Holter EKG - jak się zachowywać podczas badania

Holter EKG – jak się zachowywać podczas badania?

Holter EKG jest badaniem, które trwa przynajmniej dobę. Przez ten czas urządzenie z elektrodami przypiętymi do klatki piersiowej monitoruje pracę serca. Podczas badania można wykonywać codzienne czynności – w domu bądź w pracy. Rejestracja EKG odbywa się w zasadzie niezauważenie. Istnieje jednak kilka zasad, których trzeba przestrzegać, by zapis dawał lekarzom wiarygodną informację o stanie zdrowia pacjenta.

Czym jest holter EKG?

Monitorowanie elektrokardiogramu (EKG) metodą Holtera to jedno z podstawowych badań diagnostycznych w kardiologii. Polega na długotrwałej, co najmniej dobowej, rejestracji zapisu EKG przy użyciu przenośnego urządzenia wyposażonego w kartę pamięci. Takie badanie trwa przeważnie 24 godz., choć lekarz w szczególnych przypadkach może zalecić dłuższą rejestrację (48 godz., 72 godz., 7 dni). Holter EKG ma na celu monitorowanie pracy serca w trakcie codziennej aktywności pacjenta. Pozwala na powiązanie zaburzeń pojawiających się w zapisie EKG z czynnościami wykonywanymi przez osobę poddającą się badaniu oraz dolegliwościami, które w tym czasie występują.

Holter EKG – jak wygląda badanie?

Holter EKG wykonuje się bez specjalnego zaangażowania pacjenta. Jedyne, czego warto dopilnować, to przygotowanie skóry na klatce piersiowej do przypięcia elektrod. Jeśli w tym rejonie ciała występuje duże owłosienie, trzeba je ogolić – w przeciwnym razie elektrody nie będą się trzymały, a jest to konieczne do uzyskania poprawnego i nieprzerwanego zapisu. Należy też powstrzymać się od smarowania skóry w tym miejscu balsamami czy kremami.

By rozpocząć badanie metodą Holtera, wystarczy zgłosić się do placówki medycznej na założenie aparatury. Na klatce piersiowej, po jej dokładnym odtłuszczeniu, mocuje się samoprzylepne elektrody – każdą w ściśle określonym miejscu. Elektrody są podłączone kablami do rejestratora sygnału o wielkości odtwarzacza MP3. Urządzenie to można zamocować przy pasku, by w żaden sposób nie przeszkadzało pacjentowi, który musi mieć je przy sobie przez cały dzień i całą noc. Osoba badana dostaje instrukcję, jak obchodzić się ze sprzętem, po czym wraca do codziennych zajęć. Gdy mijają 24 godz., ponownie zjawia się w placówce, gdzie urządzenie jest zdejmowane. 

W MediSpace wyniki Holtera EKG są gotowe do odbioru już po 3 dniach roboczych od zarejestrowania zapisu i przekazania urządzenia personelowi. Od razu można umówić się na konsultację kardiologiczną, w czasie której specjalista dokona ich interpretacji i udzieli pacjentowi wskazówek co do dalszego postępowania. Cała ścieżka jest więc maksymalnie krótka i pozwala na błyskawiczne postawienie diagnozy.

Co można robić w czasie zapisu?

Bardzo ważne jest, by podczas dobowego pomiaru EKG czuć się zupełnie swobodnie i normalnie funkcjonować. Bez obaw można zachowywać się tak jak każdego innego dnia, tzn. iść na spacer, na spotkanie towarzyskie, na zakupy, do pracy, a nawet na trening (jeśli mieści się to w codziennej rutynie). Dozwolony jest pełen zakres ruchów. Nie trzeba się oszczędzać, odpoczywać, zmieniać trybu życia. W badaniu Holtera chodzi o sprawdzenie pracy serca podczas czynności typowych dla danego pacjenta. By zapis dostarczył kardiologowi maksymalnie dużo informacji, można prowadzić dziennik aktywności i odnotowywać w nim każdy niepokojący objaw (np. kołatanie serca) wraz z dokładną godziną jego wystąpienia.

Czego unikać?

Podczas badania EKG metodą Holtera dobrze jest wystrzegać się korzystania z urządzeń, które emitują pole elektromagnetyczne, a przynajmniej unikać zbliżania ich do rejestratora. Chodzi przede wszystkim o smartfony, ale także koce, poduszki, fotele elektryczne. Mogą one wpływać na poprawność i wiarygodność zapisu EKG. Nie jest wskazane również spanie na brzuchu, gdyż taka pozycja zwiększa ryzyko odczepienia się elektrod. 

Holter EKG – czego nie wolno robić?

Holter EKG to badanie, które wyklucza tak naprawdę tylko jedną czynność nie należy brać kąpieli ani prysznica. Urządzenia nie jest wodoodporne. Zamoczone elektrody odklejają się od ciała, a rejestrator pod wpływem wilgoci ma prawo ulec awarii. Taki sam sam skutek może mieć wykonywanie bardzo forsujących ćwiczeń fizycznych, które skutkują intensywnym poceniem się ciała. 

Nie wolno również manipulować przy sprzęcie – ciągnąć za kable, przyciskać guzików. By nie zrobić tego przez nieuwagę, warto założyć odzież, która przylega do ciała. Dzięki takiemu strojowy elektrody będą mocniej dociśnięte do skóry, co poprawi jakość odczytu. Gdyby któraś z nich mimo wszystko odpadła, trzeba jak najszybciej przykleić ją na nowo w tym samym miejscu, np. przy użyciu plastra. Również wypięty przypadkowo kabel powinien zostać niezwłocznie przypięty z powrotem.

3.6/5 - (41)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *