chirurgia bariatryczna

Czym się zajmuje chirurgia bariatryczna?

Nadwaga i otyłość to przewlekłe choroby cywilizacyjne, które dotykają coraz większą grupę ludzi. Wynikają z przyczyn środowiskowych, psychologicznych lub hormonalnych. Warto wiedzieć, że nieleczenie tych chorób niesie ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia.

Chirurgia bariatryczna polega na diagnozowaniu i leczeniu nadwagi oraz otyłości. Stosuje metody leczenia polegające na wprowadzaniu diety, aktywności fizycznej, a także farmakoterapii. Jeśli tradycyjne rozwiązania nie wystarczą lekarze proponują bariatryczne leczenie operacyjne.

Otyłość to jedna z najgroźniejszych chorób, polegająca na znacznym zwiększeniu masy ciała powyżej zalecanej. Dotyka nie tylko dorosłych, ale coraz częściej dzieci. Pojawienie się nadmiernych kilogramów, w wieku rozwojowym małego człowieka, może przełożyć się na nadwagę i choroby z nią związane w dorosłym życiu. Otyłość oprócz zagrożeń zdrowotnych przyczynia się do złego stanu psychicznego pacjenta. Prowadzi do zaniżenia samooceny.

Chirurg bariatra – obowiązki

Chirurg bariatra zajmuje się leczeniem osób, którym dokuczają nadmierne kilogramy. Uświadamia pacjentów, jakie są skutki otyłości i nadwagi. Należą do nich m.in. cukrzyca, schorzenia układu kostno-szkieletowego, miażdżyca, nowotwory, choroby serca oraz bezdech senny. Czujesz się źle z powodu swojego wyglądu? Jesteś ograniczony ruchowo? 

W takim wypadku należy zgłosić się do lekarza o specjalizacji bariatrycznej. 

Najbezpieczniejsze i najmniej inwazyjne zabiegi chirurgii bariatrycznej:

  • zakładanie balonu żołądkowego – wprowadzenie do żołądka pustego balonu i wypełnienie go solą fizjologiczną. Ma na celu zmniejszenie jego pojemności, tak aby zapewnić odczucie wcześniejszej sytości. Pacjent po wypełnieniu żołądka nie jest w stanie fizycznie spożyć więcej jedzenia,
  • laparoskopowe zakładanie regulowanej przewiązki – ma na celu zwężenie drogi dla pożywienia i zmniejszenie pojemności żołądka. Pacjent spożywa mniej pokarmu, który wolniej trafia do układu trawiennego.

Obie metody są bezpieczne i skuteczne. Ale tylko zmiana nawyków żywieniowych może dać trwały efekt schudnięcia.

Przeciwwskazania do zabiegów bariatrycznych to:

  • nadużywanie alkoholu,
  • uzależnienie od leków,
  • brak stabilności psychicznej,
  • choroby zagrażające życiu,
  • brak właściwej opieki medycznej.

Jakie są ceny za zabiegi chirurgii bariatrycznej?

Cena zależy od rodzaju badań związanych z kwalifikacją do zabiegu oraz zastosowanej metody. Lekarz bariatra na podstawie wywiadu i wyników kwalifikuję pacjenta do odpowiedniej formy operacji. Wówczas jest w stanie przedstawić szczegółową informację dotyczącą cen. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą. 

Czy warto wybrać się do chirurga bariatrycznego? 

Dzięki chirurgii bariatrycznej można uzyskać szczupłą sylwetkę. Zabieg bariatryczny daje możliwość zmniejszenia insulinooporności oraz wyleczenia cukrzycy. Jest najbardziej skuteczną metodą leczenia otyłości. Pozbądź się zbędnych kilogramów i zadbaj o zdrowie. 

Umów się na wizytę w naszej placówce. Zapraszamy do kontaktu z naszymi pracownikami i specjalistami.  

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *