badanie nerek

Światowy Dzień Nerek (8.03.2018)

Z okazji Światowego Dnia Nerek (8.03.2018) o ważnej roli nerek w naszym życiu
i prostej metodzie oceny ich sprawności przypomina dr n. med. Marta Serwańska-Świętek, specjalista chorób wewnętrznych, nefrologii i transplantologii.

My, Polacy zbyt rzadko badamy swoje nerki. Nie wiemy w jakiej

są kondycji zdrowotnej, bo nie dokuczają nam, jak serce czy żołądek, więc o nich nie pamiętamy. Nie zdajemy sobie sprawy, jaką ciężką pracę wykonują dla nas w każdej godzinie życia i co wydarzy się, kiedy zmęczone, czy schorowane w końcu zastrajkują. Niestety, taką wiedzę zdobywają dopiero pacjenci stacji dializ lub osoby oczekujące na przeszczepienie nerki. Przypominamy sobie o nerkach zdecydowanie za późno.

Nerki są parzystym, relatywnie małym i skromnym narządem, niewiele wymagającym od naszej diety, stylu życia, czy entuzjazmu do badań profilaktycznych. Troska o nie powinna być jednak systematyczna.Ważą od 120 do 170 g, a ich długość wynosi 10-11cm. Przepływa przez nie bardzo dużo, bo aż 25% przepompowanej przez serce krwi. To zjawisko obrazuje, jak ważną rolę odgrywają te dwa małe narządy w naszym ustroju. Nerki pracują jak filtr w dużym akwarium: oczyszczają nasz organizm, usuwając zbędne produkty przemiany materii. Dbają o prawidłową ilość wody i minerałów w naszym organizmie oraz o stabilne pH.

Choroby nerek występują częściej, niż powszechnie się uważa. Na nerki można zachorować w każdym wieku, tylko przyczyny chorób są odmienne dla różnych grup wiekowych. Nerki starzeją się razem z nami. Twardnienie kłębuszków nerkowych rozpoczyna się po 40-roku życia i postępuje w różnym tempie, w zależności od tego, jak o nie dbamy.

Większość chorób nerek przebiega podstępnie, przez długi czas nie dając objawów, np. bólu. Dlatego choroby nerek rozpoznawane są zdecydowanie za późno, kiedy możliwości terapeutycznych jest już niewiele.Nadal wielu ludzi w naszym kraju i na świecie nie wie, że choruje na nerki, bo nie obserwuje u siebie żadnych objawów. Co dziesiąty nasz rodak ma
w różnym stopniu uszkodzone nerki, o czym warto wiedzieć, aby skutecznie się z problemem rozprawić.

Każdego roku, w drugi czwartek marca obchodzimy Światowy Dzień Nerek. W tym roku ten dzień przypada 8.03.2018. Jest to doskonała okazja do wykonania nerkowych badań przesiewowych.

Najprostszym sposobem sprawdzenia zdrowia naszych nerek jest dostępne dla wszystkich badanie ogólne moczu i oznaczenie kreatyniny we krwi. Na podstawie wartości kreatyniny, wieku oraz płci wyliczany jest z określonych wzorów matematycznych współczynnik filtracji kłębuszkowej, tzw. GFR (glomerularfiltrationrate). Również USG może zobrazować istotne nieprawidłowości układu moczowego. Przypominajmy też naszym bliskim o regularnych, przesiewowych badaniach nerkowych, aby nie współuczestniczyć
w przyszłości w ich programie dializoterapii.

Dr n.med. Marta Serwańska-Świętek

Specjalista chorób wewnętrznych, nefrologii i transplantologii klinicznej

 

Zobacz Wszystkie

 

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *