Bariatria

Nasi bariatrzy

Bariatria to stosunkowo nowa dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem otyłości. Metody leczenia lekarz dobiera indywidualnie do potrzeb i wskazań medycznych pacjenta m.in. poziomu wskaźnika BMI oraz współistnienia innych chorób, np. nadciśnienie, cukrzyca. Na leczenie bariatryczne składają się metody operacyjne i nieoperacyjne. Do metod operacyjnych zalicza się operacyjne zmniejszanie żołądka. Metody nieoperacyjne to: dieta, ćwiczenia, balon żołądkowy zakładany drogą endoskopową.

W Przychodni Lekarskiej MediSpace zakładamy balon żołądkowy w znieczuleniu ogólnym pod opieką zespołu anestezjologicznego.

Czym jest balon żołądkowy?

BIB® jest miękkim, silikonowym balonem, umieszczanym w żołądku na okres do 6 miesięcy, którego zadaniem jest ograniczenie objętości żołądka, a co za tym idzie, zmniejszenie porcji przyjmowanych pokarmów oraz ułatwienie pacjentowi zmianę swoich nawyków żywieniowych. Przeciętna spodziewana utrata masy ciała w okresie 6 miesięcy wynosi 15-20 kg, pod warunkiem stosowania się do zaleceń lekarskich1, 2. Balon sam w sobie nie leczy otyłości. Jest on jedynie elementem wspomagającym kontrolę masy ciała oraz ułatwiającym rozpoczęcie nowego, zdrowego stylu życia. Przeprowadzone liczne badania i obserwacje kliniczne dowodzą, że pacjenci, którzy zdecydowali się na walkę z otyłością z pomocą balonu BIB® osiągali lepsze rezultaty, utrata masy ciała była większa, a efekty bardziej długotrwałe w porównaniu do grupy osób leczonych wyłącznie dietetycznie3. Warto podkreślić, że balon żołądkowy nie wpływa na procesy trawienne oraz nie powoduje konieczności przyjmowania dodatkowych suplementów diety. Powikłania związane z balonem żołądkowym zdarzają się niezwykle rzadko.

Jak działa balon żołądkowy?

Balon żołądkowy działa w trzech mechanizmach:

  1. Zmniejsza objętość żołądka, powodując, że pacjent przyjmuje mniejsze porcje pokarmów i szybciej osiąga uczucie sytości
  2. Opóźnia opróżnianie żołądka – po założeniu balonu średnio po 2 godzinach od posiłku około 60% pokarmu nadal pozostaje w żołądku (normalnie mniej niż 25%) przedłużając uczucie sytości i opóźniając odczuwanie głodu
  3. Stymulując baroreceptory obecne w ścianie żołądka do mózgu wysyłane są sygnały odbierane przez układ nerwowy jako uczucie sytości

Wskazania:

BMI >= 30 kg/m2

1. Sallet JA, Marchesini JB, Paiva OS et al. Brazilian Multicentre Study of the Intragastric Balloon. Obesity Surgery 2004; 14:991-998.

2. Genco A, Bruni T, Doldi SB et al. BioEnterics Intragastric Balloon: The Italian Experience with 2,515 Patients. Obesity Surgery 2005; 15:1161-1164.

3. Genco A, Balducci S, Bacci V et al. Intragastric Balloon or Diet Alone? A Retrospective Evaluation. Obes Surg 2007; (DOI 10.1007/s11695-007-9383-9).