dietetyk w leczeniu otyłości

Dlaczego w leczenie otyłości powinien być zaangażowany dietetyk?

Leczenie otyłości, choroby przewlekłej bez tendencji do samoistnego ustępowania, jest trudnym i długotrwałym procesem. Leczenie wymaga wsparcia i nadzoru zespołu terapeutycznego. Zgodnie z wytycznymi światowych i europejskich towarzystw naukowych w skład takiego zespołu powinien wchodzić: lekarz, dietetyk, psycholog, fizjoterapeuta i chirurg bariatra. W takim połączeniu leczenie otyłości będzie kompleksowe.

Program opieki nadzorowanej Medi-BAR

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, został utworzony w Medispace program opieki nadzorowanej Medi-BAR, w którym wszyscy specjaliści tworzą jeden zespół jednoczący się wokół Pacjenta. Najlepsze efekty daje praca zespołowa, dlatego w trakcie prowadzenia pacjentów jesteśmy w ciągłym kontakcie pomiędzy sobą i wspólnie wprowadzamy najlepsze metody leczenia!

W naszym zespole każdy ma swoją rolę i każdy podchodzi z pełnym zaangażowaniem. Ja, jako dietetyk, odpowiadam za zmiany związane ze stylem życia i żywienia. Jestem też osobą, z którą w ciągu trwania programu MediBar macie stały kontakt. Spotykamy się na regularnych wizytach kontrolnych, ale również pomiędzy wizytami jestem do Waszej dyspozycji.

mgr inż. Tomasz Kolipiński, dietetyk kliniczny

W leczeniu otyłości najważniejsza jest wytrwałość

Wiemy już, że w leczeniu otyłości najważniejsza jest wytrwałość i stopniowa zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia. Żadne restrykcyjne diety, głodówki, diety eliminacyjne, diety wysokobiałkowe i wszystkie inne „diety cud” nie pozwolą wyleczyć otyłości. Poza możliwym krótkotrwałym efektem, po pewnym czasie postawią pacjenta w punkcie wyjścia. Dlatego jedyną „dietą” stosowaną w leczeniu otyłości jest realny wpływ na zmianę, poprawę nawyków żywieniowych.

Po zakończonej terapii będziecie wiedzieli, jakich wyborów żywieniowych powinniście dokonywać i jak sobie z nimi radzić. Jest to proces zawsze indywidualnie dostosowany do potrzeb każdego pacjenta. Każda zmiana musi być przeprowadzona z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji, potrzeb i możliwości. Pomagam każdemu na kolejnych wizytach i w ciągłym kontakcie w wypracowaniu takiego sposobu odżywiania, żeby przede wszystkim przynosił skutki, a jednocześnie, żeby wdrożenie diety nie było trudne lub uciążliwe.

leczenie otyłości a konsultacje z dietetykiem

Zalecenia dietetyczne szyte na miarę

Opieramy się na zmianach nawyków żywieniowych, ale jednocześnie przygotowuję szyte na miarę, dostosowane do indywidualnych potrzeb zalecenia dietetyczne i jadłospisy, które pomagają we wdrożeniu zmian w codziennym żywieniu.

Plany żywieniowe są elementem zmian, ale nigdy nie jest to dieta, którą powinno się stosować całe życie! Podstawą jest zrozumienie i nauka, jak zmienić swoje zwyczaje żywieniowe. 

Autor: mgr inż. Tomasz Kolipiński, dietetyk kliniczny

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *