hotler ekg warszawa

Holter EKG Warszawa

Czasem klasyczne badanie EKG czy echo serca nie są w stanie wykryć zaburzeń pracy serca. W takich sytuacjach doskonałym rozwiązaniem jest holter EKG. Co to jest za rodzaj badania i kiedy warto się mu poddać?

Holter EKG to rodzaj badania, które przez minimum 24 godziny tworzy zapis EKG w warunkach nieskrępowanej, całodobowej aktywności badanego. Służy ono ocenie czynności elektrycznej serca. Rejestruje zaburzenia rytmu pracy serca i przewodnictwa przedsionkowo-komorowego, pozwala ocenić skuteczność rozrusznika serca oraz wychwycić nieprawidłowości w ukrwieniu mięśnia sercowego.

Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza, a głównymi wskazaniami są:

 • zaburzenia rytmu serca (kołatanie, nierównomierna praca, przyspieszone bicie serca)
 • bradykardia, czyli znacznie spowolniona praca serca (poniżej 60 uderzeń na minutę)
 • wrodzone wady serca
 • bóle w klatce piersiowej
 • sztuczny rozrusznik serca
 • leczenie antyarytmiczne
 • niedokrwiony mięsień sercowy
 • napady duszności
 • zawroty głowy, omdlenia, zasłabnięcia czy utrata przytomności (w celu potwierdzenia lub wykluczenia przyczyn kardiologicznych)
 • nadciśnienie tętnicze

holter ekg z wyjściem do domu warszawa

Badanie przeprowadzone za pomocą holtera jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne. Może być również powtarzane za każdym razem, gdy zaistnieje taka potrzeba. Dlatego nie istnieją żadne przeciwwskazania. Można założyć holter USG u dzieci, osób starszych, a nawet kobiet w ciąży. W przypadku najmłodszych pacjentów, w centrum medycznym MediSpace interpretację wyniku przeprowadza lekarz kardiolog, który specjalizuje się w badaniu dzieci. Przed założeniem aparatu warto porozmawiać z pociechą na temat badania, by oswoić je z holterem oraz zapobiec ewentualnym zmianom ustawień urządzenia.

Holter EKG to rodzaj badania, które nie wymaga specjalnych przygotowań. Wystarczy zgłosić się do placówki medycznej w wyznaczonym terminie. Żeby jednak badanie było przeprowadzone w warunkach, dających najlepsze efekty, warto przed wizytą:

 • nie stosować kremów, balsamów ani substancji zawierających alkohol w miejscach, gdzie zostaną przyklejone elektrody
 • założyć obcisłą bieliznę (np. sportową) lub przylegającą koszulkę w celu unieruchomienia kabli, wtedy zapis techniczny EKG jest najwyższej jakości.

W przypadku mężczyzn, którzy posiadają bujne owłosienie na klatce piersiowej, wskazane jest zgolenie włosów przed planowanym badaniem. Ich obecność może utrudnić lub nawet uniemożliwić poprawne przyklejenie elektrod w wyznaczonych miejscach. Niezwykle istotne jest również, aby zgłosić się na zdjęcie aparatu równo po 24 godzinach lub innym, wyznaczonym przez lekarza czasie.

Badanie holter EKG polega na noszeniu przez 24 godziny lub przez większą liczbę dni specjalnego urządzenia, składającego się z kabli i przyssawek z elektrodami umieszczonych w odpowiednich miejscach na ciele. Aparat ten nie jest duży ani ciężki, przypomina rozmiarem (w zależności od modelu) odtwarzacz mp3 lub paczkę papierosów. Można go przyczepić do paska spodni, żeby nie przeszkadzał w codziennej aktywności. Zakłada się najczęściej na 24 godziny, jednak ze wskazań lekarza ten czas może być wydłużony, nawet do 7 dni. Po odpowiednim montażu oraz ustawieniu urządzenia można zabrać holter EKG do domu. Po wyznaczonym czasie aparat do zapisu jest zdejmowany, a zapisane przez niego dane analizowane przez doświadczonego lekarza.

Żeby zapis z urządzenia był jak najbardziej wiarygodny, badanie trwa całą dobę, łącznie z czasem nocnego odpoczynku i standardowych dziennych aktywności. W czasie trwania badania należy zatem zachowywać się jak każdego innego dnia. Można iść do pracy, na zakupy i podejmować wszelkie inne aktywności, jakie wykonuje się na co dzień. Jedynym wykluczeniem jest kąpiel, gdyż zmoczenie elektrod może spowodować ich odklejenie, a tym samym zapis z badania nie będzie właściwy.

Holter EKG a trening

Lekarze zalecają, aby podczas badania holterem EKG nie podejmować nadmiernego wysiłku fizycznego, gdyż może on zaburzyć wynik. Nie wskazane jest również całodzienne lenistwo na kanapie, ponieważ ono również może dać niemiarodajny wynik. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Jeśli pacjent na co dzień uprawia sport lub trenuje na siłowni, powinien również w czasie badania udać się na trening. Warto jednak zapisać czas wzmożonej aktywności i przedstawić go lekarzowi, żeby wziął to pod uwagę przy interpretacji wyniku.

Holter EKG a korzystanie z komputera

Nowoczesne aparaty do dobowego pomiaru EKG są tak skonstruowane, by można było z nich korzystać podczas wykonywania codziennych aktywności. Nie ma przeciwwskazań do tego, by w tym czasie korzystać z komputera. Należy jedynie wystrzegać się kocy i poduszek elektrycznych oraz noszenia telefonu komórkowego w pobliżu aparatu. Ich obecność może zaburzyć pracę holtera, a tym samym zafałszować wyniki badania.

Cena badania za pomocą holtera EKG jest uzależniona od długości prowadzonego zapisu. Poniżej przedstawiamy skrócony cennik.

UsługaCena
Holter EKG z opisem (1 dzień)160 zł
Holter EKG kolejny dzień100 zł
Konsultacja kardiologicznaod 180 zł

Drodzy Pacjenci, w związku z ograniczoną dostępnością lekarza opisującego wyniki badania Holter EKG czas wydania wyniku wydłużył się i obecnie jest to od 5 do 7 dni roboczych. Posiadając gotowy zapis EKG oraz jego analizę należy zgłosić się do kardiologa, który zinterpretuje wyniki i na ich podstawie wyznaczy dalsze działania. Dlatego jeśli szukasz centrum medycznego, w którym można założyć holter EKG czy zinterpretować gotowe wyniki zapraszamy do MediSpace. Aby zapisać się na badanie, wystarczy skontaktować się z rejestracją telefonicznie, drogą mailową lub za pomocą formularza. Nasi lekarze czekają na Ciebie.

Oceń post