czy badanie proktologiczne boli

Czy badanie proktologiczne jest bolesne?

W proktologii jedną z podstawowych i najczęściej stosowanych metod diagnostycznych jest badanie fizykalne. Na czym polega badanie proktologiczne? Czy należy się go obawiać? Rzeczywiście jest nieprzyjemne? Wymaga specjalnego przygotowania? W MediSpace rozwiewamy wątpliwości i obalamy mity dotyczące badania per rectum.

Jak wygląda badanie proktologiczne?

Badanie proktologiczne to rutynowe badanie odbytu i odbytnicy metodą per rectum, czyli za pomocą palca. Ma ono zastosowanie nie tylko w proktologii, ale również w ginekologii i urologii. Może więc zostać wykonane zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, przy podejrzeniu schorzeń o różnym podłożu. Badanie proktologiczne polega na sprawdzeniu dotykiem osi kanału odbytu, a także bańki odbytnicy i struktur, które do niej przylegają, a więc kości krzyżowej, zatoki Douglasa, gruczołu krokowego, pęcherza moczowego i macicy. Jego wartość diagnostyczna jest nieoceniona, zwłaszcza w wykrywaniu hemoroidów i nowotworów jelita.

Do badania proktologicznego przystępuje się najczęściej w pozycji kolankowo-łokciowej bądź leżącej (na boku, z podkurczonymi nogami albo w ułożeniu ginekologicznym). Lekarz najpierw dokładnie ogląda okolice odbytu, by zlokalizować ewentualne zmiany chorobowe (mogą to być przetoki, narośle skórne). Następnie, mając na dłoniach rękawice, wprowadza palec w odbyt. Korzysta przy tym z żelu lignokainowego, który zmniejsza tarcie i działa znieczulająco. Podczas badania proktologicznego specjalista sprawdza palpacyjnie strukturę oraz powierzchnię mięśni (zwieraczy) oraz błony śluzowej odbytu i odbytnicy. Dzięki temu może stwierdzić obecność m.in. guzów, polipów, żylaków. Po badaniu proktolog analizuje ślady, które pozostały na rękawiczce, by sprawdzić, czy nie ma krwawienia z odbytu.

Znaczącym elementem wizyty lekarskiej z badaniem proktologicznym jest również dokładny wywiad z pacjentem. Ważne, by podczas takiej rozmowy szczegółowo opowiedzieć specjaliście o swoich dolegliwościach – ich początku, częstotliwości występowania i nasileniu. Dobrze jest również zasięgnąć przed wizytą informacji o historii chorób przewodu pokarmowego w rodzinie.

Badanie proktologiczne a ból 

Badanie proktologiczne nie należy do szczególnie bolesnych, ale może wywołać pewien dyskomfort, ponieważ wiąże się z koniecznością ingerencji w strefę intymną. Źródłem niepokoju związanego z podstawową diagnostyką proktologiczną jest więc negatywne nastawienie pacjenta. By ułatwić diagnostykę sobie i lekarzowi, warto wyzbyć się skrępowania będącego pokłosiem tabuizacji problemów proktologicznych. Zupełnie naturalne jest, że badanie prowokuje uczucie parcia na stolec lub mocz. Zdarza się to częściej niż odczuwanie bólu. 

Doświadczony proktolog wykonuje badanie per rectum bardzo delikatnie i sprawnie, dzięki czemu cała procedura trwa tylko chwilę. Ułatwieniem, które niweluje odczuwanie ewentualnych wrażeń bólowych, jest żel znieczulający wprowadzany do odbytu na palcu lekarza. Największe ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości związanych z badaniem proktologicznym zachodzi u pacjentów, którzy w związku ze stresem utrzymują zwieracze w dużym napięciu lub mają zmiany chorobowe w obrębie odbytu / odbytnicy. 

Badanie proktologiczne – jak się przygotować?

W przypadku badania proktologicznego przygotowanie sprowadza się do dbałości o higienę. Przed wizytą u proktologa należy dokładnie oczyścić okolice odbytu ciepłą wodą i środkiem myjącym, a następnie starannie osuszyć ten obszar. Wcześniej warto dopilnować, by doszło do pełnego, fizjologicznego wypróżnienia. Może w tym pomóc np. spożywanie dużej ilości błonnika i częste nawadnianie organizmu, które dobrze jest rozpocząć na kilka dni przed umówionym badaniem proktologicznym. Bez wyraźnego zalecenia lekarza nie należy przeprowadzać domowej lewatywy ani zażywać środków przeczyszczających, żeby wywołać wypróżnienie. 

Potrzebujesz badania proktologicznego? U nas możesz je wykonać w komfortowych warunkach. Profesjonalna kadra kliniki MediSpace zapewnia pacjentowi niezbędne wsparcie na każdym etapie badania, a dzięki biegłości w fachu przeprowadza je szybko i bezboleśnie. Nie opóźniaj diagnostyki, zapisz się już dziś – czas jest na wagę złota! 

4.1/5 - (48)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *