Operacja przepukliny Warszawa
Z przepukliną mamy do czynienia wówczas, gdy tkanki lub narządy przemieszczają się poza naturalny obszar ich występowania. Dochodzi do niej przez otwór w powłokach, czyli tzw. wrota, które cechują się obniżoną odpornością. Przepuklina nie jest zjawiskiem fizjologicznym a patologicznym przemieszczeniem zawartości jamy brzusznej poza ścianę brzucha. Stwarza ona ogromne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ nie zdarza się by schorzenie to samoistnie się cofnęło albo zmniejszyło. Ma ono natomiast charakter postępujący, czemu sprzyja wysiłek i kaszel. Jej zwyrodnieniu towarzyszą często silne bóle. Może doprowadzić do uwięźnięcia, niedrożności jelit, martwicy odcinka jelita, a nawet zapalenia otrzewnej. Dlatego jeśli dostrzegłeś u siebie objawy przepukliny, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.
Poddaj się operacji przepukliny i nie ryzykuj poważnych konsekwencji zdrowotnych!
Operacja przepukliny brzusznej w klinice Medispace w Warszawie może zostać przeprowadzona szybko i skutecznie. Postaw na doświadczenie specjalistów i bezpieczeństwo podczas zabiegu. Nie wahaj się umówić wizyty, jeśli zauważasz u siebie objawy jakiegokolwiek rodzaju przepukliny.
Dlaczego warto leczyć przepuklinę w klinice Medispace?
Warszawska klinika Medispace, od wielu lat z powodzeniem przeprowadza wszelkie zabiegi chirurgiczne. Pracują u nas doświadczeni lekarze chirurdzy, specjalizujący się także w operowaniu przepukliny. Nasz zespół regularnie uczestniczy w szkoleniach, sympozjach i konferencjach. Mamy bardzo bogate doświadczenie w leczeniu schorzeń, takich jak przepuklina oraz stosujemy nowoczesne metody zabiegowe. Dlatego jeśli cierpisz na to schorzenie, skontaktuj się z nami jak najszybciej i zgłoś się na konsultacje do naszych lekarzy.
Zapraszamy do odwiedzin naszej placówki, aby skutecznie pomóc Ci zażegnać niebezpieczeństwo, jakim dla Twojego organizmu może się okazać przepuklina.
Umów się na wizytę już dzisiaj!
Jamy naszego ciała wyściełane są tkankami, które mają na celu utrzymanie narządów wewnętrznych na swoim miejscu. Jednakże, niekiedy dochodzi do ich osłabienia lub uszkodzenia i wtedy pojawia się przepuklina. Przepuklina jest to stan, w którym przez powstały otwór przeciska się na zewnątrz narząd, jego fragment albo tkanka tłuszczowa. Jest to dolegliwość, która rozwija się bardzo powoli i może na początku przebiegać bezobjawowo. Rozróżniamy jej postać wrodzoną lub nabytą i może dotykać w równym stopniu kobiety, jak i mężczyzn.
W przypadku przepukliny brzusznej wyróżnia się następujące odmiany:
- przepuklina pachwinowa – występująca głównie u mężczyzn, ze względu na występowanie u nich powrózka nasiennego – miękkiej struktury, która pod wpływem nacisku, podatna jest na rozwarstwienia.
- przepuklina udowa – rodzaj przepukliny pachwinowej, która częściej dotyka kobiety. To bardzo niebezpieczna odmiana, gdyż ze względu na wąskie kanały wewnątrz ud, częściej dochodzi przy niej do niedrożności jelit.
- przepuklina pępkowa – u dzieci jest to wada wrodzona. U dorosłych nabyta, występuje często u osób otyłych i kobiet w ciąży.
- przepuklina kresy białej – schorzenie pojawia się w naturalnej szczelinie, łączącej mostek i spojenie łonowe.
- przepuklina nadbrzuszna – zlokalizowana ok. 5-6 cm od pępka pomiędzy nim a wyrostkiem mieczykowatym.
- przepuklina pooperacyjna – wykształca się w bliznach pooperacyjnych, najczęściej podczas gojenia się rany. Jej przyczyną są najczęściej krwiaki, zakażenie lub błąd lekarski.
Przepuklina wrodzona jest związana z niewłaściwym rozwojem zarodka i pojawia się najczęściej już w łonie matki. Jest ona niezwykle niebezpieczna dla noworodków i może prowadzić do groźnych powikłań. Przepuklina nabyta powstaje często już w dorosłym życiu, w wyniku nadmiernego nacisku na osłabione tkanki. Za najczęstszą przyczynę przepukliny uważa się wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, spowodowany przez nadmierny wysiłek fizyczny, taki jak dźwiganie ciężkich rzeczy lub powstały podczas porodu. Inne, znane powody to:
- przerost prostaty,
- uporczywy kaszel,
- kichanie,
- zaparcie oraz nadmierne parcie,
- wykonywanie ćwiczeń fizycznych bez odpowiedniej rozgrzewki,
- ciężka praca fizyczna,
- otyłość.
Podstawową przyczyną powstawania problemu jest osłabienie mięśni lub tkanek oraz ciśnienie wewnętrzne, które uwypukla i nasila problem. Charakterystycznym objawem przepukliny jest elastyczna i miękka wypukłość w obrębie brzucha, pachwin lub ud. Świadczy ona jednak już o zaawansowanej przepuklinie i jest jednym z ostatnich objawów. Inne możliwe oznaki rozwijającej się przepukliny to:
- ból, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego, a także podczas kichania, kaszlu lub parcia na mocz i stolec. Ból może być gwałtowny i ostry lub stały, który nasila się po całym dniu
- bolesność oraz obrzęk miejsca, w którym wystąpiła przepuklina, nasilająca się podczas dotyku
- kłopoty z wydalaniem
Wraz z postępem choroby mogą pojawić się również wzdęcia, nudności lub wymioty.
Przepuklina jest dolegliwością, która niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. W przypadku nie zdiagnozowania jej, może dojść do jej tzw. uwięźnięcia. To stan, który powoduje niedokrwienie ściany jelita lub niedrożność przewodu pokarmowego. Przepuklina może też doprowadzić do martwicy tkanek oraz trwałego kalectwa. Dlatego w przypadku zauważenia jej pierwszych objawów, trzeba jak najszybciej udać się na konsultację do lekarza. Warto pamiętać, że im wcześniej wykryta i wyleczona zostanie przepuklina, tym większe szanse na brak uciążliwych powikłań. Obecnie nie ma jednak możliwości, by przeprowadzić leczenie bezoperacyjne. Przepuklina brzuszna i pachwinowa musi być operowana.
Operacja przepukliny jest zabiegiem planowym. Termin jej przeprowadzenia określa lekarz po konsultacji z pacjentem. Jeśli zastanawiamy się gdzie najlepiej przeprowadzić operację, to w przypadku zabiegu usunięcia przepukliny w Warszawie, warto skorzystać z usług MediSpace.
Gwarantujemy, że czas oczekiwania na zabieg w naszej placówce nie jest długi. Głównym powodem wyznaczenia bardziej odległego terminu może stać się potrzeba przeprowadzenia dodatkowych badań oraz kontrola ogólnego stanu zdrowia. Konkretny termin nasi specjaliści wyznaczają po zebraniu kompletu wyników oraz rozmowy z pacjentem. Dzięki temu planowana data zabiegu jest dogodna dla obu stron.
Dzięki temu, że operacja przepukliny, to zabieg planowy, pacjent ma czas i możliwość zrobienia kompletu wymaganych badań oraz skontrolowania stanu zdrowia. Dokładne informacje podaje lekarz podczas konsultacji, ponieważ ilość i pakiet badań do wykonania jest uzależniony między innymi od rodzaju planowanego znieczulenia.
Na kilka dni przed operacją należy powstrzymać się od depilacji, która może wywoływać podrażnienia. Bezpośrednio przed zabiegiem, należy dokładnie się umyć. W tym celu najlepiej kupić specjalne mydło antybakteryjne, które jest dostępne w aptekach. Do operacji przepukliny pachwinowej i brzusznej pacjent powinien przystąpić na czczo. Najlepiej w poprzedzający wieczór zjeść tylko lekkostrawną kolację. Minimalny odstęp między zabiegiem a ostatnim posiłkiem powinien wynosić co najmniej 6 godzin. Na 2 godziny przed zabiegiem, można spożyć ostatnią szklankę wody niegazowanej, po tym czasie należy powstrzymać się od przyjmowania płynów.
Warto pamiętać, że najważniejsze są wskazania lekarza podczas konsultacji. Każdy przypadek przepukliny jest interpretowany indywidualnie, dlatego wytyczne lekarza mogą się różnić od informacji, podanych powyżej.
Nie można jednoznacznie określić, ile trwa operacja przepukliny pachwinowej lub brzusznej. Uzależnione jest to od jej wielkości oraz rodzaju wymaganego znieczulenia. Jeśli przepuklina jest rozległa, wymagane może być znieczulenie ogólne. W takim wypadku, czas trwania usunięcia przepukliny może wydłużyć się nawet do ponad 1,5 godziny.
W tej sytuacji, konieczna jest również obserwacja stanu operowanej osoby, dlatego może być wymagane dłuższe pozostanie w centrum medycznym.
Okres rekonwalescencji po operacji jest dość krótki. Przez pierwsze kilka dni, warto brać leki przeciwbólowe, gdyż rana w miejscu cięcia może boleć i wywoływać dyskomfort.
Obecnie zaleca się, by jak najszybciej po zabiegu wstać. Chodzenie tempem dostosowanym do możliwości, pozwala uniknąć zrostów oraz ciągnięcia blizny po operacji. Wspomaga również przywrócenie odpowiedniej perystaltyki jelit. Ze względu na ból oraz lęk podczas parcia, warto przez pierwsze dni spożywać lekkostrawne posiłki.
Termin kontroli wyznacza lekarz, wykonujący zabieg. Obecnie zakładane są szwy rozpuszczalne, nie jest więc wymagana wizyta, w celu ich zdjęcia.
Po kilku dniach, można już usunąć opatrunek. Rana pooperacyjna goi się najczęściej około 2 tygodnie. Warto jednak pamiętać, że tkanki wewnętrzne regenerują się wolniej. Dlatego w okresie około 3 miesięcy, należy wstrzymać się z podejmowaniem wysiłku fizycznego oraz nie dźwigać ciężkich przedmiotów. Jakąkolwiek aktywność fizyczną, warto też skonsultować z lekarzem prowadzącym. Po upływie ok. 100 dni, można wrócić do normalnego trybu życia, a na pamiątkę zostaje jedynie cienka i blada blizna po operacji.
Cena operacji przepukliny pachwinowej w Warszawie jest bardzo zróżnicowana i zależy ona od rodzaju przepukliny oraz zastosowanej w czasie zabiegu metody. Może ona wynosić od 2 000 zł do nawet 18 000 zł.