Ginekolog warszawa

Ginekologia Warszawa

Pacjentki często skarżą się na problem zbyt obfitych miesiączek. W prawidłowym cyklu kobiety co 28 (+/- 6) dni powinno rozpoczynać się kolejne krwawienie miesięczne, trwające do 7 dni. Czym jest prawidłowa miesiączka? Większość kobiet tak naprawdę nie wie ile krwi traci każdego miesiąca. Kiedy należy zacząć się martwić? Zawsze wtedy, gdy pojawiają się nagłe zmiany – miesiączki stają się nieregularne, bardzo obfite, utrudniające codzienne funkcjonowanie. Niepokojącym objawem mogą być też plamienia/krwawienia w trakcie trwania cyklu oraz w szczególności krwawienia po menopauzie.

Nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych może być objawem zaburzeń hormonalnych, jest też pierwszym sygnałem jaki daje rak trzonu macicy. To straszna choroba, ale odpowiednio wcześnie wykryta może być całkowicie wyleczalna! Wystarczy się zbadać. Kiedyś biopsja endometrium była skomplikowanym zabiegiem, wymagającym wizyty w szpitalu i znieczulenia ogólnego. Dziś, dzięki zastosowaniu biopsji sondą Corniera, nazywaną pipellą jest to prosty i bezbolesny zabieg który można wykonać w gabinecie. Jeżeli masz obawy dotyczące charakteru swoich krwawień koniecznie umów się do ginekologa w drugiej połowie cyklu! Jedno, proste badanie może rozpocząć proces leczenia i uratować Ci życie.

Autor – dr n.med. Filip Dąbrowski

Wykonanie kolposkopii istotnie zwiększa swoistość diagnostyczną i pozwala na podjęcie właściwych decyzji w kwestii dalszego postępowania z pacjentką. Kolposkopia może być wykonana u każdej kobiety, której można założyć wziernik do pochwy i uwidocznić szyjkę macicy pod warunkiem, że w tym momencie nie krwawi. Założenie wziernika jest główną niedogodnością, na którą narażona jest kobieta. Samo badanie jest niebolesne i nieinwazyjne, polega na oglądaniu powierzchni szyjki w dużym powiększeniu za pomocą odpowiedniego mikroskopu zwanego kolposkopem. Zwykle szyjkę macicy przemywa się solą fizjologiczną, aby usunąć wydzielinę pochwową i dokładnie obejrzeć interesujący nas obszar. Następnie wykonuje się próbę octową, podczas której można ocenić granicę międzynabłonkową, o ile jest widoczna, oraz zlokalizować najbardziej podejrzane obszary. Pod wpływem kwasu octowego ulegają one różnie nasilonemu zbieleniu wtórnemu. Na ich powierzchni mogą być obecne nieprawidłowe naczynia krwionośne. Próba octowa jest najważniejszym elementem badania kolposkopowego.

U większości pacjentek (takich, które nie mają nadczynności tarczycy, nie są uczulone na jod oraz nie są we wczesnej ciąży) wykonuje się próbę Schillera. Polega ona na oglądaniu szyjki po przemyciu jej płynem Lugola. Prawidłowy, dojrzały nabłonek płaski zawierający glikogen, wybarwia się na wówczas na brunatno. Nabłonek gruczołowy, metaplastyczny oraz nieprawidłowy nie wybarwia się, pozostając jodonegatywnym. Próba ta jest mało swoista i nie jest wykonywana przez wszystkich kolposkopistów.

Wskazaniem do wykonania kolposkopii jest nie tylko nieprawidłowy wynik badania cytologicznego. Powinno ono być wykonywane także w przypadku stwierdzenia obecności budzących niepokój ginekologa makroskopowych zmian na szyjce. Dotyczy to między innymi pacjentek z tzw. „nadżerkami”. Nadżerki prawdziwe zdarzają się niezmiernie rzadko. Często używa się tego określenia opisując tzw. erytroplakie, czyli czerwone plamy na szyjce widoczne podczas wziernikowania. Zazwyczaj nie wymagają one żadnego postępowania, w tym leczenia zabiegowego. Dość często nadżerki” okazują się być ektopią gruczołową i goją się samoistnie, pokrywając się nabłonkiem płaskim. We wzierniku nadal widoczna jest czerwona plama, ale działania polegające na stosowaniu krioterapii lub elektrokoagulacji nie mają w tej sytuacji żadnego uzasadnienia. U pacjentek z ektopią gruczołową na tarczy, czyli „wypełzniętym” nabłonkiem gruczołowym z kanału szyjki leczenie takie jest wskazane, gdy dokuczają im często nawracające stany zapalne pochwy, krwawienia kontaktowe, m.in. po stosunku lub nabłonek gruczołowy produkuje znaczne ilości śluzu, co może być przyczyną dyskomfortu.

U większości kobiet stosowanie metod destrukcyjnych jak krioterapia i elektrokoagulacja nie jest konieczne, a czasem jest wręcz niewłaściwe. Może ono przyczynić się do utrudnienia diagnostyki cytologicznej i kolposkopowej w przyszłości w związku z przesunięciem granicy międzynabłonkowej do kanału szyjki lub być przyczyną krwawień przedmiesiączkowych związanych z powstaniem ognisk endometriozy na szyjce macicy. Każda decyzja o zabiegu na szyjce macicy powinna być podjęta po pełnej diagnostyce, w tym po wykonaniu kolposkopii. Najlepiej, aby badanie to posiadało dokumentację fotograficzną, co je obiektywizuje i pozwala na porównywanie kolejnych wyników.

Autor – dr.n.med. Barbara Suchońska

QIA sure – rola genetycznego testu diagnostycznego w diagnostyce szyjki macicy

Główną przyczyną raka szyjki macicy jest przetrwałe zakażenie wysokoonkogennym typem HPV (HPV-HR), najczęściej typem 16 lub 18. Jednak tylko u części kobiet przewlekłe zakażenie powoduje pojawienie się zmian śródnabłonkowych (dysplazji, która jest stanem przedrakowym), a następnie raka szyjki macicy. Życiowe ryzyko zakażenia HPV sięga 80%, ale bardzo niewielka część zakażonych kobiet choruje na raka szyjki. Choć zakażenie HPV-HR jest ważnym czynnikiem ryzyka, nie determinuje rozwoju raka u wszystkich zakażonych. Zarówno zakażenie HPV, jak pojawienie się i dalsza progresja zmian przedrakowych w obrębie szyjki macicy znajdują swój wyraz w nieprawidłowym wyniku cytologii. Każdy nieprawidłowy wynik cytologiczny jest wskazaniem do pogłębienia diagnostyki adekwatnie do dotychczasowego wywiadu ginekologicznego kobiety, obowiązujących rekomendacji oraz wiedzy i doświadczenia lekarza sprawującego opiekę nad pacjentką. Aby podjąć optymalne decyzje, niekiedy warto posłużyć się nowoczesnymi nieinwazyjnymi testami opartymi na badaniach genetycznych lub immunohistochemicznych, które racjonalizują diagnostykę szyjki macicy. Jednym z nich jest QIAsure.

Metylacja DNA jest istotnym procesem biochemicznym warunkującym prawidłowy rozwój organizmów wyższych. Obejmuje ona dodanie grupy metylowej do pozycji 5 pierścienia pirymidynowego nukleotydu cytozyny. Zaburzenia tego procesu i nieprawidłowe wzorce metylacji DNA odgrywają istotną rolę w procesie onkogenezy. W przypadku kilku nowotworów występujących u człowieka, w tym raku szyjki macicy i raku trzonu macicy, wykryto hipermetylację genów FAM19A4 i/lub hsa-mir124-2. Analiza metylacji promotora pewnych genów u pacjentki pozwala na wykrywanie nowotworów oraz zmian śródnabłonkowych, które są bezpośrednimi prekursorami raka szyjki macicy występujących już w chwili badania lub mających pojawić się w niedługim czasie.

QIAsure jest nowym badaniem genetycznym przydatnym w diagnostyce stanów przedrakowych (śródnabłonkowa neoplazja) oraz raka szyjki macicy. Test ten od niedawna dostępny jest w Polsce, nie tylko jako narzędzie wykorzystywane w projektach naukowych, ale jako badanie komercyjne, dostępne dla kobiet z podejrzeniem raka szyjki macicy. Może on potwierdzić obecność komórek raka lub zaawansowanych stanów przedrakowych w organizmie. Przeprowadzenie badania zalecane jest u pacjentek z nieprawidłowym wynikiem cytologii oraz – wg rekomendacji producenta testu – u tych, u których stwierdzono zakażenie wysokoonkogennymi typami wirusa HPV. Opierając się na wynikach test można podjąć racjonalne decyzje w kwestii dalszej diagnostyki i leczenia.

Test QIAsure w oparciu o analizę DNA wyizolowanego z szyjki macicy metodą PCR pozwala na wykrywanie metylowanych regionów promotorów genów FAM19A4 i hsa-mir124-2. Celem testu jest potwierdzenie hipermetylacji wspomnianych fragmentów genów. Brak metylacji wskazuje na niskie ryzyko rozwoju raka szyjki macicy w czasie najbliższych miesięcy oraz wyklucza raka szyjki w chwili badania. Natomiast metylacja wymienionych powyżej fragmentów genów potwierdza trwający już proces rozwoju raka szyjki (onkogeneza) lub wysokie ryzyko wystąpienia raka szyjki w krótkim czasie. Czułość testu dla zmian HSIL/CIN 3+ wynosi 89,9%, zaś a dla gruczolakoraka 100%.Mimo to hipermetylacja genów w próbkach kobiet z zaawansowanymi zmianami CIN i/lub rakiem szyjki macicy może pozostać niewykrywana ze względu na zmienność próbkowania, na przykład w wyniku niewłaściwego pobierania próbek. Dlatego przestrzeganie zasad i umiejętność pobrania próbki ma kluczowe znaczenia dla uzyskania właściwego wyniku testu.  Podsumowując wynik testu z wysokim prawdopodobieństwem sugeruje obecność zaawansowanego stanu przedrakowego lub raka szyjki macicy. Jednakże wynik ten nie jest podstawą do wdrożenia leczenia. Wymaga potwierdzenia w badaniu histopatologicznym. Opierając się na wyniku testu QIAsure można podjąć racjonalne decyzje dotyczące dalszej diagnostyki i terapii, skracając do minimum czas potrzebny do uzyskania właściwego rozpoznania.

W Medispace materiałem wysyłanym do badania jest wymaz z szyjki macicy z szyjki pobrany przez lekarza do podłoża płynnego. Wymaz pobierany jest na fotelu ginekologicznym. 

QIAsure jest badaniem genetycznym. W związku z tym laboratorium wykonujące badanie wymaga zarówno skierowania od lekarza, jak i formularza świadomej zgody podpisanego przez pacjentkę przed pobraniem wymazu.