operacja przepukliny warszawa

Operacja przepukliny Warszawa

Jamy ciała są wyściełane tkankami, które mają na celu utrzymanie narządów wewnętrznych na swoim miejscu. Niekiedy dochodzi jednak do ich osłabienia lub uszkodzenia. Przepuklina to stan, w którym przez powstały otwór przeciska się na zewnątrz narząd, jego fragment lub tkanka tłuszczowa. Jest to dolegliwość, która rozwija się bardzo powoli i  może na początku przebiegać bezobjawowo. Najczęściej w postaci wrodzonej lub nabytej. Może dotykać w równym stopniu kobiet i mężczyzn.

W przypadku przepukliny brzusznej wyróżnia się następujące odmiany:

 • przepuklina pachwinowa – występująca głównie u mężczyzn, ze względu na występowanie u nich powrózka nasiennego – miękkiej struktury, która pod wpływem nacisku jest podatna na rozwarstwienia
 • przepuklina udowa – rodzaj przepukliny pachwinowej, która częściej dotyka kobiet. To bardzo niebezpieczna odmiana, gdyż ze względu na wąskie kanały wewnątrz ud, częściej dochodzi do niedrożności jelit
 • przepuklina pępkowa – u dzieci jest to wada wrodzona. U dorosłych nabyta, występuje często u osób otyłych i kobiet w ciąży.
 • przepuklina kresy białej – schorzenie pojawia się w naturalnej szczelinie, łączącej mostek i spojenie łonowe
 • przepuklina nadbrzuszna – zlokalizowana ok. 5-6 cm od pępka pomiędzy nim a wyrostkiem mieczykowatym
 • przepuklina pooperacyjna – wykształca się w bliznach pooperacyjnych, najczęściej podczas gojenia się rany. Jej przyczyną są najczęściej krwiaki, zakażenie lub błąd lekarski

Przepuklina wrodzona jest związana z niewłaściwym rozwojem zarodka i pojawia się najczęściej już w łonie matki. Jest ona niezwykle niebezpieczna dla noworodków i może prowadzić do groźnych powikłań. Przepuklina nabyta powstaje często już w dorosłym życiu w wyniku nadmiernego nacisku na osłabione tkanki. Za najczęstszą przyczynę przepukliny zalicza się wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, spowodowany przez nadmierny wysiłek fizyczny – dźwiganie ciężkich rzeczy lub podczas porodu. Inne powody to:

 • przerost prostaty
 • uporczywy kaszel
 • kichanie
 • zaparcie oraz nadmierne parcie
 • wykonywanie ćwiczeń fizycznych bez odpowiedniej rozgrzewki
 • ciężka praca fizyczna
 • otyłość

Podstawową przyczyną powstawania problemu jest osłabienie mięśni lub tkanek oraz ciśnienie wewnętrzne, które uwypukla i nasila problem. Jednoznacznym objawem jest elastyczna i miękka wypukłość w obrębie brzucha, pachwin lub ud. Świadczy ona jednak już o zaawansowanej przepuklinie i jest jednym z ostatnich objawów. Inne możliwe oznaki rozwijającej się przepukliny to:

 • ból, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego, a także podczas kichania, kaszlu lub parcia na mocz i stolec. Ból może być gwałtowny i ostry lub stały, który nasila się po całym dniu
 • bolesność oraz obrzęk miejsca, w którym wystąpiła przepuklina, nasilająca się podczas dotyku
 • kłopoty z wydalaniem

Wraz z postępem choroby mogą pojawić się również wzdęcia, nudności lub wymioty.

operacja przepukliny warszawa

Przepuklina jest dolegliwością, która niesie za sobą poważne konsekwencje medyczne. W przypadku niezdiagnozowanej przepukliny może dojść do jej uwięźnięcia. To stan, który powoduje niedokrwienie ściany jelita lub niedrożność przewodu pokarmowego. Może ona prowadzić do martwicy tkanek oraz trwałego kalectwa. Dlatego w przypadku zauważenia pierwszych objawów przepukliny, trzeba jak najszybciej udać się na konsultację do lekarza. Warto pamiętać, że im wcześniej wykryta i wyleczona zostanie przepuklina, tym większe szanse na brak uciążliwych powikłań. Obecnie nie ma możliwości, by przeprowadzić leczenie bezoperacyjne. Przepuklina brzuszna i pachwinowa wymaga operacji.

Operacja przepukliny jest zabiegiem planowym. Termin jej przeprowadzenia określa lekarz po konsultacji z pacjentem. W przypadku operacji przepukliny w Warszawie warto skorzystać z usług MediSpace. Gwarantujemy, że czas oczekiwania nie jest długi. Głównym powodem bardziej odległego terminu jest potrzeba przeprowadzenia dodatkowych badań oraz kontrola ogólnego stanu zdrowia. Konkretny termin nasi specjaliści wyznaczają po zebraniu kompletu wyników oraz rozmowy z pacjentem. Dzięki temu planowana data zabiegu jest dogodna dla obu stron.

Dzięki temu, że operacja przepukliny to zabieg planowy, pacjent ma czas i możliwość zrobienia kompletu wymaganych badań oraz skontrolowania stanu zdrowia. Dokładne informacje podaje lekarz podczas konsultacji, ponieważ ilość i pakiet badań do wykonania jest uzależniony między innymi od rodzaju znieczulenia.

Na kilka dni przed operacją należy powstrzymać się od depilacji, która może wywoływać podrażnienia. Bezpośrednio przed zabiegiem należy dokładnie się umyć. W tym celu najlepiej kupić specjalne mydło antybakteryjne, które jest dostępne w aptekach. Do operacji przepukliny pachwinowej i brzusznej pacjent powinien przystąpić na czczo. Najlepiej w poprzedzający wieczór zjeść tylko lekkostrawną kolację. Minimalny odstęp między zabiegiem a ostatnim posiłkiem powinien wynosić co najmniej 6 godzin. Na 2 godziny przed zabiegiem można spożyć ostatnią szklankę wody niegazowanej, po tym czasie należy powstrzymać się od przyjmowania płynów.

Warto pamiętać, że najważniejsze są wskazania lekarza podczas konsultacji. Każdy przypadek przepukliny jest interpretowany indywidualnie, dlatego wytyczne lekarza mogą się różnić od informacji, podanych powyżej.

Nie można jednoznacznie określić, ile trwa operacja przepukliny pachwinowej lub brzusznej. Uzależnione jest to od jej wielkości oraz rodzaju wymaganego znieczulenia. Jeśli przepuklina jest rozległa, wymagane może być znieczulenie ogólne. W takim wypadku czas trwania usunięcia przepukliny może wydłużyć się nawet do ponad 1,5 godziny. W tej sytuacji wymagana jest również obserwacja stanu operowanej osoby, dlatego może być wymagane dłuższe pozostanie w centrum medycznym.

Okres rekonwalescencji po operacji jest dość krótki. Przez pierwsze kilka dni warto brać leki przeciwbólowe, gdyż rana w miejscu cięcia może boleć i wywoływać dyskomfort. Obecnie zaleca się, by jak najszybciej wstać po zabiegu. Chodzenie tempem dostosowanym do możliwości pozwala uniknąć zrostów oraz ciągnięcia blizny po operacji. Wspomaga również przywrócenie odpowiedniej perystaltyki jelit. Ze względu na ból oraz lęk podczas parcia, warto przez pierwsze dni spożywać lekkostrawne posiłki.

Termin kontroli wyznacza lekarz, wykonujący zabieg. Obecnie zakładane są szwy rozpuszczalne, więc nie jest wymagana wizyta, żeby je zdjąć. Po kilku dniach można usunąć opatrunek. Rana pooperacyjna goi się najczęściej około 2 tygodnie. Warto jednak pamiętać, że tkanki wewnętrzne regenerują się wolniej. Dlatego w okresie około 3 miesięcy należy wstrzymać się z podejmowaniem wysiłku fizycznego oraz nie dźwigać ciężkich przedmiotów. Jakąkolwiek aktywność fizyczną warto skonsultować z lekarzem prowadzącym. Po upływie ok. 100 dni można wrócić do normalnego trybu życia, a na pamiątkę zostaje jedynie cienka i blada blizna po operacji.