wakacje

Wakacje a ryzyko zwiększenia masy ciała. Zawalcz z otyłością

Z czym Ci się one kojarzą? Z czasem wolnym, wyjazdami, spotkaniami towarzyskimi. Ze wspomnieniami, „złotym” piaskiem, wyspaniem, czasem spędzonym z bliskimi, podróżami, zwiedzaniem.  Tęsknimy za nimi wszyscy i wszyscy cieszymy się, że nadchodzą. Żałujemy, gdy się kończą. Nie tylko dzieci, ale i dorośli mówią o nich. Wakacje – to słowo zawsze brzmi pozytywnie. 

Pobyt na wakacjach a masa ciała

To, jak je spędzasz, może przyczynić się do przyrostu Twojej masy ciała, a tym samym utrudnić leczenie otyłości rozpoczęte kilka miesięcy wcześniej.  Jeśli stosujesz lek wspierający leczenie otyłości, a po wakacjach okazuje się, że Twoja waga zwiększyła się o kilka kilogramów, zadaj sobie pytanie: ,,dlaczego’’. Nie obwiniaj leku, że nie działa lub lekarza, że źle prowadzi Twoje leczenie. A może to spotkania towarzyskie z przyjaciółmi połączone z jedzeniem potraw z grilla, na których wybierałeś potrawy pachnące typu pieczona karkówka, boczek czy kiełbasa przyczyniły się do nawrotu wyższej masy ciała? A może to letnie owoce, które tak lubisz i o których Ci zawsze mówiono, że są zdrowe i można je jeść bez umiaru, odegrały pewną rolę w tym przyroście kg i tkanki tłuszczowej? A może mimo sprzyjających okoliczności Twoja aktywność ruchowa była jednak za mała i nieregularna z powodu np. upałów?

Koniec wakacji może pozwolić Ci na wyciągnięcie wielu wniosków ważnych dla Twojego leczenia i zdrowia. Pewna swoboda w odżywianiu się podczas wakacji pokazuje, jak ważna jest kontrola tego, po co sięgamy, gdy jesteśmy głodni, co jemy w chwilach radości i czy jemy, bo jesteśmy głodni, czy tylko dla towarzystwa. Wielu regionalnym smakołykom lub smacznym potrawom, których chcemy podczas wakacji skosztować powinna towarzyszyć większa aktywność ruchowa. Im więcej zjesz i im mniej będziesz się ruszać, powoduje dodatni bilans kaloryczny i prowadzi do przyrostu masy ciała. Racjonalne jedzenie i ruch to dwa kluczowe elementy leczenia choroby otyłościowej, które lekarz nie bez powodu będzie podkreślał każdorazowo podczas rozmów z Tobą.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skorzystaj z porady lekarskiej

Pamiętaj, że w sytuacji, gdy jesteś zaniepokojony brakiem zmiany Twojej masy ciała, przyjdź na wizytę – lekarz pomoże Ci znaleźć powody, dla których tak się dzieje. Nie będzie Cię krytykował, oceniał, postara się pomóc. Przejściowe niepowodzenia będą się zawsze pojawiać. W żadnym razie nie przekreślają one Twojej pracy i wysiłku na drodze do zmniejszenia Twojej wagi.

Autor: dr n. med. Zofia Szczeklik-Kumala

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *