Wazektomia – czy to dobra forma antykoncepcji?
Wazektomia jest formą antykoncepcji dla mężczyzn. Zabieg ten polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów, celem przerwania ich ciągłości. Skutkuje to blokadą drożności nasieniowodów, co prowadzi do przerwania transportu plemników przez nasieniowody. Należy pamiętać, że plemniki w jądrach będą nadal produkowane, a jedynie nie będą transportowane przez nasieniowody, zamiast tego będą samoistnie resorbowane przez organizm.
Metoda ta jest trwałą, najbardziej pewną metodą antykoncepcyjną, o czym świadczy odsetek jej skuteczności wynosi powyżej 99,9%. Istotne jest jednak to, że w czasie dwóch pierwszych cykli miesięcznych u partnerki, po wykonaniu zabiegu wazektomii należy stosować dodatkowe zabezpieczenie. Spowodowane jest to faktem, iż przez ten czas w nasieniu może znajdować się jeszcze niewielka ilość plemników, mogą one się tam znajdować nawet do 60 dni po zabiegu. Po tym okresie, a następnie po upływie 90 dni od zabiegu, mężczyzna powinien wykonać badanie nasienia, co ostatecznie weryfikuje skuteczność wazektomii.
Nie wymagane jest od mężczyzny specjalne przygotowanie się do zabiegu. Jedyny krok, który powinien poczynić to rozmowa kwalifikacyjna z lekarzem urologiem, do którego należy decyzja, czy w tym konkretnym przypadku wskazane jest i możliwe wykonanie zabiegu. Jeśli lekarz zgodzi się na wykonanie zabiegu, wówczas zleca się pacjentowi wykonanie badań laboratoryjnych. Może zostać zlecone również usg jąder.
Wazektomia jest krótkim zabiegiem, trwającym około pół godziny. Przeprowadzany jest on pod znieczuleniem, zazwyczaj jest to zwykłe znieczulenie miejscowe, co oznacza, że pacjent jest przez cały czas trwania zabiegu przytomny i w pełni świadomy tego, co się z nim dzieje. Sam zabieg wykonywany jest przy pomocy dwóch metod. Jedna – starsza, tradycyjna, polega na użyciu przez chirurga lub urologa skalpela. Obecnie jednak zdecydowanie częstszą metodą jest tzw. technika WBS, czyli wazektomia bez skalpela. Polega ona na niewielkim rozwarstwieniu skóry moszny nad wyczuwalnym przez nią nasieniowodem, przy pomocy specjalnego preparatora. Kiedy lekarz odnajdzie nasieniowód, zakłada na niego specjalne podwiązki. Po tym rodzaju zabiegu, blizna jest praktycznie niewidoczna, do tego ryzyko krwiaka oraz infekcji po zabiegu maleje do minimum.
Po przeprowadzeniu wazektomii mężczyzna jest sprawny seksualnie, w takim samym stopniu, w jakim był dotychczas, ponieważ sam zabieg w żaden sposób nie wpływa na sprawność seksualną mężczyzny. Należy pamiętać o tym, że po zabiegu wazektomii, obecny będzie normalny wytrysk nasienia, a jedyne czego będzie ono pozbawione to główny składnik, jakim są plemniki.
Przeciwwskazaniem do zabiegu wazektomii mogą być aspekty psychiczne. Pacjent musi być świadomy, że wazektomia jest metodą odwracalną, natomiast czasami jej odwrócenie może być problematyczne, co może spowodować, że mężczyzna nigdy nie będzie mógł mieć dzieci. Często młodzi mężczyźni decydują się na ten zabieg z wygody, żeby nie korzystać z zabezpieczenia, natomiast nie do końca zdają sobie sprawę z jego konsekwencji. Dlatego wazektomia jest głównie zalecana mężczyznom w średnim wieku, którzy mają już ustabilizowane życie rodzinne i dzieci.