Żylaki to nie tylko problem medyczny, ale również estetyczny. Wiele kobiet, które borykają się z problemem przewlekłej niewydolności żylnej, wstydzi się pokazywać nogi i ma duże kompleksy. Na szczęście rozwój flebologii oraz techniki sprawia, że możliwe jest laserowe usuwanie żylaków. W Warszawie zajmuje się tym centrum medyczne Medispace, gdzie zabieg wykonują doświadczeni lekarze.
Laserowe usuwanie żylaków – na czym polega?
U zdrowych osób krew spływa do nóg, a następnie, dzięki pompie mięśniowej oraz zastawkom, wraca do serca. Jeśli krążenie nie jest prawidłowe, może sprawiać, że w żyłach zwłaszcza kończyn dolnych zaczyna zalegać krew. To prowadzi do ich poszerzenia oraz uwidocznienia. Tak powstają nieestetyczne i uciążliwe żylaki. Zabieg ablacji laserowej polega na uszkodzeniu ścian niewydolnej żyły. To prowadzi do jej obumarcia, a w następstwie całkowitego zamknięcia. Nie wpływa to na krążenie, gdyż krew znajduje inną drogę, prowadzącą przez zdrowe kanały. Natomiast niewydolna żyła nie absorbuje już krwi, dzięki czemu staje się całkowicie niewidoczna. Na tej samej zasadzie możliwe jest laserowe usuwanie żylaków odbytu, czyli hemoroidów.
Jak wygląda laserowe usuwanie żylaków
Zabieg ablacji laserowej jest przeprowadzany pod kontrolą aparatu USG i trwa ok. 30 minut. W tym czasie lekarz nakłuwa niewydolną żyłę i wprowadza do niej cienki cewnik, za pomocą którego do kanalika wprowadzany jest światłowód. Następnie całość jest powoli wysuwana. Energia lasera prowadzi do przegrzania oraz termicznego uszkodzenia ścian żyły, co prowadzi do jej obkurczenia i zamknięcia. Po zabiegu pozostaje tylko ślad po nakłuciu, który z czasem robi się niewidoczny. Ważne jest, żeby zgodnie ze wskazaniami lekarza przez następne kilka dni nosić specjalny opatrunek uciskowy. To specjalny rodzaj mocno uciskającej pończochy, którą można zakupić w sklepach medycznych.
Jakie znieczulenie do laserowego usuwania żylaków?
Zabieg laserowego usuwania żylaków może wymagać znieczulenia ogólnego. Stosowane jest zazwyczaj znieczulenie miejscowe, które charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem, minimalnym ryzykiem powikłań oraz możliwością szybkiego uruchomienia chorego. Dzięki temu pacjent od razu po zabiegu może wrócić do domu, a do normalnej aktywności już kolejnego dnia. Jest to niezwykle istotne, gdyż po ablacji laserowej wskazane są spacery w umiarkowanym tempie. Wspomagają one proces obkurczania ścian niewydolnej żyły.
Znieczulenie w trakcie laserowego usuwania żylaków polega na podaniu dużej objętości rozcieńczonego środka znieczulającego. Dzięki temu nie tylko eliminuje ból, ale również powoduje odsunięcie się niewydolnej żyły od otaczających ją tkanek. Dzięki temu nie są one narażone na poparzenie pod wpływem ciepła lasera.
Laserowe usuwanie żylaków – przygotowanie do zabiegu
Laserowe usuwanie żylaków to zabieg, do którego należy się odpowiednio przygotować. Podczas konsultacji należy poinformować lekarza o stałym przyjmowaniu leków. Wskazane jest odstawienie zwłaszcza leków działających na układ hormonalny (m.in. tabletek antykoncepcyjnych) oraz na układ krzepnięcia krwi. Ablacja laserowa wymaga również wykonania i przedstawienia aktualnych wyników następujących badań:
- morfologia
- układ krzepnięcia (PT/INR, APTT)
- elektrolity (sód, potas)
- glukoza
- podwójna grupa krwi
Jeśli badanie jest w znieczuleniu ogólnym Pacjent powinien przedstawić również wynik EKG.
Badania uznajemy za aktualne do 3 miesięcy.
Wszystkie potrzebne badania można wykonać na miejscu w centrum medycznym Medispace. W dniu zabiegu nie trzeba być na czczo, jeśli zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, lecz ważne jest dobre nawodnienie organizmu dzień wcześniej. Nie należy stosować balsamów ani kremów, wskazana jest natomiast depilacja miejsca, które zostanie poddane działaniu lasera. Bezpośrednio po zabiegu pacjent nie powinien prowadzić pojazdów mechanicznych, dlatego wskazana jest obecność innej osoby, która pomoże dotrzeć choremu do domu.
Wskazania do ablacji laserowej
Ablacja laserowa to zabieg, który wskazany jest dla wszystkich pacjentów, którzy borykają się z niewydolnością układu krążenia. Laserowe usuwanie żylaków to zabieg, który jest szczególnie wskazany w przypadku:
- żylaków, w tym również żylaków nawrotowych po operacjach klasycznych
- pajączków
- owrzodzeń żylnych, czyli ran powstałych wskutek nieleczenia żylaków
Przeciwwskazania do laserowego usuwania żylaków
Nie każdy pacjent może skorzystać z zabiegu laserowego usuwania żylaków. Przeciwwskazaniami są między innymi:
- ciężki stan ogólny pacjenta
- czynna lub niedawno przebyta infekcja
- zmiany zapalne w obrębie kończyn poddanych zabiegowi
- zakrzepy i zrosty, które zwężają światło niewydolnej żyły
- kręta i nieregularna żyła (światłowód jest dość sztywny)
- miażdżyca
- uczulenie na środki znieczulające
Nie jest możliwe również laserowe usuwanie żylaków w ciąży. W tym czasie zaleca się jedynie włączenie łagodnej farmakoterapii oraz kompresjoterapii. Laseroablacja jest możliwa dopiero po okresie połogu i karmienia piersią.
Laserowe usuwanie żylaków – zalety
Laserowe usuwanie żylaków pozwala na powrót cieszyć się gładkimi nogami. To rodzaj zabiegu, który posiada jednak znacznie więcej zalet:
- wysoka skuteczność – ablacja laserowa pozwala na trwałe pozbycie się żylaków
- szybkość – zabieg trwa około pół godziny na jedną nogę, dodatkowo można w czasie jednej sesji wyleczyć żylaki znajdujące się na obu kończynach
- komfort w trakcie i po zabiegu – ablacja laserowa odbywa się w znieczuleniu. Pacjenci skarżą się jedynie na niewielki ból podczas podawania środków znieczulających
- minimalne ryzyko powikłań – zabieg jest niezwykle skuteczny, a brak potrzeby nacinania skóry minimalizuje ryzyko zakażenia. Użycie nowoczesnych laserów pozwala uniknąć wybroczyn i przebarwień
- szybki powrót do aktywności – od razu po zabiegu pacjent jest uruchamiany, a do normalnej aktywności może wrócić już na drugi dzień. Jednak warto pamiętać, że dwa tygodnie po zabiegu lepiej unikać nadmiernego wysiłku. Niewskazane są również treningi na siłowni.
Czy występują powikłania po ablacji laserowej?
Laserowe usuwanie żylaków to zabieg chirurgiczny, zatem jak każda tego typu procedura medyczna, może się wiązać z wystąpieniem powikłań. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Sygnały, na które należy zwrócić uwagę to:
- silny ból kończyn, który nie ustępuje po zażyciu zaleconych leków przeciwbólowych
- obrzęki kończyn
- gorączka
- duszności
- suchy, męczący kaszel
- ból w obrębie klatki piersiowej
Warto jednak pamiętać, że ablacja laserowa jest znacznie bezpieczniejszym zabiegiem niż klasyczna procedura chirurgiczna. Dzięki temu ryzyko powikłań jest znacznie mniejsze. Doświadczenie naszych specjalistów w centrum medycznym Medispace sprawia, że w przypadku pacjentów, którzy stosują się do zaleceń lekarskich, ryzyko wystąpienia powikłań jest bardzo znikome.
Zalecenia po zabiegu
Od razu po wykonaniu laserowego usuwania żylaków na nogę zakładana jest pończocha uciskowa, którą należy nosić przez cały okres rekonwalescencji. Jego długość jest indywidualnie wskazana przez lekarza. Aby przebiegał on bez problemu, należy pamiętać o regularnych spacerach. Minimalny zalecany czas w pierwszym tygodniu to 30 minut, dwa razy w ciągu dnia. Dwa tygodnie po zabiegu należy unikać również nadmiernego wysiłku fizycznego oraz długich podróży, zarówno samochodem, jak i samolotem.
Jakie wyróżnia się rodzaje żylaków?
Żylaki, na ogół kojarzone są z rozszerzonymi żyłami na nogach – jednakże mogą się one pojawiać także w innych miejscach ciała, na przykład w przełyku, czy powrózku nasiennym. Wyróżnia się następujące ich rodzaje:
- żylaki pierwotne – najczęstsza postać, która dotyczy 95 proc. osób z tą dolegliwością. Jest ona spowodowana wrodzonym brakiem zastawek, nieprawidłową angiogenezą lub zaburzoną syntezą elastyny i kolagenu w obrębie ścian żylnych.
- żylaki wtórne – dotyczą 5 proc. osób i są spowodowane najczęściej niewydolnością lub przebytą zakrzepicą żył głębokich, a także urazami albo stanami zapalnymi żył powierzchniowych.
Jak powstają żylaki?
Zapewne nie wszyscy wiedzą, że przepływ krwi żylnej w kończynach odbywa się dzięki pracy mięśni uciskających żyły, a na to by pompowana krew płynęła tylko w jednym kierunku, wpływ mają znajdujące się w nich zastawki. Jeżeli będą one niesprawne, krew będzie się cofać i tym samym wywoła u pacjenta nadciśnienie żylne. Ostatecznie, dochodzi wówczas do rozwinięcia się stanów zapalnych a ściany żył ulegają rozciągnięciu i występuje zastój krwi.
W takiej sytuacji, poza naczynia żylne przedostaje się płyn surowiczy wywołujący obrzęk kończyn a z naczyń, wydostają się także czerwone krwinki, czego objawami są pojawiające się na kończynach rdzawe przebarwienia. Z kolei, wydostające się krwinki białe prowadzą do włóknienia skóry i tkanki podskórnej. Powierzchowne położenie żylaków nóg wpływa na ich zanik, a skóra staje się cienka i nawet najdrobniejszy uraz, albo wzrost ciśnienia żylnego podczas zwiększonego wysiłku, może spowodować pęknięcie żylaka wraz z nią.
Osłabienie odpływu żylnego obniża poziom tlenu we krwi i okolicznych tkankach, czego konsekwencją jest powstawanie owrzodzeń skóry. Wszystkie te procesy osłabiają zastawki i ściany naczyń.
Przyczyny powstawania żylaków
Problem żylaków na nogach dotyczy nawet co czwartej dorosłej osoby. Większość z nich dziedziczy tą skłonność po rodzicach. Ich powstawaniu mogą jednak sprzyjać również:
- siedzący lub stojący charakter pracy,
- kilka przebytych ciąż,
- szybkie przybieranie na wadze prowadzące do otyłości,
- hormonoterapia,
- częste korzystanie z solarium i sauny,
- wiek,
- przebycie zakrzepicy naczyń żylnych,
- palenie papierosów,
- niedostateczna aktywność fizyczna,
- nadwaga,
- niewłaściwa dieta prowadząca do zaparć,
- zażywanie doustnej antykoncepcji hormonalnej.
Objawy towarzyszące żylakom
Problem z żylakami najczęściej ma związek z kończynami dolnymi. Do typowych objawów żylaków zaliczamy:
- widocznie poszerzone żyły powierzchniowe,
- obrzęki nóg i stóp,
- uczucie ciężkości nóg,
- ból tępy lub piekący, szczególnie po długim staniu,
- kurcze mięśni,
- swędzenie i mrowienie.
Początkowo, żylaki objawiają się jedynie uczuciem ciężkości nóg, głównie występującym pod wieczór. Później, zaczynają być odczuwalne bóle w okolicy kostek, obrzęk, bóle wewnątrz łydki w czasie stania, bądź siedzenia, a także uporczywe nocne skurcze łydek. Wczesne objawy żylaków są stosunkowo łagodne, jednak u części osób w zaawansowanym stanie schorzenia, mogą wystąpić owrzodzenia, przebarwienia oraz stwardnienia tłuszczowe.
Diagnostyka problemu żylaków
Za najlepsze narzędzie do diagnostyki żylaków uważa się nieinwazyjne badanie ultrasonograficzne, czyli USG Doppler. Pozwala ono na sprawdzenie przepływu krwi, ocenę żylaków, zdiagnozowanie zakrzepicy żylnej lub kontrolowanie zespołu pozakrzepowego.
Inną metodą diagnostyczną może być również flebografia. Jest to badanie inwazyjne, pozwalające m.in. na określenie drożności żył, niewydolności żył przeszywających, refluksu żylnego czy morfologii zastawek żylnych.
Specyficznym rodzajem badania jest też warikografia, w przypadku której podaje się środek kontrastujący do żylaków.
Jakie są zalety laserowego usuwania żylaków?
Dzięki operacji laserowego usuwania żylaków, lekarz jest w stanie zamknąć światło dużej żyły, i nie ma wówczas konieczności wykonywania nacięć na skórze . Energia, która zostaje wyzwolona w ułamku sekundy, powoduje szybkie obkurczenie i zamknięcie niewydolnej żyły, bez konieczności usuwania jej, jak to ma miejsce w metodach tradycyjnych.
Ogromną zaletą laserowego usuwania żylaków jest także brak blizn oraz dużych krwiaków. Nie występują też powikłania związane z jednorazowymi końcówkami używanymi podczas zabiegu. Dodatkowym plusem jest wysoka jego skuteczność.
Dzięki tej metodzie zaraz po zabiegu pacjenci mogą normalnie funkcjonować a większość z nich nie zmaga się z żadnym bólem. Sama procedura trwa tylko 30–40 minut a oddziaływanie światłem lasera zaledwie ok. 3 minut. Po zabiegu, pacjent pozostaje na obserwacji przez kwadrans, po czym może wrócić do domu, a w kolejnym dniu powrócić do normalnych zajęć..
Kiedy trzeba wybrać się na zabieg laserowego usuwania żylaków?
Problem żylaków nie powinien być lekceważony – poza niekorzystnym efektem estetycznym, niewydolność żylna może prowadzić do trudno gojących się owrzodzeń i zakrzepicy żył powierzchownych oraz może współistnieć lub ułatwiać rozwój zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych – stanu potencjalnie zagrażającemu życiu.
Do powikłań żylaków należą przede wszystkim zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych, lub głębokich, zespół pozakrzepowy czy zator tętnicy płucnej. Niebezpieczne mogą być także choroby naczyń, takie jak:przewlekła niewydolność żylna, czy jatrogenne zapalenie żył. Żylaki często prowadzą też do zapaleń tkanki podskórnej i rozwoju trudno gojących się owrzodzeń. Dlatego też, gdy tylko lekarz zdecyduje o wskazaniach do przeprowadzenia zabiegu, należy wybrać się na niego jak najszybciej.
Jednakże, ważnym aspektem usuwania żylaków, z czego niewielu pacjentów zdaje sobie sprawę, jest sezonowość wykonywania operacji. Warto wiedzieć, że w miarę możliwości, zabiegu nie powinno przeprowadzać się w okresie letnim, przy wysokich temperaturach, które utrudniają zachowanie higieny. Ciepło sprzyja bowiem poceniu się, co zwiększa ryzyko rozwoju zakażenia poddawanych zabiegowi tkanek.
Ponadto, po procedurze, pacjentom zaleca się noszenie bandaży oraz specjalnych rajstop uciskowych a w większości przypadków korzystanie z nich latem, podczas wysokich temperatur byłoby dla pacjentów dużym dyskomfortem.
Trzeba zdać sobie sprawę, że zabieg laserowego leczenia żylaków nóg przeprowadzany w chłodniejszych miesiącach,obniża ryzyko występowania nieprzyjemnych konsekwencji, a zwiększę szansa na przestrzeganie przez pacjenta zaleceń po zabiegu, a więc przyczynia się do jego skuteczności i lepszych efektów.
Efekty operacji
Należy pamiętać, że efekty laserowego leczenia żylaków podobnie jak większości zabiegów, są kwestią indywidualną, uzależnioną od osobistych uwarunkowań i nie są identyczne w przypadku każdego pacjenta. W większości przypadków, po przeprowadzenie zabiegu laserowego usuwania żylaków osiąga się bardzo dobre rezultaty.
Należy jednak zdawać sobie sprawę, iż pomimo że leczenie żylaków jest istotne zarówno ze zdrowotnego, jak i estetycznego punktu widzenia, jest ono przede wszystkim leczeniem objawowym. Nie istnieją bowiem zabiegi, które mogłyby wyleczyć samą przyczynę choroby, która jest skłonność pacjenta do pojawienia się niewydolności żylnej. Jeśli istnieją objawy szczególnie utrwalone jak chociażby pojawiające się obrzęki czy zmiany troficzne skóry mogą one nie ustąpić.
Istnieją jednak przypadki w których z różnych względów jak chociażby bardzo kręty przebieg żyły u pacjenta, leczenie wykonane musi zostać przy pomocy metod chirurgicznych.
Czy zabieg laserowego usuwania żylaków jest groźny dla zdrowia?
Laserowe usuwanie żylaków to zabieg bardzo bezpieczny a ryzyko komplikacji z nim związanych jest niewielkie. Należą do nich przemijające przebarwienia skóry i niegroźne zapalenia żył powierzchownych. Jednakże, prawdopodobieństwo wystąpienia tych komplikacji wynosi 1 proc.
Rzadkimi powikłaniami mogą okazać się również:
- ból w okolicy poddanej laserowemu leczeniu żylaków,
- zaburzenia czucia – występują u około 1 – 5 proc. pacjentów,
- lokalna martwica skóry – u mniej niż 1 proc. pacjentów,
- infekcja w miejscu wkłucia naczyniowego– u około 0,001 proc. pacjentów.
Profilaktyka powstawania żylaków
W zapobieganiu żylakom, pomaga m.in.:
-
- elewacja kończyn dolnych – częste unoszenie nóg do góry,
- systematyczna aktywność fizyczna,
- właściwa dieta,
- odpowiednio dobrane obuwie wspierające odpowiednie ułożenie stopy i pozwalające na swobodne poruszanie palcami.
Ile kosztuje laserowe usuwanie żylaków
Jeśli chcesz raz na zawsze pozbyć się problemu niedrożnych żył postaw na laserowe usuwanie żylaków. Cena zabiegu przedstawiona jest w poniższej tabeli. Zapraszamy również do zapoznania się z pełnym cennikiem zabiegów leczenia żylaków.
Usługa | Cena |
---|---|
Obliteracja systemem Flebogrif 1 kończyna | od 2900 zł |
Obliteracja systemem 2 kończyny | od 4900 zł |
Skleroterapia kończyn | od 500 zł |
Laserowe zabiegi endożylne (jedna kończyna) | od 4500 zł |
Laserowe zabiegi endożylne (dwie kończyny) | od 6900 zł |
Znieczulenie ogólne przy zabiegu | od 700 zł |
Skleroterapia kończyn | od 900 zł |