Morfologia krwi – badanie, które może uratować życie
Morfologia krwi jest tanim i niezwykle ważnym badaniem, które każdy z nas powinien wykonać raz w roku. Pozwala ona wykryć wiele schorzeń na wszelkim etapie. Przykładem mogą być różnego rodzaju choroby układu krwiotwórczego, w tym choroby nowotworowe, takie jak białaczka. Jeśli zostaną one odkryte wystarczająco wcześnie, wtedy zwiększa się szansa na ich wyleczenie.
Niestety sami nie pamiętamy o regularnych badaniach. Do zwiększenia tej regularności nie przyczynia się również fakt, iż od 1996 r. morfologia krwi nie jest badaniem obowiązkowym dla wszystkich pracowników. Lekarz medycyny pracy owszem może zlecić badanie krwi, ale jedynie pracownikom narażonym na szkodliwe czynniki w miejscu pracy. Jedynie niektóre firmy dobrowolnie włączają do pakietu medycznego morfologię, w celu zwiększenia swojej konkurencyjności na rynku pracy.
Badanie morfologiczne krwi powinno być przeprowadzane przez każdego z nas we własnym zakresie. Tym bardziej, że nie wymaga ono dużego nakładu finansowego, a jego wersja podstawowa kosztuje od kilkunastu złotych wzwyż. Według ekspertów przynajmniej raz w doku powinno się wykonać morfologię krwi z OB. (czyli tak zwanym odczynem Biernackiego, oceniającym szybkość opadania elementów morfologicznych krwi obwodowej) oraz badanie moczu. Jest to niezwykle istotne, ponieważ niegdyś 20% przypadków przewlekłej białaczki limfocytowej wykrywano dzięki morfologii wykonywanej w ramach okresowych badań medycyny pracy, teraz wskaźnik ten wynosi zaledwie 2%.
Co ciekawe, 83% Polaków wie, że należy się badać regularnie – przynajmniej raz na 12 miesięcy, natomiast jedynie 43% rzeczywiście to robi. Wiedza o morfologii w przypadku polskiego społeczeństwa jest wciąż niewystarczająca. Jedynie 19% badanych wskazało białaczkę jako chorobę, którą można wykryć podczas tego badania. Inne choroby wymieniło tylko 17%.
Objawy chorób hematologicznych są niespecyficzne i mogą dotyczyć wielu innych schorzeń, natomiast najpopularniejsze z nich to:
- zmęczenie
- osłabienie
- gorączka
- zwiększona potliwość
- nawracające zakażenia
- osłabienie odporności
Ostrą białaczkę szpikową można rozpoznać po takich dolegliwościach jak:
- uczucie pełności w lewej części jamy brzusznej, chudnięcie
- utrata apetytu
- krwawienie z nosa i dziąseł
- liczne siniaki na skórze, które świadczą o zbyt niskiej liczbie płytek krwi
Według lekarzy, na te objawy powinny szczególnie zwrócić uwagę osoby starsze. Jest to istotne, ponieważ często tłumaczą one swoje zmęczenie i osłabienie starzeniem się organizmu. Tymczasem mogą to być objawy poważnej choroby. W przypadku dzieci natomiast najczęstszą dolegliwością jest niedokrwistość spowodowana brakiem żelaza, która może spowodować obniżenie zdolności poznawczych.