ruch ma znaczenie

Każdy ruch ma znaczenie

Rozwój technologii, tempo życia, nasza dzisiejsza nowoczesność, zmiana nawyków sprawiły, że dla wygody życia zaczęliśmy się mniej ruszać. Jest to jeden z powodów, dla których dziś zaczynamy rozmawiać o pandemii otyłości. Nie jest łatwo powiedzieć: jedz zdrowo! ruszaj się! a nie będziesz chory. Pośród innowacyjnych metod leczenia otyłości i nie tylko, często kosztownych, wciąż jednak to RUCH pozostaje niezastąpionym lekiem na zachowanie zdrowia fizycznego i psychicznego. Koszty związane z ruchem obejmują: motywację, chęć, czas i wysiłek fizyczny. Oszczędzamy na nim całe mnóstwo pieniędzy, a zyskujemy tak wiele bezcennego zdrowia.

Wciąż aktualne jest powiedzenie nadwornego lekarza Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy, doktora Wojciecha Oczko, że:

RUCH ZASTĄPI PRAWIE KAŻDY LEK, PODCZAS GDY ŻADEN LEK NIE ZASTĄPI RUCHU

WHO stworzyło wytyczne dotyczące aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia. Skierowane są do każdego z nas, bez względu na pochodzenie, posiadane choroby i stopień sprawności. Różnicują one jedynie zakres podstawowej aktywności w zależności od wieku. 

Proszę, przeczytaj, co jest ich podstawowym przesłaniem:

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA JEST DOBRA DLA SERCA, CAŁEGO CIAŁA I UMYSŁU

Szacuje się, że gdyby ludność świata była aktywniejsza, możliwe byłoby uniknięcie od czterech do pięciu milionów zgonów rocznie. Regularny RUCH to recepta na zapobieganie i skuteczniejsze leczenie chorób niezakaźnych takich jak: choroby układu krążenia, cukrzyca typu 2, nowotwory, otyłość, depresja, zaburzenia lękowe. 

KAŻDA AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA JEST LEPSZA NIŻ ŻADNA, A IM JEJ WIĘCEJ, TYM LEPIEJ

Dla zdrowia i dobrego samopoczucia WHO zaleca wszystkim dorosłym co najmniej 150-300 minut aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności tygodniowo (lub równoważną ilość intensywnej aktywności), a wszystkim dzieciom i młodzieży średnio 60 minut aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności dziennie. 

dlaczego ruch jest ważny

Jednak nawet jeśli nie spełniamy tych zaleceń, to każda aktywność fizyczna będzie korzystna dla zdrowia. Podejmowanie jakiejkolwiek próby ruchu jest lepsze niż jego całkowity brak. Dla potrzeb ogólnego zdrowia nie zaleca się uprawiania sportów wyczynowych. Nikt więc od pacjenta nie oczekuje, że nagle stanie się maratończykiem, tenisistą, triatlonistą. Zaleca się każdemu metodę drobnych kroków tak, aby startować od podejmowania aktywności fizycznej o niewielkiej intensywności z jej stopniowym zwiększaniem, także co do częstotliwości i czasu trwania.

Niech więc na początku będzie to wysiadanie jeden przystanek wcześniej do pracy i spacer do niej, potem niech będzie to na dzień 6000 kroków, potem marsz z kijami po 30 minut 4x w tygodniu. Jeśli chcesz leczyć się ruchem, nie myśl, działaj! Jeśli przez myśl myśl przejdzie Ci: przecież zaraz będzie padać, ledwo żyję po pracy, usypiam na stojąco, ale jest dziś zimno na dworze, nic więcej się nie wydarzy – zostaniesz na kanapie.

LICZY SIĘ KAŻDA AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Czyli to, że sprzątasz samodzielnie w domu bez użycia robota, że rozmawiasz przez telefon podczas spaceru, że zamiast windą wchodzisz po schodach, że ruszasz nogami siedząc przy biurku. W ramach świadomości znaczenia każdego ruchu WHO stworzyła krótki film. Oto cała istota sprawy:

WZMACNIANIE MIĘŚNI PRZYNOSI KORZYŚĆ KAŻDEMU

A ma to szczególne znaczenie dla osób starszych oraz redukujących masę ciała z powodu otyłości. Sprawny aparat mięśniowy to lepsza równowaga i koordynacja, to mniejsze ryzyko upadków i wtórnych urazów.  

ruch to zdrowie

NADMIERNIE SIEDZĄCY TRYB ŻYCIA JEST NIEZDROWY

Bezsprzecznie wpływa na zwiększenie ryzyka wielu chorób. Każde działanie, które pozwala ograniczyć siedzenie, jest działaniem prozdrowotnym.

ZWIĘKSZENIE AKTYWNOŚCI I OGRANICZENIE CZASU SPĘDZONEGO W POZYCJI SIEDZĄCEJ MOŻE PRZYNIEŚĆ KORZYŚCI KAŻDEMU

Zarówno osobom starszym, kobietom w ciąży, chorym przewlekle, osobom z niepełnosprawnością. Każdemu. Jedynie zakres aktywności musi być dostosowany do możliwości i bezpieczeństwa każdego z osobna.

ruch

Dlatego też nie zdziw się, jeśli z gabinetu wyjdziesz… z receptą na RUCH.

Autor: dr Justyna Papierz


Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *