chirugiczne leczenie otyłości warszawa

Chirurgiczne leczenie otyłości. Do jakiego lekarza się zgłosić?

Bariatria to dziedzina medycyny zajmująca się chirurgicznym leczeniem otyłości. Jedną z metod odchudzania stosowanych w bariatrii jest balon żołądkowy, ułatwiający przyzwyczajenie się do zdrowszego stylu życia. Dowiedz się, na czym polega chirurgiczne leczenie otyłości i do jakiego lekarza należy się zgłosić.

Czym zajmuje się lekarz bariatra?

Bariatra to lekarz specjalizujący się w leczeniu skrajnej otyłości. Jego działania skupiają się przede wszystkim na pacjentach z II i III stopniem otyłości, u których wskaźnik masy ciała BMI przekracza odpowiednio 35 i 40. W ich przypadku redukcja masy ciała wyłącznie przy pomocy aktywności fizycznej i stosowaniu diety może okazać się nieskuteczna. Wskazaniem do kontaktu z lekarzem bariatrą są także choroby współistniejące — miażdżyca, nadciśnienie czy cukrzyca. 

Na czym polega chirurgiczne leczenie otyłości?

Metoda leczenia jest wskazywana po zapoznaniu się z dotychczasową dokumentacją medyczną pacjenta. Dodatkowo przeprowadzany jest wywiad z pacjentem, mający na celu określenie istoty problemu i skuteczności podejmowanych prób walki z otyłością. 

Jednym z najprostszych zabiegów bariatrycznych jest założenie balonu żołądkowego. Zabieg polega na wprowadzeniu silikonowego balonu do żołądka, a następnie wypełnieniu go roztworem soli fizjologicznej. Balon żołądkowy częściowo wypełnia żołądek, tym samym zmniejszając jego objętość. Zastosowanie znieczulenia na czas zabiegu czyni go całkowicie bezbolesnym. 

Balon żołądkowy — charakterystyka, zalety, przeciwwskazania

Spadek masy ciała wpływa pozytywnie na jakość życia. Droga, która prowadzi do osiągnięcia wymarzonego celu, z balonem żołądkowym staje się dużo prostsza. Założenie balonu powoduje szybsze osiąganie uczucia sytości oraz wydłużenie procesu trawienia — dzięki temu głód pojawia się z opóźnieniem. 

Wśród wskazań do zastosowania powyższego rozwiązania należy wyróżnić:

  • Przygotowanie do zabiegów chirurgicznych — m.in. bariatrycznych, ginekologicznych, ortopedycznych
  • Otyłość — wskaźnik masy ciała powyżej 35,
  • Brak efektów odchudzania opierającego się na niskokalorycznej diecie.

Nie każdy pacjent zakwalifikuje się do zabiegu założenia balonu żołądkowego. 

Do listy przeciwwskazań zalicza się między innymi:

  • Przebyte operacje jelit lub żołądka,
  • Ciąża, okres laktacji,
  • Owrzodzenie żołądka,
  • Choroby nowotworowe,
  • Zaburzenia odżywiania,
  • Krwawienie z przewodu pokarmowego.

Leczenie otyłości metodą balonu żołądkowego wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami w zakresie diety. Na czas leczenia (6 miesięcy-1 rok) pacjent musi zrezygnować ze spożywania tłustych potraw, alkoholu, napojów gazowanych i słodyczy. Tylko wtedy proces utraty masy ciała ma szansę zakończyć się sukcesem.

Należy pamiętać, że powyższy zabieg stanowi wyłącznie pierwszy krok do walki z otyłością. Sukces leczenia zależy od determinacji pacjenta oraz stosowania się do zaleceń lekarskich, związanych m.in. z dietą i aktywnością fizyczną. Balon żołądkowy należy traktować wyłącznie jako ułatwienie, a nie gwarant osiągnięcia założonych celów.

Cierpisz z powodu nadwagi, a dieta i ćwiczenia nie spełniają oczekiwań? Skontaktuj się z nami, a razem omówiony chirurgiczne leczenie otyłości. 

5/5 - (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *