przejażdżki na rowerze

Przejażdżki na rowerze

Chciałabym podzielić się dzisiaj kilkoma obserwacjami dotyczącymi  osób jeżdżących na rowerze. Bardzo mi imponują osoby jeżdżące na rowerze do pracy. Podziwiam tych, którzy znajdują czas, by co najmniej 3-4 razy w tygodniu usiąść na rower i zrobić sobie dłuższą przejażdżkę.

Cieszy mnie bardzo widok osób z nadwagą, które w ramach zmian stylu życia zaczynają jeździć na rowerze. Ze smutkiem natomiast patrzę, gdy takie osoby korzystają z elektrycznych hulajnóg. Planując jazdę na rowerze, pamiętajmy o pewnych zasadach. Wydają się one oczywiste, niemniej wiele osób je lekceważy. 

Jadąc rowerem, powinniśmy czuć się bezpiecznie. Temu służą ścieżki rowerowe, ale i kaski – a te widuje się coraz rzadziej. Część osób dorosłych jest przekonana, że kask nie jest potrzebny, bo przecież nic się im nigdy nie stało, to po co kask zakładać. A przecież równowagę na rowerze nie jest trudno stracić, choćby przez najechanie na kamień, krawężnik lub przy próbie ominięcia nierówności na drodze. Założenie kasku jest postrzegane jako element, który zaburza rowerowy image. Dla mnie jednak kask zawsze pozostanie wyborem rozsądku i troski o swoje bezpieczeństwo. Podobnie jak używanie odpowiedniego oświetlenia – zwłaszcza podczas jazdy rowerem o zmierzchu. Bycie widocznym na drodze jest tak samo ważne jak bycie rozpoznawalnym.

Aktualnie do historii niemal przeszło używanie sygnalizacji podczas jazdy rowerem. Już mało kto posiada na rowerze zainstalowany dzwonek czy lusterko. A w latach 80. było to obowiązkowe wyposażenie roweru miejskiego.Może to nie będzie najwspanialszy design, ale warto w tej kwestii być niemodnym i być na rowerze bezpiecznym, mając na głowie kask, a w rowerze zainstalowany dzwonek, lusterko i oświetlenie. Jeżdżąc na rowerze, uważajmy też na pokusy w postaci lodów w gęsto rozlokowanych lodziarniach.

Wysiłek związany z jazdą na rowerze w przypadku osób z nadwagą ma służyć wykorzystaniu zapasów zgromadzonych w postaci tkanki tłuszczowej celem jej bardziej efektywnej redukcji. Spożycie często niemałej porcji lodów w czasie przejażdżki na rowerze na ogół niweluje efekty wysiłku.

Korzystajmy z rowerów i dobrej pogody. Bo ruch to zdrowie.

autor: dr n. med. Zofia Szczeklik-Kumala

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *