pierwsza wizyta u obesitologa

Mam otyłość. Moja pierwsza wizyta u obesitologa

Gdy zbliża się termin konsultacji warto zastanowić się, jak przygotować się do niej. Podczas tej wizyty lekarz będzie z Tobą rozmawiał, przeprowadzi badanie fizykalne i oceni Twoje wyniki badań. Warto przygotować się do niej tak, aby przebiegła sprawnie i abyś jak najwięcej z niej skorzystał.

Konsultacja na początek

Pierwsza konsultacja to początek Twojej drogi leczenia otyłości. Jeśli zdecydowałeś się na ten krok, miej świadomość, że Twoje leczenie to proces, który wymaga czasu i Twojej motywacji. Dlatego nie oczekuj, że w czasie pierwszej wizyty otrzymasz receptę na zdrowie i w tej jednej godzinie uzyskasz pewne rozwiązanie Twojego problemu.

Idąc na wizytę, przygotuj spis:

  • swoich aktualnych dolegliwości,
  • chorób, z powodu których się leczysz,
  • leków, które stosujesz z przepisu lekarza (na receptę),  a także leków, suplementów, preparatów ziołowych kupowanych bez recepty,
  • dotychczas wykonywanych badań, 
  • kart z pobytów w szpitalu. 

O czym należy pamiętać podczas konsultacji?

Wszystkie te informacje usprawnią przebieg wizyty i pomogą ustalić dalsze postępowanie. W czasie wizyty lekarz będzie zadawał Ci wiele pytań – w tym odnośnie Twoich chorób przewlekłych i stosowanych leków/suplementów. W odpowiedziach powinieneś być szczery. Każda informacja ma znaczenie. Nie wahaj się powiedzieć o wszystkim. Jeśli chorujesz neurologicznie lub psychiatrycznie, powiedz to. Jeśli miałeś stwierdzane kiedykolwiek zaburzenia odżywiania, w tym bulimię – to bardzo ważne. Jeśli występowały u Ciebie problemy z nadużywaniem alkoholu, narkotyków – nie zatajaj tego. Bardzo przydatna będzie lista z lekami, które przyjmujesz zgodnie z zaleceniem lekarza, ale też z nazwami leków, suplementów, środków ziołowych czy innych, które kupujesz w aptece bez recepty lub w ośrodku, gdzie  trenujesz, w tym sterydy czy inne  anaboliki. Dla lekarza te informacje są bardzo ważne, ponieważ pewne dolegliwości, objawy (np. ginekomastia) mogą być objawem niepożądanym stosowanego leku lub wynikiem oddziaływań jednego leku na drugi. 

Ponadto, ten sam lek może być obecny w kilku przyjmowanych przez Ciebie preparatach pod różnymi nazwami, co stwarza ryzyko przyjmowania nadmiernej dawki. Istnieją leki, które podczas przewlekłego stosowania mogą przyczynić się do przyrostu masy ciała. Zdarza się  często, że pewne leki są przyjmowane bez medycznego uzasadnienia i niosą ze sobą ryzyko powikłań. Tzw. preparaty ziołowe, powszechnie uważane „za bezpieczniejsze”, bo roślinnego pochodzenia, mogą przyczynić się w skojarzeniu z pewnymi lekami do nasilenia ich działania. Mam nadzieję, że wyjaśniłam powyżej powody, dla których informacje szczegółowe o tym, jakie leki, środki stosujesz są  tak ważne dla lekarza. Jeśli nie chcesz  tworzyć listy z nazwami leków, zrób zdjęcie opakowań z ich nazwami  i przedstaw je lekarzowi. Jeśli masz cukrzycę spisz nazwy leków, którymi byłeś w przeszłości leczony i powód, dla którego te leki zostały  zastąpione innymi. Ułatwi to modyfikację terapii cukrzycy, czyli wybór leku, jeśli zajdzie taka konieczność.  Postaraj się przypomnieć sobie lub dopytaj rodziców czy jesteś uczulony na jakiś lek i jakie objawy u Ciebie wystąpiły,  gdy to uczulenie stwierdzono.

Ponadto, jeśli masz dokumentację medyczną (np. karty z hospitalizacji) dotyczącą Twoich chorób, przynieś ją. Jeśli przebyłeś zawał serca, udar mózgu, operacje na sercu, zabiegi na naczyniach krwionośnych (np. pomosty,  wszczepienie stentów) – dostarcz dokumentację na ten temat.  Jeżeli w ostatnim czasie wykonywałeś badania krwi/moczu, usg – przynieś wyniki na konsultację, by przedstawić lekarzowi do wglądu.

O co na konsultacji spyta lekarz?

Podczas tej konsultacji i następnych lekarz będzie rozmawiał z Tobą o Twoim stylu życia, w tym o Twojej pracy, o tym, jak się odżywiasz na co dzień, jaka jest Twoja aktywność ruchowa, o tym, jak sypiasz. Lekarz będzie wraz z Tobą poszukiwał punktów uchwytu dla zmian, z których wprowadzenia możesz odnieść korzyści zdrowotne.

Czekamy na Ciebie!

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *