leczenie otyłości

Krok po kroku

Dlaczego w leczeniu otyłości potrzebne są czas i Twoja motywacja?  Dlaczego w osiąganiu redukcji masy ciała masz być maratończykiem, a nie sprinterem? Dlaczego Twoje leczenie ma być procesem powolnym? Dlaczego w tym leczeniu wymagasz pomocy?

Jeśli planujesz swoją karierę, co robisz?

Idziesz na studia, uczysz się języka, znajdujesz adekwatne kursy. Zatrudniasz się w jednym miejscu pracy, w razie awansu zmieniasz swoje obowiązki. Nic z tych etapów nie dzieje  się od razu. Co więcej! w czasie swojej drogi niekiedy zmieniasz wcześniejsze decyzje. Bo na przykład okazuje się, że poznajesz możliwości rozwoju, o których kiedyś nawet nie miałeś pojęcia. Zmieniasz wówczas swoje plany, co nie oznacza, że rezygnujesz ze swoich marzeń. Nadal budujesz swoją karierę. Podobnie ma być z leczeniem otyłości.

Jeśli celem długoterminowym jest poprawa Twojego zdrowia i redukcja masy ciała o np. 30 kilogramów, zaplanuj z lekarzem cele krótkoterminowe. Pozwolą Ci one na odnajdywanie swojej drogi. Pomogą w lepszym zrozumieniu Twoich aktualnych trudności, dadzą szansę na efektywne zmiany, ale… krok po kroku. Planowanie krótkoterminowe pomoże Ci lepiej kontrolować proces leczenia, w tym Twoje wybory. Bo zawsze w krótkim czasie łatwiej zmienić strategię, wyciągnąć wnioski, zmienić tempo zmian i lepiej dostosować je do Twoich aktualnych możliwości.

Spróbujmy na przykładzie:

w ciągu ostatnich 10 lat przybrałam na wadze 25 kg. Nigdy nie należałam do osób szczupłych, ale aktualna masa ciała utrudnia mi funkcjonowanie. Dodatkowo pojawiło się nadciśnienie i wysoki cukier w badaniach krwi. Porozmawiałam z lekarzem i szczerze przyznałam się w ankiecie do popełnianych od lat błędów:

  • piję słodkie napoje – Coca Cola, Fanta są moją codziennością, soki do śniadania też;
  • emocje zagryzam paluszkami, krakersami, czekoladą;
  • pracuję po nocy i zmęczenie oszukuję batonikiem;
  • praktycznie nie ruszam się w sposób zaplanowany, podjeżdżam wszędzie samochodem, zakupy zamawiam z dostawą do domu;
  • mam opiekunkę do dzieci, osobę sprzątającą w domu, poza własną pracą niczego więcej nie robię, a pracę mam siedzącą.

Jeśli mam coś zmienić naprawdę, od czego zacznę?

  • przestanę pić słodkie napoje, na zakupy pójdę sama.

Jeśli przyjdziesz za miesiąc na wizytę i powiesz, że wcale nie było Ci trudno, a co więcej widzisz, że tak niewielką zmianą osiągasz lepsze samopoczucie i redukcję 3 kilogramów, może łatwiej będzie Tobie wraz z lekarzem wyznaczyć kolejny cel?

  • kupię sobie opaskę liczącą kroki i tętno i zacznę ustalać cel dzienny kroków na 8 000, gdy będzie mi łatwo z osiąganiem tego celu podwyższę go do 12 000.

I tak dalej… 

Jeśli mały cel uda Ci się osiągnąć, łatwiej wyznaczyć kolejny. Każdy z nas potrzebuje nagrody. To, co będzie Cię motywować i wpływać na Twoje racjonalne wybory, zawsze powinno być wspierane.  

Nie bez powodu za zdrową redukcję masy ciała uznajemy jej spadek o 0.5 do 1 kg w ciągu tygodnia.

Nie planuj zbyt wiele na raz.

Krok po kroku w leczeniu otyłości jest najlepszą strategią.

Powodzenia!

Autor: dr Justyna Papierz

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *