Bariatria Warszawa

Nasi bariatrzy

Otyłość jest współczesną chorobą cywilizacyjną. Według statystyk nawet co 4 Polak na nią cierpi. Nadmierna waga to jednak niejedyny kłopot. Osoby otyłe często borykają się również z takimi problemami jak choroby serca, nadciśnienie, zaburzenia hormonalne, żylaki, cukrzyca, a nawet nowotwór. Dlatego w przypadku posiadania nadmiernej wagi należy podjąć z nią walkę. Tylko w ten sposób można zapewnić sobie długie życie w zdrowiu i dobrym samopoczuciu.

Jak sprawdzić czy cierpisz na otyłość?

Najprostszym sposobem jest sprawdzenie swojego wskaźnika masy ciała, czyli Body Mass Index (BMI). Aby obliczyć swoje BMI, należy wagę, wyrażoną w kilogramach podzielić przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Wynik można sprawdzić w poniższej tabeli.

< 18,5 Niedowaga
18,5 – 24,9 Waga prawidłowa
25 – 29,9 Nadwaga
30 – 34,9 Otyłość I stopnia
35 – 39,9 Otyłość II stopnia
≥ 40 Otyłość III stopnia (patologiczna, olbrzymia)

 

Czym jest bariatria?

Bariatria to stosunkowo nowa dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem otyłości. Metody leczenia lekarz dobiera indywidualnie do potrzeb i wskazań medycznych pacjenta m.in. poziomu wskaźnika BMI oraz współistnienia innych chorób, np. nadciśnienie, cukrzyca. Na leczenie bariatryczne składają się metody operacyjne i nieoperacyjne.

bariatria warszawa

Jakie są metody leczenia otyłości?

Do metod operacyjnych zalicza się operacja bariatryczna, czyli operacja, mająca na celu zmniejszenie objętości żołądka. Wśród metod nieoperacyjnych można wyróżnić:

  • dietę
  • ćwiczenia
  • balon żołądkowy, zakładany drogą endoskopową.

Bariatra to lekarz, który ściśle współpracuje z dietetykami, a także trenerami personalnymi. Aby pozbyć się otyłości, wymagana jest zmiana nawyków żywieniowych. Nawet operacyjnie zmniejszony żołądek może się na powrót rozciągnąć, jeśli nie będzie ona trwała. Medispace zapewnia możliwość odbycia konsultacji dietetycznej. Nasze Centrum Medyczne współpracuje również z trenerami personalnymi na terenie całej Warszawy.

Jak zmniejszyć żołądek?

Im więcej się je, tym bardziej powiększa się żołądek. Prowadzi to często do tego, że posiłki osoby z nadwagą są coraz częstsze. Powiększony żołądek potrzebuje też znacznie większej porcji, by móc osiągnąć uczucie sytości, co ponownie go rozpycha. Tym samym osoba z dodatkowymi kilogramami często wpada w błędne koło, które prostą drogą prowadzi do nadmiernej otyłości. Z taką ilością zbędnych kilogramów czasem ciężko sobie poradzić bez wsparcia profesjonalisty.

Żołądek jest workiem mięśniowym, więc można zmniejszyć jego objętość poprzez odpowiedni sposób żywienia. Zwłaszcza jedzenie często, ale małych porcji oraz zwiększenie ilości błonnika w diecie. Wymaga to ogromnych pokładów samodyscypliny i w przypadku osób bardzo otyłych jest niezwykle trudne. Dlatego powstały medyczne sposoby na to, jak skurczyć żołądek. Wprowadzenie ich w życie sprawia, że będzie on potrzebował znacznie mniej pokarmu niż dotychczas. Można poddać się między innymi operacji zmniejszenia żołądka. Jest to procedura chirurgiczna, która może wiązać się z wieloma komplikacjami. Dlatego został stworzony bezpieczniejszy sposób – balon do żołądka.

leczenie otyłości warszawa

Czym jest balon żołądkowy?

Balon żołądkowy można umieścić w organizmie człowieka na okres maksymalnie 12 miesięcy. W centrum medycznym Medispace zalecamy jednak okres pół roku. Po tym czasie należy go usunąć. To miękki, silikonowy balon, którego zadaniem jest zajęcie przestrzeni w żołądku tak, by ograniczyć jego pojemność. Dzięki temu pacjentowi znacznie łatwiej pozbyć się złych nawyków i nauczyć przyswajać znacznie mniejsze porcje. Warto jednak pamiętać, że BIB® nie leczy otyłości. Wspomaga on utratę wagi, ale tylko w przypadku, gdy pacjent stosuje się ściśle do zaleceń lekarza.  Ułatwia też wprowadzenie nowych nawyków, polegających na zdrowszym jedzeniu oraz włączenie do swojego życia aktywności fizycznej.

Liczne badania i obserwacje wskazują, że pacjenci, którzy zdecydowali się na leczenie otyłości przy pomocy balonu żołądkowego, osiągali znacznie lepsze i trwalsze rezultaty, a ich utrata zbędnych kilogramów była większa niż w przypadku osób, które stosowały dietę i ćwiczenia bez balonu BIB®. Podczas 6-miesięcznej kuracji spodziewana utrata masy ciała wynosi około 15-20 kg.

Balon żołądkowy, czyli jak skurczyć żołądek bez operacji

Dlaczego założenie balonu żołądkowego jest tak skuteczne w leczeniu otyłości? Ponieważ jego założenie umożliwia działanie w trzech mechanizmach. Są to:

  • zmniejszenie objętości żołądka, które sprawia, że pacjent może przyjmować tylko niewielkie porcje pokarmów, po których szybciej czuje się syty.
  • opóźnienie opróżniania żołądka – po 2 godzinach od posiłku w żołądku pozostaje często mniej niż 25% spożytego pokarmu. Po założeniu balonu jest to nawet 60%, dzięki czemu pacjent dłużej czuje się syty i nie odczuwa głodu
  • stymulacja bioreceptorów w żołądku – obecność balonu również jest odczuwana jako zawartość żołądka, więc bioreceptory osadzone na jego ścianach wysyłają do mózgu sygnały, że jest on nadal syty.

Jak wygląda wizyta u bariatry?

Pierwsze spotkanie z lekarzem, zajmującym się leczeniem otyłości w Warszawie w Medispace opiera się na wywiadzie z pacjentem. Lekarz może zapytać o historię rozwoju otyłości, najniższą i najwyższą wagę w dorosłym życiu, stosowane dotychczas diety. Zapyta również o ogólne samopoczucie oraz inne choroby. Niezwykle ważnym zadaniem lekarza bariatry jest ocena motywacji pacjenta do zmian. Kwalifikacja do zabiegu założenia balonu zmniejszającego żołądek nie jest gwarancją sukcesu. Pacjent będzie potrzebował wiele determinacji, by wprowadzić w życie dietę, aktywność fizyczną i stosować się do wskazań lekarskich. Po założeniu balonu żołądkowego nie można jeść tłustych i pikantnych potraw i słodyczy. Nie można też pić alkoholu. Dlatego lekarz na wizycie musi ocenić, czy pacjent jest gotowy na restrykcje i zmianę swoich przyzwyczajeń. Częścią wizyty jest również badanie składu ciała specjalnym urządzeniem, które oblicza poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz wody, zawartej w organizmie.

zmniejszenie żołądka warszawa

Balon żołądkowy w Warszawie

Balon żołądkowy w Centrum Medycznym Medispace zakładamy w znieczuleniu ogólnym pod opieką zespołu anestezjologicznego. Pusty balon jest wprowadzany do żołądka poprzez specjalny system implantacyjny, a następnie napełniany specjalnym roztworem. Zabieg trwa około 20 minut i po krótkiej obserwacji (1-2 godziny) pacjent wypuszczany jest do domu. Pierwsze dni po założeniu balonu wiążą się z dolegliwościami, takimi jak wzdęcia, nudności i wymioty oraz uczucie pełności. Dlatego wskazane jest kilka dni wolnych od pracy, w których organizm przyzwyczai się do jego obecności. Zabieg wymaga wprowadzenie ścisłej diety, zgodnie z zaleceniami lekarza i dietetyka. Bariatra wskazuje też właściwy moment na podjęcie aktywności fizycznej, by implantacja balonu przyniosła jak najlepsze efekty.

Leczenie otyłości w Warszawie – cena

Poniżej przedstawiamy cennik konsultacji u dietetyka i bariatry oraz cenę zabiegu założenia balonu do żołądka. Obejmuje ona nie tylko sam zabieg oraz zastosowane znieczulenia, ale także dwie konsultacje bariatryczne oraz dwa spotkania z dietetykiem, który ustali sposób żywienia po zabiegu.

UsługaCena
Konsultacja bariatryczna300 zł
Konsultacja dietetyczna180 zł
Założenie i zdjęcie balonu półrocznego do żołądkaod 9900 zł
Założenie i zdjęcie balonu rocznego do żołądka od 12250 zł

W przypadku założenia i zdjęcia balonu rocznego do żołądka cena obejmuje:

  • założenie balona,
  • dwie konsultacje z lekarzem,
  • dwie konsultacje z dietetykiem,
  • usunięcie balona,
  • jadłospis na 7 dni,
  • badania do znieczulenia, czyli sód, potas oraz EKG.

UWAGA! KONSULTACJA KWALIFIKUJĄCA Z GASTROLOGIEM, KONSULTACJA Z DIETETYKIEM ORAZ GASTROSKOPIA PŁATNE ODDZIELNIE!

Bariatria Warszawa – centrum medyczne Medispace

Decyzja o leczeniu otyłości za pomocą założenia balonu żołądkowego to często najlepszy wybór dla osób, u których klasyczne diety okazały się nieskuteczne. Badania wskazują, że pacjenci z BIB® znacznie rzadziej rezygnowali z terapii leczenia otyłości. Wśród osób stosujących samą dietę było to 18%, natomiast u pacjentów z balonem żołądkowym poddał się tylko 1% wszystkich badanych. Jeśli w Twoim przypadku diety również okazują się nieskuteczne i jesteś gotowy na walkę z otyłością, umów się na wizytę u bariatry w Centrum Medycznymj Medispace.