flebolog kto to jest

Kto to jest flebolog i czym się zajmuje?

Flebologia jest to nauka, która zajmuje się leczeniem żylaków, pajączków i zapaleń żył, a także profilaktyką chorób naczyń.

Kim jest flebolog?

Sama nazwa „flebologia” pochodzi od greckich słów phlebos („żyła”) oraz logos („nauka”), stąd flebolog, to lekarz zajmujący się diagnostyką naczyń żylnych i leczeniem schorzeń, takich jak m.in. zakrzepica żył głębokich czy żylaki. 

Zapewne nie wszyscy wiedzą, że w naszym kraju, nie ma jeszcze wyodrębnionej specjalizacji lekarskiej zwanej flebologią, ale lekarzy specjalizujących się leczeniu układu żylnego coraz częściej nazywa się za pomocą tego terminu. 

Obecnie, lekarz flebolog zazwyczaj jest specjalistą z zakresu innych dziedzin: np. chirurgii ogólnej, naczyniowej, angiologii, dermatochirurgii, chorób wewnętrznych, urologii, czy radiologii. Specjalista taki powinien posiadać wiedzę i doświadczenie z zakresu profilaktyki niewydolności żylnej i chorób z nią związanych. 

Jakimi chorobami zajmuje się flebologia?

Flebologia przede wszystkim zajmuje się schorzeniami takimi jak:

    • Żylaki,

    • Pajączki,

    • Żylaki przymacicza i miejsc intymnych,

    • Żylaki powrózka nasiennego,

    • Owrzodzenia żylne,

    • Zakrzepica żylna,

    • Żylaki w innych nietypowych lokalizacjach.

Kiedy powinniśmy zgłosić się do flebologa?

Badania wskazują iż 40 proc. kobiet i 30 proc. mężczyzn w naszym kraju cierpi na przeróżne problemy żylne. Oblicza się też, że nawet 2 proc osób w Polsce może cierpieć na owrzodzenia podudzi. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę iż nieleczone choroby żylne mogą doprowadzić do niebezpiecznych dla życia zatorów i zakrzepów.

Objawami które wskazują na to, że w naszych żyłach zachodzą jakieś niepokojące procesy może być uczucie ciężkości w nogach oraz wieczorna opuchlizna nóg, a szczególnie kostek, łydek i stóp. Również tzw teleangiektazje, czyli czerwone, fioletowe lub niebieskie „pajączki”pojawiające się na naszych nogach, ujawniają przeważnie stany chorobowe.

Należy pamiętać, że o ile „pajączki” na początku są tylko problemem estetycznym, to w przypadku zaawansowanej choroby zakrzepowej żył, zagrożenie zdrowia, robi się już bardzo wysokie. Jeśli zmiany postępują i żyłki stają się coraz bardziej widoczne, trzeba podjąć odpowiednie leczenie, gdyż z czasem niepozorne pajączki mogą zmienić się się w żylaki kończyn dolnych, a z czasem w owrzodzenia podudzi. Żylaki najczęściej pojawiają się u osób nieuprawiających sportu, źle odżywiających się, otyłych oraz nadużywających alkoholu.

Oprócz teleangiektazje, do konsultacji u flebologa powinny nas skłonić również :

  • Widoczne przez skórę, poszerzonych i krętych żyły, które mogą oznaczać żylak
  • Obrzęki zlokalizowanych wokół kostek, które zazwyczaj nasilają się pod koniec dnia,
  • Brązowe przebarwienia skóry i wyprysków, które często zlokalizowane są przy kostkach,
  • Ciężko gojące się rany na podudziach – owrzodzenia podudzi,
  • Skurcze łydek i ich zasinienie. 

Powodem do podjęcia leczenia flebologicznego mogą być stany zapalne żył oraz pęknięcia żylaków. Do konsultacji u flebologa, powinny skłonić nas również pojawiające się często hemoroidy, czyli żylaki odbytu. Chorobami, które leczy ten lekarz, są także zakrzepica żył głębokich i powierzchownych oraz miażdżyca.

Jak leczy się choroby żył?

Nieleczone choroby żył mogą prowadzić do groźnych dla życia konsekwencji, takich jak: zator płucny, zakrzepy, zwężanie światła tętnic, oraz nadciśnienie. Podstawowym badaniem, na które skieruje nas flebolog, jest USG Dopplera, czyli badanie obrazowe żył i tętnic. Na ich podstawie, flebolog dobiera odpowiednią terapię bazując na diagnozie, zawierającej ocenę zaawansowania schorzenia. Leczenie obejmuje przede wszystkim zabiegi laserowe, operacyjne i ostrzykiwania.

Leczenie większości schorzeń układu żylnego z zastosowaniem nowoczesnych technik nie wymaga obecnie hospitalizacji, a powrót do pełnej sprawności możliwy jest bez skomplikowanej i długotrwałej rehabilitacji.

3.3/5 - (13)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *