Laserowe usuwanie hemoroidów Warszawa
Hemoroidy lub też guzki krwawnicze są naturalną strukturą anatomiczną, występującą w ludzkim organizmie. Mieszczą się one w kanale odbytu i są oddalone o 1,5-2 cm od brzegu odbytu. Są to “poduszeczki”, w których znajdują się połączenia tętniczo-żylne, pozwalające szybko wypełniać się krwią. Ich zadaniem jest m.in. uszczelnianie kanału odbytu, a także kontrola wydalania. W momencie, w którym w guzkach krwawniczych wystąpią stany zapalne, możemy mówić o chorobie hemoroidalnej. Guzki wtedy powiększają się, ponieważ są napełniane krwią w większym stopniu niż normalnie, a także nie opróżniają się do końca.
Przyczyny hemoroidów
Podłoże choroby hemoroidalnej nie jest do końca znane. Jednak często leży w trybie życia. Występuje ona u osób, mających siedzącą pracę, czyli pracowników biurowych, kierowców czy kasjerów. Istotną kwestią jest również niski stopień aktywności fizycznej oraz dieta, w której występuje niedobór błonnika. Bardziej podatne na chorobę hemoroidalną są również osoby w podeszłym wieku, spożywające alkohol i palące papierosy, a także niedostarczające odpowiedniej ilości płynów do swojego organizmu.
Do powstawania hemoroidów dochodzi, gdy w guzkach wzrasta ciśnienie. Często ma to miejsce w przypadku:
- kobiet w ciąży
- osób otyłych
- u biegaczy długodystansowych
- przy nawykowych zaparciach
- biegunce
- zaburzeniach rytmu wypróżnień, spowodowanych m.in. złą dietą
Choroba hemoroidalna może być również powiązana z innymi, znacznie cięższymi chorobami:
- guzami miednicy małej
- marskością wątroby
- wrodzonym brakiem zastawek w żyłach trzewnych
Zabiegu na hemoroidy można uniknąć poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia. Pomaga w tym regularna aktywność fizyczna, dieta bogata w błonnik oraz unikanie potraw sprzyjającym zaparciom. Równie ważne jest dbanie o regularność wypróżnień oraz wysoka higiena osobista.
Objawy, kwalifikujące do operacji hemoroidów
Poza klasycznymi i łatwymi do rozpoznania guzkami w kanale odbytu, choroba hemoroidalna niesie za sobą dodatkowe objawy. Do najczęściej występujących należą:
- krwawienia podczas oddawania stolca
- wyczuwalne, wypadające guzki podczas oddawania stolca
- świąd
- wrażenie utrzymującego się obrzęku okolicy odbytu
- trudności w utrzymaniu higieny osobistej
- zapalenia skóry odbytu
Metody usuwania hemoroidów – cztery fazy choroby
Choroba hemoroidalna rozwijają się stopniowo. Można wyróżnić cztery stadia postępu, wraz z którymi objawy stają się coraz bardziej uciążliwe. W zależności od nasilenia stosuje się różne metody leczenia hemoroidów. Od naturalnych i wspomagających, domowych sposobów po leczenie operacyjne.
Pierwszy stopień
W pierwszym stadium choroby hemoroidalnej ciężko jest dostrzec jej objawy. Może pojawić się uczucie dyskomfortu oraz sporadyczne krwawienia z odbytu. Naczynia są lekko poszerzone, a podczas badania anoskopem widać niewielkie wypukłości. Gdy choroba dopiero zaczyna się rozwijać, wystarczy zazwyczaj zmiana trybu życiu. Proktolog w takiej sytuacji zaleca zmianę stylu życia poprzez zwiększenie aktywności fizycznej, ograniczenie siedzenia oraz wysokobłonnikową dietę. W niektórych wypadkach lekarz może przepisać również leki, które mają działanie przeczyszczające i zmiękczające stolec. Leczenie polega głównie na zmniejszeniu dyskomfortu oraz odczuwanego bólu. Zalecane są ciepłe (nie gorące) kąpiele oraz nasiadówki w naparze z kory dębu, który działa ściągająco na śluzówkę, a także przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie.
Drugi stopień
W drugim etapie pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak świąd, pieczenie i uczucie niecałkowitego wypróżnienia. Krwawienie może się nasilić. Dodatkowo podczas wypróżniania można zaobserwować wysuwanie się guzków krwawniczych poza odbyt, które następnie cofają się samoistnie. Wypadające hemoroidy są wskazaniem do bardziej zaawansowanych metod leczenia, takich jak:
- metoda Barrona (zakładanie specjalnych gumek na żylaki odbytu)
- zastrzyki, powodujące obkurczanie się guzków (skleroterapia)
- laserowe usuwanie hemoroidów
Trzeci stopień
Choroba hemoroidalna trzeciego stopnia powoduje mocne krwawienie, świąd oraz ostry ból. W stolcu można zaobserwować również obecność śluzu. Guzki zaczynają wypadać podczas parcia nie tylko w czasie wypróżniania, ale również wzmożonego wysiłku fizycznego czy nawet kichania. Po wysunięciu hemoroidy nie cofają się same, natomiast można je wprowadzić do odbytnicy za pomocą palca. Przy trzecim stopniu choroby stosuje się metody, wskazane w poprzednim punkcie oraz fotokoagulację, czyli usuwanie hemoroidów laserem.
Czwarty stopień
Do objawów znanych z poprzednich etapów rozwoju choroby może dojść również problem z nietrzymaniem stolca. Guzki krwawnicze wypadają i nie można ich odprowadzić do odbytnicy – na stałe znajdują się poza nią. W przypadku tak wysokiego zaawansowania choroby, proktolog zaleca leczenie chirurgiczne, czyli trwałe wycinanie hemoroidów.
Laserowe usuwanie hemoroidów w Warszawie
Najskuteczniejszą dostępną obecnie metodą jest leczenie hemoroidów laserem. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym pod opieką anestezjologa i pielęgniarki anestezjologicznej. Polega on na naświetlaniu hemoroidów. Laser kieruje się do ich wnętrza, gdzie naczynie doprowadzające krew zostaje zamknięte, a guzki w ciągu kilku dni “cofają się”. Przeprowadzenie zabiegu pozwala w przyszłości uniknąć wypadania hemoroidów, a całkowity efekt terapeutyczny osiągany jest po upływie 6-8 tygodni. Zaletą lasera jest precyzja, z jaką usuwane są żylaki odbytu, a także brak uszkodzeń śluzówki oraz tkanki mięśniowej zwieracza. Proktolog nie wykonuje cięcia, co powoduje również brak konieczności zszycia rany i założenia szwów, co jest nieodłącznym elementem tradycyjnych operacji. Ryzyko wystąpienia powikłań jest znikome.
Przed przeprowadzeniem zabiegu usunięcia żylaków laserem, należy wykonać kilka specjalistycznych badań. Przede wszystkim konieczna jest wizyta diagnostyczna u proktologa, gdzie rozpozna on problem, a także uzna, że jest to odpowiednia metoda leczenia go. Lekarz może wykonać lub zlecić dodatkowe badania przed zabiegiem. Po przeprowadzeniu zabiegu natomiast, chorzy nie odczuwają bólu, co sprawia, że zaraz po nim mogą wrócić do domu, a do stałych aktywności już po niedługim czasie.