Test oddechowy na Helicobacter pylori

Test oddechowy na Helicobacter pylori – na czym polega to nieinwazyjne badanie?

Test oddechowy na Helicobacter pylori jest prosty, nieinwazyjny i bezbolesny. Wykonuje się go w sposób komfortowy, bez stresu ani żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. Na czym polega to badanie? Wyjaśniamy!

Wskazania do diagnostyki Helicobacter pylori

Helicobacter pylori to bakteria zasiedlająca błonę śluzową układu pokarmowego. Stanowi najczęstszą przyczyną zapalenia żołądka. Może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego, a tym samym sprzyjać rozwojowi wielu chorób, w tym wrzodowych i nowotworowych. Co więcej, udowodniono, że zakażenie może rozszerzać się na inne tkanki, zarażać odległe narządy, jak wątroba i oczy. 

Zakażenia Helicobacter pylori są powszechne. Przenoszą się drogą pokarmową. Szacuje się, że bezobjawowe nosicielstwo dotyczy zdecydowanej większości dorosłej populacji. Ludzie zarażają się najczęściej w okresie dzieciństwa od rodzeństwa i rodziców. Źródłem zakażenia są przedmioty wspólnego użytku – naczynia, sztućce, butelki, zabawki. 

Diagnostykę w kierunku Helicobacter pylori wykonuje się u osób z przewlekłymi dolegliwościami gastrycznymi oraz objawami wrzodów żołądka i dwunastnicy, jak:

  • piekący ból nadbrzusza pojawiający się na czczo lub 1-3 h po posiłku,
  • wczesne uczucie sytości lub rozpierania po posiłku,
  • wymioty o charakterze nawracającym.

Wskazaniem do badania jest również obciążenie w wywiadzie rodzinnym – gdy u kogoś z bliskich krewnych rozpoznano zakażenie h. pylori albo nowotwory górnego odcinka przewodu pokarmowego (np. raka żołądka).

Opis działania testu oddechowego na Helicobacter pylori

W diagnostyce Helicobacter pylori stosuje się różne badania bardziej lub mniej inwazyjne. Najczęściej wykonuje się testy oddechowe ureazowe, które są proste, bezbolesne i miarodajne. Aby wyjaśnić sposób jego działania, najpierw należy wrócić do charakterystyki h. pylori. 

Helicobacter pylori kolonizują się w obszarach błony śluzowej układu pokarmowego o umiarkowanie niskim pH – w odźwierniku i odcinku łączącym żołądek z dwunastnicą. Wykazują czynną aktywność i mogą rozprzestrzeniać się po całym żołądku. Wytwarzają enzym ureaza, który rozkłada mocznik na dwutlenek węgla i amoniak. Amoniak zobojętnia kwas solny w żołądku, poprawiając tym samym środowisko, w którym bytują bakterie. Testy oddechowe, które je wykrywają, opierają się na aktywności ureazy. 

Podczas testu ureazowego badany otrzymuje do wypicia roztwór z mocznikiem znakowanym radioaktywnym izotopem węgla. Następnie proszony jest o wydmuchiwanie powietrza przez rurkę do specjalnej probówki. Próbkę do badania pobiera się dwukrotnie. Wyniki testu oddechowego Helicobacter pylori oznacza się na podstawie stężenia dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu. To pozwala stwierdzić obecność żywych bakterii w układzie pokarmowym.

Przygotowanie do testu oddechowego Helicobacter pylori

Test oddechowy na Helicobacter pylori wykonuje się rano, na czczo. Badanie trwa około 20 minut. Nie jest inwazyjne, więc po jego zakończeniu można wrócić do codziennych zajęć. 

  • 6 tygodni przed wykonaniem testu nie należy przyjmować antybiotyków, sulfonamidów oraz preparatów bizmutu.
  • 2-5 tygodni przed wykonaniem testu trzeba odstawić leki zawierające inhibitory pompy protonowej oraz inne substancje zobojętniające lub zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego.
  • 3 dni przed wykonaniem testu należy zrezygnować ze spożywania alkoholu.
  • W dniu testu pacjent zgłasza się na badanie na czczo.

Jeśli wyniki testu oddechowego na Helicobacter pylori potwierdzi zakażenie, włącza się leczenie eradykacyjne – przeciwbakteryjne. Terapię ustala się indywidualnie podczas konsultacji z lekarzem. 

Test oddechowy na Helicobacter pylori w Warszawie wykonasz w Medispace. Aby dowiedzieć się więcej lub ustalić termin badania, zadzwoń: +48 607 206 707. Zapraszamy!

3.6/5 - (80)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *