed wizytą w przychodni proktologicznej. Warto pamiętać, że badania per rectum czy anoskopia to często codzienność dla lekarza proktologa. W Warszawie (prywatnie) możesz udać się do naszego centrum medycznego Medispace. Nasz zespół składa się z doświadczonych lekarzy, którzy chętnie rozwieją wszelkie wątpliwości i odpowiedzą na pojawiające się pytania. Dzięki temu badanie nie będzie źródłem niepotrzebnego stresu i lęku. Dlatego zaufaj profesjonalistom i skontaktuj się z nami już dziś.