jak pozbyć się nadwagi

Każdy ruch ma znaczenie, każda zmiana to proces

Jestem lekarzem, ale i zwykłym człowiekiem. Miałam to szczęście, że od dziecka miałam przez rodziców wpajaną potrzebę ruchu. Narty, rower, bieganie, piłka – nigdy tych aktywności nie było dość. Może dlatego jest mi łatwiej utrzymać aktywność fizyczną także w wieku dorosłym?

Motywacja do zmian

Będąc członkiem Zespołu Leczenia Otyłości MediSpace, staram się motywować do zmian i do angażowania się w każdy rodzaj systematycznej aktywności fizycznej. Choć wiem, że nie każdy ma tę samą radość z jej wykonywania jak ja.

Od listopada przygotowuję się do półmaratonu pod okiem trenera. Doceniłam metodykę naszych treningów, czym chcę zarazić także moich Pacjentów.

Nie bez powodu Światowa Organizacja Zdrowia WHO zaleca codzienną aktywność fizyczną dla każdego! Nie tylko chorującego na nadwagę czy otyłość. Nie ma drugiego takiego leku jak ruch! Nie ma jego ekwiwalentu. Co nie znaczy, że musisz biegać na długie dystanse i stać się sportowcem.

Ćwiczenia oporowe w domu, jak również podstawowe aktywności typu: spacer / marsz z kijami / basen / taniec, to tak samo ważne aktywności. Jeśli każdy ruch ma znaczenie, to też każda aktywność ma swoją wartość. Wszystko też podług własnych możliwości w danym czasie.

Jeśli dziś uważasz, że to niemożliwe, aby znaleźć czas na regularną i codzienną aktywność, nie znaczy to, że rzeczywiście tak jest. Uwierz! Nie ma nic cenniejszego niż zdrowie. Jeśli w Twoim życiu nie ma czasu na życie i zdrowe nawyki, to znaczy, że coś jest nie tak. 

Czas i wysiłek

To żadne odkrycie, że każda zmiana to proces.  Nic nie dzieje się samo. I nic nie dzieje się od razu. Każdy proces wymaga czasu i wysiłku. 

Aby w osiąganiu celu być bardziej efektywnym, warto o znalezienie dobrych motywacji, wspierających akcentów, systemu nagradzania.

Osobiście jestem zwolennikiem tworzenia rejestrów. Jeśli wpiszesz w kalendarz jako obowiązek, że codziennie od godz. 17 do 17:30 idziesz z kijami, a oglądając wieczorem film w poniedziałki, środy i piątki od 21 do 21:15 wykonujesz domowe ćwiczenia oporowe (np. ustalone z fizjoterapeutą), masz większą szansę, że tę aktywność naprawdę zrealizujesz. Jak potem wyświetlisz stronę z kalendarza, ile z planów zrealizowałeś, a za kilka tygodni zobaczysz, ile kilogramów schudłeś, o ile lepiej się czujesz, o ile więcej masz energii na co dzień – to motywuje. Potem sam będziesz intuicyjnie zwiększać czas poświęcony na aktywność, nie wykluczone też, że zwiększysz jej intensywność. 

Jeśli idę do pracy, nie ma, czy chcę, czy pada deszcz, czy świeci słońce – wstaję, ubieram się i idę.

Motywator aktywności ruchowej

Różnica będzie taka, że taki nawyk poprawia zdrowie i w pewnym czasie stanie się jak radosne chwile, bez których nie łatwo będzie funkcjonować. 

Tym postem chcę zacząć serię motywatora aktywności ruchowej. Będziemy więcej pisać o realnych pomocach, aplikacjach, zegarkach, systemach ćwiczeń, polecanych placówkach – zdrowym stylu życia.

  • Każdy krok, każdy ruch ma swoją wartość.
  • Każda zmiana ma swoją korzyść.
  • Zapraszam do śledzenia naszego bloga.

lek. Justyna Papierz

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *