żywienie a święta

Na święta…

Święta Bożego narodzenia to czas bardzo ważny w naszej kulturze i tradycji. Zakorzeniona tradycja spotkań rodzinnych przy świątecznym stole jest dla większości z nas czymś oczywistym. Jest to wspaniały czas, w którym każdy z nas wyznacza sobie inne priorytety. Nagle, przez tych kilka dni w roku, nie są najważniejsze kolejne projekty, kolejne sukcesy, sprawdziany, oceny, pieniądze. Dzięki cudownej aurze świąt najważniejsze staje się tu i teraz. Ważniejsze jest prawdziwe szczęście niż spełnianie cudzych oczekiwań czy narzuconych samym sobie zadań.

Boże Narodzenie a nawyki żywieniowe

Czy dbając o zdrowie w święta, musimy przestrzegać jakieś specjalnej diety? NIE! Przynajmniej nie zawsze. Czasami choroby zmuszają nas do przestrzegania określonych zaleceń i tutaj nie zawsze jest miejsce na odstępstwo. W pozostałych przypadkach możemy w trakcie świąt celebrować ten czas w sposób tradycyjny. Jako dietetyk spotykałem się z różnymi problemami u swoich pacjentów, łącznie z lękiem przed pójściem na wigilię, czy na świąteczny obiad do babci. Warto przestrzegać kilku prostych zasad, dzięki którym nasza dieta i efekty, które wypracowaliśmy nie zostaną stracone. Ale te zalecenia, opisane w krótkich punktach pomogą też osobom, które nigdy na żadnej diecie nie były – spowodują po prostu dobre samopoczucie, bez uczucia przejedzenia. A najważniejsze jest to, że pomimo starań o poprawę swoich nawyków żywieniowych spędzicie te święta w zgodzie ze sobą oraz w taki sposób, jak chcecie. Na własnych warunkach, bez straty wypracowanych efektów, z dobrym samopoczuciem, przy suto zastawionym rodzinnym stole😊

dieta w święta

Jak moi pacjenci radzą sobie utrzymywać dietę w święta? Jakie proste zasady wprowadzają, żeby pomimo świąt utrzymać dobre nawyki żywieniowe?

Przygotowania zacznij już teraz. Cały początek grudnia to idealny czas – co zrobić?

  • Zadbaj o to, żeby codziennie postępować zgodnie z prawidłowymi nawykami żywieniowymi,
  • Przygotowuj jedzenie w domu – nie jedz na mieście,
  • Jedz między 3-5 posiłków / dzień,
  • Nie podjadaj nic pomiędzy posiłkami,
  • Odstaw wszystkie słodycze, ciasteczka, cukierki, słone przekąski oraz fast-foody,
  • Pij ok. 2-2,5 litra płynów / dzień,
  • Rozpocznij regularne ćwiczenia (nieważne jakie, ważne żeby były regularne 2-4 x / tydzień) Wybierz taki rodzaj aktywności, który sprawia Ci najwięcej przyjemności. Spacer, bieganie, basen, siłownia, ćwiczenia domowe, każda aktywność jest bardzo ważna.

Okres świąteczny – jak go przetrwać?

Przygotowania do świąt zaczynają się już kilka dni wcześniej: Pieczenie, gotowanie, kupowanie. . . I bardzo dobrze, nie daj się zaskoczyć – przygotuj się wcześniej – w tym okresie cały czas pamiętaj o prawidłowym, zrównoważonym żywieniu. Wykorzystaj, to co już zostało przygotowane „na święta” jeśli jest ryba po grecku – zjedz odrobinę na obiad, jeśli pieczesz ciasto – upiecz jedno więcej i zjedz jako 2 śniadanie wraz z całą rodziną. – Pamiętaj o tym, żeby się na chwilę zatrzymać, wypić kawę porozmawiać z najbliższymi. Na takie chwile idealny będzie wspólny posiłek.

  • 24 grudnia – Postaraj się tak zaplanować przygotowania, żeby tego dnia już nic nie robić. Odpocznij, przygotuj się do wieczerzy, zrelaksuj się, ubierz choinkę. Pomijając kwestie, czy trzeba pościć w wigilię czy nie, warto powstrzymać się od przejadania, rezygnacja z mięsa również będzie dobrym rozwiązaniem.  Najlepiej jak zjesz małe śniadanie, małą przekąskę, a następnie kolację wigilijną. Nie przejadaj się, ale też nie martw się tym, że zjesz trochę więcej, zjesz kawałek ciasta czy wypijesz lampkę wina.
  • 25 grudnia – każdy ten dzień spędza inaczej, jedni przejeżdżają pół kraju, żeby dojechać do rodziny, drudzy zasiadają przy stole i czasami od niego odchodzą dopiero po kolacji. Ważne jest to, żeby po obfitym śniadaniu wykonać jakąś aktywność. Spacer, zabawa z dziećmi/wnukami – najlepiej na świeżym powietrzu będzie idealnym rozwiązaniem. Później zjedz obiad (prawdopodobnie 3-daniowy) pamiętaj cały czas o podstawowej zasadzie – na żaden posiłek nie przejadaj się. Później będzie prawdopodobnie kolacja – jeśli czujesz, że jesteś najedzony zrezygnuj z niej, jeśli nie to zjedz, ale najlepiej małą, z ograniczeniem dodawanego tłuszczu, majonezu i śmietany. Ostatni posiłek zjedz ok. 3 h przed pójściem spać.
  • 26 grudnia – prawdopodobnie zjesz śniadanie podobne jak to, które było 1 dnia świąt – nie przejadaj się. Postaraj się zaplanować ten dzień jak najbardziej aktywnie – zorganizuj zabawy, spacer dla rodziny. Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie, zaplanuj na ten dzień delikatny trening.

Kolejne dni to dla większości z nas powrót do pracy – od tego dnia wracasz do swoich zdrowych nawyków, które zostały już wdrożone przed świętami. Jesteś w tej dobrej sytuacji, że nie musisz gotować ponieważ możesz wziąć to co było jedzone w trakcie świąt. Uważaj, na ciasta, które przyniosły koleżanki do pracy po świętach. Możesz zjeść, ale tylko 1 kawałek i musi być to zjedzone jako np. 2 śniadanie lub podwieczorek, a nie podjadanie pomiędzy posiłkami.

nawyki żywieniowe w święta
  • 27.12 – 31.12 – NIE WAŻ SIĘ NA SWOJEJ WADZE – wszyscy, którzy się zważą będą prawdopodobnie ważyć o ok. 2-3 kg więcej – nie jest to tkanka tłuszczowa. Jest to woda, która się zatrzymuje poprzez małą aktywność, nieregularność jedzenia, zbyt dużą ilość jedzenia. Do Sylwestra wszystko powinno się unormować. W tym okresie zadbaj o ćwiczenia przynajmniej 2-3 treningi powinny się pojawić. Pij dużo wody (przynajmniej 2-3 litry / dzień). Bardzo pilnuj jedzenia, zwróć uwagę na dużą ilość warzyw oraz pamiętaj o owocach. Jedz tylko zdrowe, naturalne jedzenie – nic przetworzonego. Posiłki spożywaj w spokoju, pamiętając o dokładnym przeżuwaniu każdego kęsa. Od stołu odejdź z delikatnym uczuciem niedosytu.
  • 31.12 – SYLWESTER – Tego dnia powinno się zjeść przed sylwestrową imprezą przynajmniej 3 posiłki. Śniadanie delikatne i zdrowe, 2 śniadanie smaczna przekąska lub treściwa zupa z dużą ilością warzyw, obiad – bardzo ważne, żeby był to konkretny duży posiłek – najedz się przed wyjściem na zabawę, w przeciwnym wypadku już po pierwszej lampce alkoholu możesz się gorzej poczuć. Na imprezie baw się w najlepsze – nie przejmuj się ilością jedzenia – zadbaj tylko o to, żeby zjeść jak najwięcej warzyw w różnej postaci (gotowane, sałatki itd.) oraz owoców. Tańcz i baw się do białego rano (to też aktywność😊).
  • 1.01 – odpocznij, wyśpij się, wypij koktajl z owoców, zjedz porządne śniadanie, wyśpij się – postępuj tak, jak 2 dnia świąt, wybierz się na spacer lub wymyśl inną aktywność.
  • 2.01 – wróć do starych przyzwyczajeń i jeśli uważasz za słuszne przyjdź do dietetyka, żeby zrealizować postanowienia noworoczne.

Autor: mgr inż. Tomasz Kolipiński

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *