operacja przepukliny warszawa

Operacja przepukliny pachwinowej

Ból, dyskomfort w pachwinie i wyczuwalna wypukłość to objawy, które mogą wskazywać na przepuklinę pachwinową. Bagatelizowanie przypadłości może prowadzić do pogorszenia codziennego funkcjonowania i poważnych powikłań, wymagających pilnej interwencji. Operacja przepukliny pachwinowej to skuteczna procedura, która umożliwia pacjentowi powrót do aktywnego życia, minimalizując ryzyko zaostrzenia dolegliwości i poważnych komplikacji zdrowotnych.

Zabieg na przepuklinę w Medispace – operacja przepukliny pachwinowej (Warszawa)

Centrum Medyczne Medispace w Warszawie oferuje pacjentom profesjonalne i bezpieczne leczenie przepukliny pachwinowej, obejmujące pełną diagnostykę oraz zabiegowe rozwiązanie problemu. Wysoko wykwalifikowany zespół chirurgów, posiadający bogate doświadczenie, stosuje nowoczesne techniki zabiegowe, które skracają czas rekonwalescencji i minimalizują ryzyko nawrotu przypadłości. Dzięki kompleksowej opiece i nowoczesnemu wyposażeniu Medispace zapewnia pacjentom komfortowe warunki leczenia i szybką eliminację dolegliwości związanych z przepukliną pachwinową.

Udogodnienia dla Pacjentów Centrum Medycznego Medispace

  • DOGODNY DOJAZD – Centrum Medyczne Medispace mieści się przy ul. Spokojnej 5 w Warszawie (Wola). Najbliższy przystanek tramwajowy (Powązkowska 3) znajduje się jedyne 230 m od placówki, a przystanek autobusowy (Powązkowska 1) 350 m.
  • PARKING W POBLIŻU – na ul. Spokojnej znajduje się strefa płatnego parkowania, w związku z tym zaparkowanie samochodu przed wizytą nie stanowi problemu.
  • GODZINY OTWARCIA – nasi specjaliści są do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 20:00 oraz w soboty od 7:30 do 14:00.
  • DOGODNE PŁATNOŚCI – przyjmujemy płatność kartą i gotówką.

 

Umów się na wizytę już dzisiaj!

Czym jest przepuklina pachwinowa?

Przepuklina pachwinowa to stan patologiczny, w którym narządy jamy brzusznej, najczęściej jelita, przemieszczają się przez osłabione powłoki brzuszne w okolicy kanału pachwinowego, tworząc widoczny miękki guzek. Zjawisko wynika z osłabienia struktury mięśniowej lub tkanki łącznej, przez co narządy wewnętrzne przemieszczają się do worka przepuklinowego.

Przepuklina pachwinowa może być jednostronna lub obustronna i występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet, co związane jest z anatomią kanału pachwinowego. Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem.

Obecność przepukliny niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. W przypadku bagatelizowania przypadłości, może dojść do tzw. uwięźnięcia, które związane jest z ryzykiem niedokrwienia ściany jelita i niedrożności przewodu pokarmowego. Przepuklina może też doprowadzić do martwicy tkanek, trwałego kalectwa, a nawet zgonu. Dlatego w przypadku zauważenia pierwszych objawów, należy udać się na konsultację do lekarza.

Operacja przepukliny pachwinowejPrzyczyny powstawania przepukliny pachwinowej

Przepuklina pachwinowa powstaje w wyniku osłabienia powłok brzusznych w okolicy kanału pachwinowego, co przyczynia się do przemieszczenia się w tę okolicę narządów jamy brzusznej. Do najczęstszych przyczyn i czynników ryzyka należą:

  • wrodzona słabość kanału pachwinowego,
  • nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrzbrzusznego (np. przy dźwiganiu ciężkich przedmiotów, intensywnej aktywności fizycznej, silnym kaszlu, kichaniu, przewlekłych zaparciach i nadmiernym parciu),
  • nadwaga i otyłość
  • procesy starzenia – wraz z wiekiem dochodzi do naturalnego osłabienia tkanek mięśniowych i łącznych,
  • przebycie urazu,
  • przerost prostaty,
  • ciąża (rzadko).

Diagnostyka przepukliny pachwinowej

Rozpoznanie przepukliny pachwinowej opiera się na dokładnym wywiadzie medycznym oraz badaniu fizykalnym. W trakcie badania palpacyjnego okolicy pachwinowej pacjent powinien znajdować się w pozycji stojącej. W celu precyzyjnego określenia lokalizacji, wielkości i rodzaju przepukliny zalecane jest również przeprowadzenia badania usg. W rzadkich przypadkach konieczne są bardziej precyzyjne badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Leczenie przepukliny pachwinowej

Leczenie przepukliny pachwinowej jest uzależnione od stopnia zaawansowania zmian oraz stanu zdrowia pacjenta. Należy jednak zaznaczyć, że nie istnieją domowe sposoby leczenia przepuchliny, a metody zachowawcze (np. noszenie specjalnych pasów) mają bardzo ograniczoną skuteczność. Natomiast przepuklina nie mija samoistnie i zazwyczaj stopniowo się powiększa, powodując coraz większy dyskomfort i zwiększając ryzyko wystąpienia groźnych powikłań. Dlatego jedynym skutecznym rozwiązaniem jest operacja przepukliny pachwinowej.

Na czym polega operacja przepukliny pachwinowej?

Operacja przepukliny pachwinowej ma na celu przywrócenie integralności powłok brzusznych poprzez rekonstrukcję kanału pachwinowego i wzmocnienie jego ściany. Zabieg może być wykonany klasyczną metodą operacyjną, tzw. techniką otwartą, lub laparoskopowo. Przy obu zabiegach wykorzystuje się zwykle specjalne siatki (zazwyczaj polipropylenowe), które umieszcza się w miejscu osłabienia tkanek. Siatki zrastają się z nimi i zmniejszają ryzyko nawrotu przepukliny.

Nowoczesne techniki chirurgiczne, takie jak laparoskopowa operacja przepukliny pachwinowej, pozwalają na minimalizowanie urazu tkanek i zapewniają krótszy czas rekonwalescencji. Jednak nie wszyscy pacjenci kwalifikują się do zabiegu laparoskopowego. Dlatego decyzję dotyczącą metody zabiegowej zawsze podejmuje chirurg.

Wskazania do operacji przepukliny pachwinowej

Wskazaniem do operacji jest sama obecność przepukliny pachwinowej, niezależnie od wielkości.

Przygotowanie do operacji przepukliny pachwinowej

Przygotowanie do operacji przepukliny pachwinowej obejmuje działania mające na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa pacjenta oraz zminimalizowanie ryzyka powikłań. Konieczna jest konsultacja z chirurgiem, który oceni czy nie występują przeciwwskazania do zabiegu, jaka metoda będzie najodpowiedniejsza, oraz poinformuje pacjenta, jakie badania powinien wykonać (m.in. morfologia, poziom elektrolitów, badanie parametrów krzepnięcia oraz poziomu glukozy). W przypadku pacjentów z chorobami współistniejącymi zwykle konieczne są dodatkowe badania.

Dodatkowo konieczna jest konsultacja z anestezjologiem.

Pacjenci przyjmujący leki przeciwzakrzepowe powinni je odstawić na określony czas przed operacją, aby zmniejszyć ryzyko krwawienia. Decyzję o odstawieniu lub zastąpieniu leków podejmuje lekarz prowadzący.

Dzień przed zabiegiem pacjent powinien zadbać o lekkostrawne posiłki. Pacjent nie powinien jeść przez około 6-8 godzin przed zabiegiem. Nie później niż 2 godziny przed zabiegiem może również pić niegazowaną wodę.

Jak wygląda operacja przepukliny pachwinowej – przebieg

Przebieg operacji przepukliny pachwinowej różni się w zależności od metody zabiegowej wybranej przez lekarza. Jednak zwykle obejmuje następujące etapy:

  • przygotowanie pacjenta do zabiegu,
  • podanie znieczulenia ogólnego,
  • dostęp chirurgiczny,
  • odprowadzenie worka przepuklinowego,
  • wzmocnienie ściany kanału pachwinowego (umieszczenie i umocowanie specjalnej siatki),
  • zamknięcie nacięć (szycie),
  • założenie opatrunku.

Ile trwa operacja przepukliny pachwinowej?

Operacja przepukliny pachwinowej trwa zazwyczaj od 1,5 do 2 godzin, w zależności od złożoności zabiegu oraz techniki operacyjnej.

Ile trwa pobyt w szpitalu po operacji przepukliny pachwinowej?

Czas pobytu w szpitalu po przeprowadzeniu operacji przepukliny pachwinowej zależy od metody zabiegowej oraz stanu pacjenta. Decyzję podejmuje lekarz.

Operacja przepukliny – zalecenia i postępowanie po zabiegu

Po zabiegu należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Szczególnie tych dotyczących pielęgnacji rany, terminu wizyt kontrolnych oraz unikania aktywności fizycznej.

Zwykle w pierwszych dniach konieczne jest przyjmowanie leków przeciwbólowych, łagodzących dyskomfort związany z przeprowadzoną operacją przepukliny pachwinowej.

W pierwszych dniach po zabiegu zalecana jest również lekkostrawna dieta, która pozwoli uniknąć wzdęć i trudności z wypróżnieniem.

Przyjmuje się, że pełne gojenie tkanek wewnętrznych trwa około 3 miesięcy, dlatego po tym czasie pacjent może zwykle wrócić do normalnej aktywności. Jednak ostateczną decyzję podejmuje lekarz.

Operacja przepukliny pachwinowej – przeciwwskazania

Operacja przepukliny pachwinowej, choć jest powszechnym i skutecznym sposobem leczenia, może być przeciwwskazana w pewnych sytuacjach, szczególnie u pacjentów z chorobami zwiększającymi ryzyko operacyjne lub utrudniającymi rekonwalescencję. Dlatego decyzję o przeprowadzeniu zabiegu podejmowana jest przez chirurga i anestezjologa po dokładnym zapoznaniu się z wynikami badań i historią medyczną pacjenta. Szczegółowej oceny ryzyka wymagają pacjenci w podeszłym wieku oraz osoby z:

  • chorobami serca i schorzeniami naczyniowymi,
  • chorobami płuc i problemami oddechowymi,
  • niewyrównaną cukrzycą,
  • ciężkimi chorobami wątroby i/lub nerek,
  • zaburzeniami krzepliwości krwi,
  • chorobami skóry i tkanki podskórnej w obszarze zabiegowym.

Zabieg na przepuklinę pachwinową – możliwe skutki uboczne

Operacja przepukliny, podobnie jak każda procedura chirurgiczna, wiąże się zawsze z ryzykiem powikłań pooperacyjnych, takich jak:

  • krwiak w ranie,
  • zakażenie w obszarze zabiegowym,
  • ból w okolicy pachwiny i brzucha,
  • nawroty przepukliny,
  • obrzęk,
  • zrosty, bliznowacenie,
  • nudności, wymioty, bóle głowy (wynikające z zastosowania znieczulenia ogólnego),
  • przemieszczenie jądra,
  • trudności z oddawaniem moczu,
  • uszkodzenie nerwu, nasieniowodu, jelita,
  • zapalenie płuc,
  • zakrzepica żylna,
  • odma podskórna, opłucnowa lub śródpiersiowa (dotyczy laparoskopii).

Należy jednak pamiętać, że poważne powikłania występują bardzo rzadko, a ryzyko związane z operacją jest niewielkie, zwłaszcza w porównaniu z bagatelizowaniem obecności przepukliny pachwinowej.

Leczenie przepukliny pachwinowej w Medispace – dlaczego warto zdecydować się na zabieg w Centrum Medycznym?

Centrum Medyczne Medispace oferuje pacjentom nowoczesne metody leczenia, w tym także zabiegi chirurgiczne. Plastykę przepukliny pachwinowej przeprowadzają u nas wyłącznie doświadczeni chirurdzy, którzy regularnie uczestniczą w szkoleniach, sympozjach i konferencjach naukowych, aby móc zaoferować pacjentom metody leczenia zgodne z aktualnymi rekomendacjami, zapewniające wysoką jakość, skuteczność i bezpieczeństwo oraz redukujące dolegliwości bólowe i ryzyko nawrotu przypadłości.

Ile kosztuje operacja przepukliny pachwinowej – cena zabiegu w Medispace

Ceny operacji przepukliny pachwinowej w Centrum Medycznym Medispace w Warszawie zaczynają się od 5500 zł.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące operacji przepukliny pachwinowej w Warszawie.

Czego nie wolno robić po operacji przepukliny?

Po operacji przepukliny pacjent powinien przestrzegać zaleceń lekarza. Konieczne jest m.in. unikanie dźwigania ciężkich przedmiotów i podejmowania intensywnej aktywności fizycznej.

Czy operację przepukliny pachwinowej wykonuje się w znieczuleniu ogólnym?

Tak, operację przepukliny pachwinowej najczęściej wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Kiedy chodzić po operacji przepukliny pachwinowej?

Pionizacja i aktywizacja po operacji zależy od zaleceń lekarza i może wynikać zarówno z techniki operacyjnej, jak i samopoczucia pacjenta. Zaleca się jednak, aby pacjenci zaczęli chodzić możliwie jak najszybciej, co sprzyja rekonwalescencji i usprawnia perystaltykę jelit.

Ile trwa operacja przepukliny (Warszawa)?

Standardowa operacja przepukliny pachwinowej trwa około 1-2 godzin.

Jak długo goi się rana po operacji przepukliny pachwinowej?

Rana po operacji przepukliny pachwinowej goi się zwykle w ciągu 2-4 tygodni, ale regeneracja tkanek wewnętrznych zajmuje więcej czasu. Szacuje się, że około 3 miesięcy.

Ile kosztuje operacja na przepuklinę pachwinową (Warszawa)?

Koszt operacji przepukliny pachwinowej w Warszawie zależy od wybranej placówki i zakresu usług. W Medispace ceny zaczynają się od 5500 zł.

Co to jest plastyka przepukliny pachwinowej?

Plastyka przepukliny, inaczej również operacja czy zabieg przepukliny pachwinowej, to procedura chirurgiczna podczas której odprowadza się zawartość worka przepuklinowego do jamy brzusznej. Osłabione powłoki brzuszne wzmacnia się za pomocą siatki z tworzywa sztucznego, w celu minimalizacji ryzyka nawrotów przepukliny.