gastroskopia warszawa

Gastroskopia Warszawa

Gastroskopia to badanie, dzięki któremu można ocenić stan górnego odcinka przewodu pokarmowego. Polega na wprowadzeniu do wnętrza ciała specjalistycznego aparatu – endoskopu. Nie potrzeba do tego żadnych cięć chirurgicznych. W MediSpace gastroskopię wykonujemy przez usta pacjenta. Jest to jedno z najlepszych badań diagnostycznych, które daje możliwość pobrania wycinków do badań. Dzięki specjalnym narzędziom, wprowadzonym przez rurkę endoskopu można również wyciąć polipy, zatamować krwawienie lub poszerzyć zwężenia przewodu pokarmowego.

Wykonaj gastroskopię, sprawdź jaki problem rozwija się w Twoim układzie pokarmowym!

Choroby układu pokarmowego występują dość często. Jednak charakter schorzeń układu trawiennego może być różny. Gastroskopia może potwierdzić lub wykluczyć istnienie choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz dostarczyć informacji, na podstawie których można dobrać właściwy sposób leczenia. 

Dlaczego warto wykonać gastroskopię w Medispace?

Warszawska klinika Medispace od wielu lat zajmuje się leczeniem chorób układu pokarmowego. Pracują u nas wybitni gastrolodzy, specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu chorób związanych z systemem trawiennym. Nasz zespół regularnie uczestniczy w szkoleniach, sympozjach i konferencjach. Mamy bardzo bogate doświadczenie w leczeniu układu pokarmowego. Jeśli pojawiły się u Was problemy z nim, skontaktujcie się z nami jak najszybciej i zgłoście na konsultacje do naszych lekarzy.

Zapraszamy do odwiedzin naszej placówki, by wykonać badanie gastroskopii i skutecznie leczyć choroby związane z trawieniem!

Umów się na wizytę już dzisiaj!

Osobom po ukończeniu 45. roku życia zaleca się regularne badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Gastroskopia wykonywana jest w przypadku występowania następujących problemów:

  • zgaga oraz inne objawy refluksu żołądkowo – przełykowego
  • utrudnienie przełykania spożywanych pokarmów oraz napojów
  • nudności i wymioty
  • uczucie pełności żołądka i uporczywe odbijanie
  • krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego (krwawe wymioty, smoliste stolce oraz dodatnie badania na krew utajoną w kale)
  • podejrzenie obecności ciał obcych
  • niedokrwistość
  • niedobór żelaza
  • utrata masy ciała niezwiązana ze zmianą trybu życia i dietą
  • brak apetytu
  • bóle w okolicy nadbrzusza

Gastroskopia wykonywana jest również z powodzeniem w diagnozowaniu celiakii. Wskazaniem do badania są również występujące w rodzinie choroby nowotworowe górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz niektóre operacje (m.in. usunięcie pęcherzyka żółciowego).

gastroskopia warszawa

Istnieje możliwość wykonania gastroskopii bez skierowania, potrzebny jest jednak wywiad medyczny, który wyklucza występowanie przeciwwskazań do jej wykonania. Choć badanie endoskopem niesie za sobą wiele korzyści, istnieją sytuację, gdy ryzyko jego wykonania jest od nich większe. Najczęstszym przeciwwskazaniem są ciężkie choroby, jak:

  • ostry zespół wieńcowy
  • przebyty w niedalekiej przeszłości zawał serca
  • ciężka niewydolność oddechowa
  • ostra niewydolność serca
  • podejrzenie perforacji przewodu pokarmowego

Przed badaniem endoskopem wymagana jest pisemna zgoda pacjenta na jego wykonanie. 

Nie należy przyjmować leków mogących istotnie utrudnić badanie. Są to przede wszystkim leki alkalizujące sok żołądkowy na bazie soli glinu (takie jak Rennie, Alugastrin) oraz preparatów wapnia i magnezu, które powodują pokrycie błony śluzowej cienką, trudną do usunięcia warstwą, uniemożliwiającą prawidłową ocenę śluzówki.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z lekarzem należy zawczasu zaprzestać przyjmowania leków wpływających na układ krzepnięcia (takie jak kwas acetylosalicylowy, clopidogrel, warfaryna, acenokumarol, dabigatran, rivaroksaban itp). Dokładne wytyczne przedstawia lekarz podczas skierowania na badanie lub konsultacji w przypadku, gdy ma zostać wykonana gastroskopia bez skierowania.

W klinice MediSpace gastroskopia w Warszawie zalecamy, aby pacjenci cierpiący na cukrzycę, wykonywali badanie od rana. W tym celu należy zaznaczyć taki fakt podczas rozmowy z rejestracją, która pomoże wybrać dogodny termin. Jest to istotne nie tylko ze względu na potrzebę regularnego spożywania posiłków, ale również z powodu konieczności odstawienia wieczornej i porannej dawki leków przeciwcukrzycowych i insuliny. Jeśli gastroskopia zostanie wykonana w godzinach porannych, pacjent już 20 minut po badaniu może zjeść śniadanie i przyjąć potrzebne leki. Warto skonsultować się również ze swoim lekarzem, który może wyznaczyć inne dawkowanie w okresie wokół badania endoskopem.

Przed gastroskopią należy zaprzestać przyjmowania doustnych leków hipoglikemizujących lub insuliny w czasie pozostawania na czczo (w okresie bez przyjmowania pokarmów, gęstych płynów, kawy i herbaty). Co może wpływać na znaczne pogorszenie się samopoczucia oraz konsekwencje medyczne.

W razie wątpliwości zalecamy kontakt z lekarzem kierującym.

Podstawowym warunkiem wykonania planowej gastroskopii jest pozostanie na czczo, czyli nieprzyjmowanie przez minimum 6 godzin pokarmów i gęstych płynów, kawy i herbaty oraz powstrzymanie się od żucia gumy i palenia papierosów. Aby nie odczuwać pragnienia, dopuszcza się picie wody do 2 godzin przed zabiegiem. Ostatni płyn (woda niegazowana) można przyjąć na 2 godziny przed zabiegiem w ilości nie większej niż szklanka (250 ml). Wykonanie gastroskopii u osoby z pełnym żołądkiem może narazić ją na niebezpieczne dla życia powikłania związane z zachłyśnięciem i aspiracją treści żołądkowej do płuc. Leki zażywane przewlekle należy przyjąć, popijając szklanką wody (250 ml) nie później niż 2 godziny przed zabiegiem.

Część osób przed badaniem wymaga profilaktycznego podania antybiotyku. Dotyczy to pacjentów:

  • Ze sztucznymi zastawkami serca i z wadami zastawkowymi
  • Z wszczepionymi na stałe cewnikami żylnymi i portami
  • Z obniżoną odpornością i chorobami hematologicznymi
  • Po przeszczepieniu narządów przyjmujących leki immunosupresyjne
  • Z przewlekłymi chorobami wątroby i nerek

Ostateczną decyzję o podaniu antybiotyku podejmuje lekarz wykonujący badanie po ocenie możliwych korzyści i zagrożeń.

Gastroskopia to badanie, które często wzbudza strach wśród pacjentów. Warto wiedzieć, że nie jest ono bardzo bolesne. Natomiast jest wyjątkowo nieprzyjemne, co wpływa na jego złą sławę. Polega ono na wprowadzeniu przez jamę ustną giętkiego aparatu o średnicy ok. 1 cm i trwa od 5 do 30 minut. Najtrudniejszym dla pacjentów momentem badania jest konieczność przełknięcia gastroskopu, co może powodować odruch wymiotny oraz odbijanie. Aby ułatwić to zadanie, stosuje się znieczulenie miejscowe w sprayu, działające na błonę śluzową jamy ustnej i gardła. Podczas gastroskopii warto skupić się na współpracy z lekarzem oraz równomiernym oddychaniu, które mogą zminimalizować pojawiające się problemy.

Istnieje również możliwość wykonania gastroskopii pod narkozą. Przy znieczuleniu ogólnym może być potrzebna dodatkowo konsultacja anestezjologiczna. Należy przedstawić całą dostępną dokumentację medyczną oraz aktualne wyniki następujących badań, które są ważne do trzech miesięcy od daty wykonania:

  • jonogram (K, Na)
  • EKG

Badanie EKG można wykonać w dniu zabiegu. W takim przypadku prosimy o wcześniejsze zgłoszenie tego Rejestracji. Pacjent w dniu wykonywania gastroskopii w znieczuleniu ogólnym musi być zdrowy (bez gorączki, kataru i kaszlu). Jeśli wystąpią powyższe objawy, należy zgłosić telefonicznie złe samopoczucie dzień przed planowanym badaniem.

Jeśli gastroskopia wykonywana była w znieczuleniu miejscowym, należy dwie godziny po badaniu powstrzymać się od spożywania jedzenia i napojów oraz palenia papierosów. Jest to konieczne, gdyż brak czucia może prowadzić do zadławienia. W przypadku gastroskopii ze znieczuleniem ogólnym pacjenta powinna odebrać inna osoba dorosła, gdyż przez 24 godziny po sedacji nie można prowadzić żadnych pojazdów. Konieczna jest zatem opieka.

Po gastroskopii możliwe jest wystąpienie bólu gardła i jego podrażnienia, chrypki oraz lekkiego bólu brzucha. Jeśli ból jest silny, występuje czarny stolec lub inne niepokojące i niejasne dla pacjenta objawy, należy niezwłocznie zgłosić je lekarzowi prowadzącemu.

WAŻNE! Jeśli Pacjent został skierowany na badanie endoskopowe, a cierpi na więcej niż jedną poważną chorobę współistniejącą powinien zasięgnąć opinii u jednego z naszych specjalistów o możliwości przeprowadzenia badania endoskopowego, zabiegu operacyjnego oraz znieczulenia.

Jeśli dolegliwości związane z chorobami narastają, a choroba staje się trudna do opanowania, także należy zasięgnąć opinii specjalisty.

Jako zespół lekarski mamy obowiązek dbania o bezpieczeństwo Pacjenta podczas zabiegów, dlatego zalecamy konsultacje przedzabiegowe w poniższych sytuacjach:

  • niestabilna choroba niedokrwienna serca,
  • poważne zaburzenia rytmu serca wymagające przyjmowania leków przeciwkrzepliwych,
  • posiadanie rozrusznika serca,
  • stan po niedawnym zawale serca (poniżej 3 miesięcy),
  • niewydolność krążenia z dusznością wysiłkową, wada zastawkowa serca lub stan po implantacji zastawki serca,
  • nieuregulowane ciśnienie tętnicze krwi,
  • tętniak aorty,
  • stan po niedawnym udarze mózgu (poniżej 3 miesięcy),
  • ciężka choroba płuc z dusznością wysiłkową,
  • nieuregulowana cukrzyca,
  • przewlekła niewydolność nerek w okresie przeddializacyjnym,
  • anemia z poziomem hemoglobiny poniżej 10 mg/dl,
  • czynna infekcja lub stan po zakończeniu leczenia czynnej infekcji (1 tydzień).
  • wiek powyżej 75 roku życia (bez względu na inne choroby lub ich brak).
UsługaCena
Gastroskopia z testem ureazowym na HP290 zł
Znieczulenie do badania (krótka sedacja dożylna)**390 zł
Pobranie i zbadanie pierwszego wycinka165 zł
Zbadanie kolejnego wycinka100 zł
Pierwsza polipektomia z badaniem histopatologicznym295 zł
Kolejna polipektomia z badaniem histopatologicznym200 zł
Nagranie filmu z endoskopii (1 badanie)150 zł
Nagranie filmu z endoskopii (2 badania)200 zł
Konsultacjaod 220 zł

*cena badania może wzrosnąć w przypadku trudnych i niestandardowych badań endoskopowych i wykorzystania dodatkowego sprzętu (klipsy endoskopowe, igły do iniekcji endoskopowych, chwytaki endoskopowe),

**cena znieczulenia w przypadku znieczulenia do gastroskopii i kolonoskopii (badanie łączone) wynosi 450 zł,

***na czas pandemii opłata pokrywa dodatkowe środki ochrony osobistej dla zespołu oraz dodatkowe środki ochrony dla Pacjenta,

**** podstawa prawna: Rozporządzenia Ministra Zdrowia ( RMZ z dn. 16.10.2017 w sprawie leczenia krwią i jej składnikami w podmiotach leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne.

Uprzejmie informujemy, że warunkiem zarezerwowania terminu na badanie w znieczuleniu ogólnym jest uiszczenie zadatku na TYDZIEŃ PRZED BADANIEM w wysokości odpowiednio 390 lub 450 złotych (jeśli są wykonywane 2 badania – kolonoskopia i gastroskopia w znieczuleniu). Opłata nie podlega zwrotowi, chyba że Pacjent odwoła badanie na 48 godzin przed. Numer konta na jaki należy wpłacić zadatek: mBank 59 1140 2062 0000 5673 5500 1001, w tytule prosimy o wpisywanie nazwiska Pacjenta.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości dotyczących przygotowania, przebiegu czy postępowania po gastroskopii zapraszamy do kontaktu z naszym centrum medycznym. W celu umówienia terminu badania prosimy o kontakt telefoniczny, mailowy lub osobisty.

3.7/5 - (91)