Jakie mogą być konsekwencje zwlekania z operacją przepukliny?
Czym jest przepuklina?
Przepuklina to uwypuklenie zawartości jamy ciała, która nieprawidłowo przemieszcza się w wyniku osłabionych powłok. Tworzą się wówczas bolesne blokady, które z biegiem czasu się nasilają. Schorzenie to dotyka mężczyzn (najczęściej), kobiety, a także dzieci. Niekiedy zdarza się, że u noworodków występuje przepuklina wrodzona.
Nieleczona przepuklina może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, a nawet śmierci.
Podejrzewasz, że masz przepuklinę? Koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
Co prowadzi do powstania przepukliny?
Z wiekiem jesteśmy bardziej narażeni na ryzyko wystąpienia przepukliny. Zwiększony nacisk na ścianę brzucha może się do tego znacząco przyczynić. Sytuacje sprzyjające tworzeniu się przepukliny to m.in.:
- wysiłek w czasie oddawania moczu,
- długotrwałe zaparcia,
- płyn brzuszny,
- dializa otrzewnowa,
- powiększona prostata,
- nadwaga lub otyłość,
- nieprawidłowa dieta,
- mukowiscydoza,
- męczący kaszel,
- podnoszenie ciężkich przedmiotów,
- wysiłek fizyczny,
- niezstąpione jądra,
- palenie tytoniu.
Rodzaje przepuklin
Ze względu na czynniki ryzyka wyróżniamy następujące rodzaje przepuklin:
- przepuklina pachwinowa – występuje najczęściej u osób starszych, a także u osób, u których występowała już w rodzinie. Do czynników ryzyka jej powstania zalicza się np. przewlekłe zaparcia czy ciążę.
- przepuklina pępkowa – najczęściej występuje u wcześniaków i niemowląt z niską masą urodzeniową. U dorosłych czynniki ryzyka dotyczą nadwagi, płci żeńskiej i ciąży mnogiej.
- przepuklina pooperacyjna – wynik świeżo przeprowadzonego zabiegu operacyjnego w okolicach brzucha. Największe zagrożenie może wystąpić do pół roku po operacji. Do jej rozwoju mogą przyczynić się zachowania pacjenta, takie jak np. nadmierne zwiększenie wagi, intensywna aktywność fizyczna lub zajście w ciąże w przypadku kobiet.
Jakie są konsekwencje zwlekania z leczeniem przepukliny?
Przepuklina nigdy nie zniknie samoistnie. Prędzej czy później konieczna będzie interwencja specjalisty. Najgroźniejszym powikłaniem jest uwięźnięcie jelita. Ma to miejsce, gdy jelito staje się niedrożne, czyli treść pokarmowa nie może się przez nie przemieszczać. Sytuacji tej towarzyszy ostry ból w dole brzucha oraz objawy, takie jak: zaparcie, gazy i przyspieszona akcja bicia serca. Przez uwięźnięte jelito może dojść do jego pęknięcia, zapalenia otrzewnej i zgonu.
Przepuklinę możemy wyleczyć wyłącznie operacyjnie. Tylko w ten sposób można naprawić rozerwaną błonę jamy brzusznej. Powiększająca się przepuklina powoduje coraz większy ból przy poruszaniu się. Jeśli jest niewielka, operuje się ją w znieczuleniu miejscowym i tego samego dnia można opuścić szpital. Przy niewielkich rozmiarach przepukliny istnieje też możliwość przeprowadzenia mało inwazyjnych zabiegów laparoskopowych. Ten typ operacji jest odbywa się bez dużej ingerencji i jest całkowicie bezpieczny. Natomiast, jeśli doprowadzi się do rozległej przepukliny stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe lub ogólne. Wtedy też częściej mogą wystąpić powikłania pooperacyjne i pobyt w szpitalu jest wydłużony.
Gdzie można wyleczyć się z przepukliny?
Jesteś świadomy/a zagrożeń i chcesz jak najszybciej wyleczyć się z przepukliny? W naszej placówce medycznej przeprowadzamy szereg zabiegów chirurgicznych. Jesteśmy doświadczonym zespołem specjalistów, zapewniającym naszym pacjentom komfort i bezpieczeństwo. Podczas konsultacji uzyskasz informacje na temat leczenia operacyjnego oraz zachowawczego.
Dokuczają Ci dolegliwości wskazujące na przepuklinę? Nie czekaj! Niezwłocznie udaj się do lekarza.