Flebologia, leczenie żył Warszawa

Nasi flebolodzy

Flebologia to jedna z najszybciej rozwijających się obecnie gałęzi medycyny. Jest dziedziną chirurgii naczyniowej i dotyka bardzo powszechnego w społeczeństwie problemu chorób układu żylnego. Czym jest flebologia i kto to jest flebolog?

Flebologia – leczenie pajączków i żylaków

Flebologia to dziedzina medycyny, która specjalizuje się nie tylko w diagnostyce, ale również leczeniu zapalenia żył, żylaków oraz pajączków. Zajmuje się również profilaktyką w zakresie chorób naczyń. Choroby układu żylnego to problem zarówno zdrowotny, jak i kosmetyczny. Wiele osób żyjących na co dzień z żylakami ma kłopoty z poprawnym funkcjonowaniem i wykonywaniem rutynowych czynności. Zmienione chorobowo naczynia mogą też wpływać na pewność siebie, szczególnie u kobiet – wyglądają nieestetycznie i często zmuszają do ukrywania nóg. W Medispace chcemy zapewnić kompleksową pomoc w powrocie do zdrowia i sprawności wszystkim pacjentom. Dlatego w przypadku pojawienia się pierwszych objawów, warto umówić się na wizytę i jak najszybciej podjąć leczenie.

leczenie żył warszawa

Flebolog – co to za lekarz?

Flebolog jest lekarzem, który zajmuje się dokładną diagnostyką i leczeniem chorób żył. W przypadku pierwszej wizyty u specjalisty nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto jednak wybrać ubranie, które pozwoli w prosty sposób pokazać miejsca problematyczne na nogach. Flebolog przeprowadzi wywiad lekarski oraz oceni układ żylny kończyn dolnych. Najpierw na podstawie dokładnych oględzin nóg. Później zaś za pomocą nieinwazyjnego i bezbolesnego badania doppler USG, pozwalającego szybko wykryć miejsca uszkodzeń zastawek żylnych.

Od czego jest flebolog?

Niewydolność żył to choroba postępująca, której objawy mogą z czasem narastać. Aby leczenie było jak najskuteczniejsze, nie warto czekać na ich nasilenie, lecz już przy pierwszych oznakach choroby udać się do lekarza. Pozwoli to nie tylko zahamować dalszy rozwój choroby, ale również podjąć odpowiednie, mniej inwazyjne metody leczenia. Do pierwszych oznak przewlekłej niewydolności żylnej należy uczucie ciężkich nóg i opuchlizna narastająca w godzinach wieczornych, a znikająca z rana. Wtedy też zaczynają pojawiać się teleangiektazje, czyli cienkie czerwono-fioletowe żyłki i widoczne popękane naczynka, zwane potocznie pajączkami. Te pierwsze objawy powinny być już sygnałem, by umówić wizytę u specjalisty.

flebolog warszawa

Kiedy warto udać się do flebologa?

Do flebologa powinieneś się zgłosić, jeśli zauważysz u siebie objawy takie jak:

 • przewlekłe i uporczywe bóle nóg
 • zmiana kolorytu skóry na nogach, a zwłaszcza jej zasinienie
 • zgrubienia naczyń pod kolanami lub w okolicy kostek
 • uwydatniające się pod skórą nóg niebieskie żyły
 • pajączki
 • owrzodzenie podudzi
 • przebarwienia, wypryski w okolicy kostek

Wskazaniem do wizyty powinno być również szybkie poszerzanie się żylaków, a także ich bolesność, zgrubienie, zaczerwienienie oraz rozgrzana skóra w ich obszarze. Te czynniki mogą wskazywać na zapalenie żylaków.

Przyczyny powstawania żylaków

Choć przewlekła niewydolność żylna jest chorobą dziedziczną, którą można otrzymać od przodków, istnieją czynniki, które mogą przyspieszyć jej rozwój. Pojawia się najczęściej u kobiet. Do najczęstszych przyczyn powstawania żylaków zalicza się:

 • wykonywanie pracy stojącej – np. sprzedawca, fryzjer czy kelner
 • brak ruchu i częste siedzenie z nogą założoną na nogę, które uciska żyły
 • noszenie obcisłych ubrań, zwłaszcza skarpet czy podkolanówek z mocno uciskającym ściągaczem
 • chodzenie w butach na wysokim obcasie
 • nadwaga i otyłość
 • ciąża
 • zaburzenia hormonalne, a także stosowanie środków antykoncepcyjnych
 • palenie papierosów i nadmierne spożycie alkoholu

choroby żył warszawa

Leczenie chorób żył w Warszawie – nasze metody

Po konsultacji oraz badaniu, flebolog zaleca odpowiednie leczenie. W Medispace wykorzystujemy skuteczne, takie jak:

 • kompresjoterapia, polegająca na zastosowaniu specjalnej, nowoczesnej i nierzucającej się w oczy odzieży uciskowej
 • skleroterapia, czyli nieoperacyjna metoda, która polega na wstrzykiwaniu do zmienionej żyły środka obkurczającego oraz bandażowaniu nóg. Ucisk powoduje zwłóknienie i zrośnięcie się żyły, a krew znajduje nowy, lepiej przystosowany szlak.
 • mikroflebektomia, czyli zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu żylaków (niewydolnych gałęzi żylnych) poprzez mikronacięcia
 • laseroablacja, czyli zabieg laserowy, który za pomocą impulsów świetlnych doprowadza do zwłóknienia i zamknięcia się żyły

Czy można iść do flebologa w ciąży?

Ciąża jest jednym z czynników, który może powodować pojawienie się na nogach żylaków. Dlatego warto na bieżąco kontrolować ich stan, a w przypadku pojawienia się niepokojących objawów od razu udać się do specjalisty. Wizyty u flebologa w ciąży oraz okresie połogu jest nie tylko możliwa, ale wręcz wskazana. Badanie stanu żył za pomocą USG Dopplera jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne. Flebolog pomoże również wybrać skuteczną metodę leczenia, która będzie właściwa dla przyszłej mamy i jej dziecka.

Flebolog w Warszawie – cena

Poniżej przedstawiamy ceny za konsultację oraz wykonanie badania USG żył. Zapraszamy również do zapoznania się z cennikiem zabiegów usuwania żylaków.

UsługaCena
Konsultacja flebologicznaod 180 zł
USG Doppler żył (jedna kończyna/obydwie kończyny)od 150 zł
USG Doppler tętnic (jedna kończyna/obydwie kończyny)od 150 zł

Pamiętaj, że żylaki i pajączki to tylko objaw choroby – przewlekłej niewydolności żylnej. To nie tylko problem nóg – żylaki mogą powodować np. chorobę hemoroidalną. Nie pozwól im się rozwijać i zadbaj odpowiednie wcześnie o swoje zdrowie. Profesjonalną opiekę i leczenie zagwarantuje Ci Medispace.