Gastroskopia prywatnie
Bóle brzucha, zgaga, refluks, czy trudności z przełykaniem mogą być symptomem poważnych schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego. Dlatego wymagają przeprowadzenia szczegółowych badań i ustalenia przyczyny problemu. Jednym z badań diagnostycznych, dostarczających najwięcej informacji w ocenie tych dolegliwości, jest gastroskopia. Procedura pozwala na dokładną ocenę przełyku, żołądka i dwunastnicy oraz pobranie wycinków do badania histopatologicznego.
Diagnostyka górnego odcinka przewodu pokarmowego w Medispace – gastroskopia (Warszawa)
Centrum Medyczne Medispace w Warszawie oferuje kompleksową diagnostykę górnego odcinka przewodu pokarmowego z wykorzystaniem gastroskopii – badania endoskopowego, które pozwala lekarzowi dokładnie obejrzeć błonę śluzową przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Dzięki specjalnym narzędziom, wprowadzonym przez kanał endoskopu można również pobrać wycinki do badania histopatologicznego, wyciąć polipy, zatamować krwawienie lub poszerzyć zwężenia przewodu pokarmowego. Gastroskopia jest niezwykle ważnym narzędziem w diagnostyce schorzeń, takich jak refluks żołądkowo-przełykowy, choroba wrzodowa, zmiany zapalne a także nowotworowe. Nasz doświadczony personel dba o bezpieczeństwo i komfort pacjentów w trakcie badania. W Centrum Medycznym MediSpace istnieje możliwość wykonania gastroskopii w znieczuleniu ogólnym (w przypadku braku przeciwwskazań zdrowotnych).
Udogodnienia dla pacjentów Centrum Medycznego MediSpace
- DOGODNY DOJAZD – Centrum Medyczne MediSpace mieści się przy ul. Spokojnej 5 w Warszawie (Wola). Najbliższy przystanek tramwajowy (Powązkowska 3) znajduje się jedyne 230 m od placówki, a przystanek autobusowy (Powązkowska 1) 350 m.
- PARKING W POBLIŻU – na ul. Spokojnej znajduje się strefa płatnego parkowania, w związku z tym zaparkowanie samochodu przed wizytą nie stanowi problemu.
- GODZINY OTWARCIA – nasi specjaliści są do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 20:00 oraz w soboty od 7:30 do 14:00.
- DOGODNE PŁATNOŚCI – przyjmujemy płatność kartą i gotówką.
Czym jest gastroskopia?
Gastroskopia to badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego, które umożliwia precyzyjną ocenę stanu przełyku, żołądka i dwunastnicy. To kluczowa procedura diagnostyczna stosowana w przypadku bólu lub pieczenia w górnej części brzucha, pełności poposiłkowej, przewlekłych nudności, refluksu żołądkowo-przełykowego, trudności z przełykaniem, czy smolistych stolców. Badanie pozwala nie tylko na szczegółową ocenę błony śluzowej górnej części przewodu pokarmowego, ale umożliwia również wykonanie testu ureazowego w kierunku Helicobacter pylori, usuwanie polipów czy pobranie wycinków do badania histopatologicznego, które umożliwia rozpoznanie wielu schorzeń, takich jak nowotwory czy choroby zapalne.
Na czym polega gastroskopia diagnostyczna?
Gastroskopia to badanie, które polega na wprowadzeniu przez usta elastycznego endoskopu, wyposażonego w kamerę i źródło światła, do górnego odcinka przewodu pokarmowego – przełyku, żołądka, dwunastnicy. Obraz z kamery wyświetlany jest na monitorze w czasie rzeczywistym, co umożliwia dokładną ocenę błony śluzowej tych narządów i wykrycie niepokojących zmian, np. wrzodów, stanów zapalnych, krwawień oraz innych nieprawidłowości. W razie potrzeby lekarz może wprowadzić również narzędzia niezbędne do pobrania wycinków, usuwania polipów, niezbędnego poszerzenia zwężeń w przełyku, czy tamowania krwawienia (gastroskopia terapeutyczna).
Wskazania do gastroskopii
Gastroskopia zalecana jest, jako badanie przesiewowe i kontrolne osobom, które ukończyły 45. rok życia i znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia raka przełyku lub żołądka. Wśród wskazań do przeprowadzenia gastroskopii wymienia się również dolegliwości takie jak:
- zgaga oraz inne objawy refluksu żołądkowo – przełykowego,
- trudności z przełykaniem,
- nudności i/lub wymioty,
- uczucie pełności żołądka i uporczywe odbijanie,
- krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego (fusowate i krwiste wymioty, smoliste stolce, dodatnie badania na krew utajoną w kale),
- podejrzenie obecności ciała obcego w przełyku,
- niedokrwistość,
- niedobór żelaza,
- brak apetytu,
- pieczenie lub bóle brzucha, szczególnie w okolicy nadbrzusza,
- podejrzenie celiakii.
Jakie choroby wykrywa gastroskopia?
Gastroskopia umożliwia wykrycie przyczyn wielu dolegliwości i chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego, takich jak:
- powikłania choroby refluksowej – takich jak refluksowe zapalenie przełyku, przełyk Barretta czy rak połączenia przełykowo-żołądkowego,
- wrzody żołądka i dwunastnicy – dzięki badaniu lekarz może zobaczyć wrzody, ocenić ich wielkość i zaawansowanie, a także pobrać wycinki do badania histopatologicznego,
- nowotwory żołądka i przełyku – badanie umożliwia wczesne wykrycie guzów w obrębie żołądka lub przełyku. W przypadku zauważenia niepokojących zmian lekarz może pobrać wycinki do dokładniejszej analizy histopatologicznej,
- infekcja Helicobacter pylori – wykonanie szybkiego testu ureazowego pozwala wykryć zakażenia bakterią Helicobacter pylori, będącą jedną z głównych przyczyn wrzodów trawiennych i nowotworów żołądka,
- polipy żołądka – gastroskopia pozwala na wykrycie i usunięcie polipów, które są łagodnymi zmianami mogącymi przekształcić się w nowotwory,
- choroba trzewna (celiakia) – gastroskopia z biopsją dwunastnicy pozwala na wykrycie zmian charakterystycznych dla celiakii, związanych z uszkodzeniem błony śluzowej jelita cienkiego,
- krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego – badanie zazwyczaj umożliwia wykrycie przyczyn krwawienia do górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz ich zatamowanie.
Jak przygotować się do gastroskopii?
Aby badanie gastroskopowe było bezpieczne i dawało miarodajne wyniki, ważne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta. Dlatego należy:
- pozostać na czczo – na 6-8 godzin przed badaniem zabronione jest spożywanie posiłków a 2-3 godziny przed badaniem nie należy nawet pić wody,
- w dniu badania powstrzymać się od żucia gumy i palenia papierosów,
- skonsultować się z lekarzem w sprawie stosowania leków przyjmowanych na stałe, np. przeciwzakrzepowych czy przeciwcukrzycowych,
- wykonać niezbędne badania, m.in. EKG (dotyczy pacjentów, u których planowane jest znieczulenie ogólne). W MediSpace możliwe jest wykonanie EKG w dniu zabiegu, należy to jednak zgłosić wcześniej w Rejestracji).
Pacjent w dniu wykonywania gastroskopii, szczególnie w znieczuleniu ogólnym, musi być zdrowy (bez gorączki, opryszczki wargowej, kataru i kaszlu). Jeśli wystąpią objawy infekcji, należy zgłosić telefonicznie złe samopoczucie dzień przed planowanym badaniem.
Jak wygląda badanie gastroskopii – przebieg
Przebieg gastroskopii może się różnić u poszczególnych pacjentów, co związane jest m.in. z rodzajem znieczulenia czy niezbędnymi procedurami. Badanie zawsze wymaga jednak pisemnej zgody pacjenta. Zwykle przed przystąpieniem do badania w znieczuleniu miejscowym pacjentowi podawane jest znieczulenie w formie aerozolu do gardła. W przypadku znieczulenia ogólnego pacjentem zajmuje się anestezjolog, który podaje dożylnie środek usypiający, powodujący niemal natychmiastowe zaśnięcie. Niezależnie od rodzaju znieczulenia, pacjent znajduje się w pozycji leżącej na lewym boku. Przez ustnik, znajdujący się pomiędzy szczęką a żuchwą pacjenta, lekarz delikatnie wprowadza endoskop do jamy ustnej, następnie przełyk aż do żołądka i dwunastnicy.
Kamera ze światłem umożliwia dokładną ocenę wyglądu błony śluzowej przewodu pokarmowego. W razie potrzeby pobierane są wycinki na badanie histopatologiczne, test ureazowy lub wykonywane są inne procedury.
Gastroskopia – zalecenia i postępowanie po badaniu
Po gastroskopii należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Po badaniu w znieczuleniu miejscowym konieczne jest powstrzymanie się od jedzenia i picia przynajmniej przez dwie godziny. Pacjent może wrócić samodzielnie do domu bezpośrednio po zakończeniu badania i otrzymaniu opisu. Po badaniu w znieczuleniu ogólnym pacjent pozostaje na obserwacji, której czas jest uzależniony od samopoczucia pacjenta i ustalany przez anestezjologa nadzorującego znieczulenie. Następnie może opuścić placówkę, jednak konieczne jest, aby towarzyszyła mu inna dorosła osoba. Nie może również prowadzić samochodu w dniu badania.
Gastroskopia – przeciwwskazania
Chociaż wykonanie gastroskopii może przynieść wiele korzyści, nie jest zalecane u wszystkich pacjentów. Wśród głównych przeciwwskazań wymienia się:
- ostry zespół wieńcowy,
- niedawno przebyty zawał serca,
- ciężka niewydolność oddechowa,
- niewydolność serca,
- podejrzenie perforacji przewodu pokarmowego
Dodatkowo zalecamy również konsultacje przedzabiegowe w przypadku:
- niestabilnej choroby niedokrwiennej serca,
- poważnych zaburzeń rytmu serca wymagających przyjmowania leków,
- posiadania rozrusznika serca,
- niewydolności krążenia z dusznością wysiłkową, wady zastawkowej serca lub stanu po implantacji zastawki serca,
- nieuregulowanego ciśnienie tętniczego,
- tętniaka aorty,
- stanu po niedawnym udarze mózgu (poniżej 3 miesięcy),
- ciężkiej choroby płuc z dusznością wysiłkową,
- nieuregulowanej cukrzycy,
- przewlekłej niewydolności nerek w okresie przeddializacyjnym,
- anemii z poziomem hemoglobiny poniżej 10 mg/dl,
- czynnej infekcji lub stanu po zakończeniu leczenia infekcji, w tym opryszczki wargowej (1 tydzień).
- wieku powyżej 75. roku życia.
Powikłania po gastroskopii – możliwe skutki uboczne
Gastroskopia przeprowadzana przez doświadczonych lekarzy jest bezpiecznym badaniem, jednak jak przy każdej procedurze medycznej mogą wystąpić pewne powikłania. Często u pacjentów po gastroskopii występuje krótkotrwałe podrażnienie gardła, dyskomfort w trakcie przełykania i ból żołądka. Wśród rzadko występujących i najpoważniejszych powikłań po gastroskopii wymienia się uszkodzenia przewodu pokarmowego, krwawienia i infekcje.
Ile trwa gastroskopia?
Całkowity czas trwania gastroskopii zależy od wykonywanych w trakcie procedur, współpracy pacjenta i zastosowanego znieczulenia. W przypadku samego badania w znieczuleniu miejscowym procedura nie trwa zwykle dłużej niż 15 min. Przyjmuje się, że gastroskopia trwa średnio od 7 do 30 minut. Należy jednak pamiętać, że czas spędzony w placówce medycznej może być dłuższy, ze względu na przygotowanie do badania oraz czas oczekiwania na opis badania.
Badanie gastroskopowe w Warszawie – dlaczego warto wykonać gastroskopię w MediSpace?
Centrum Medyczne Medispace w Warszawie od wielu lat zajmuje się precyzyjnym diagnozowaniem i leczeniem wielu chorób układu pokarmowego. Przeprowadzamy liczne badania endoskopowe, w tym również gastroskopię, umożliwiającą ocenę błony śluzowej przełyku, żołądka oraz dwunastnicy, pobranie wycinków i przeprowadzenia innych niezbędnych procedur medycznych. W MediSpace przeprowadzamy gastroskopię w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od preferencji i stanu zdrowia pacjenta. Korzystamy wyłącznie z nowoczesnych urządzeń medycznych a nasz zespół regularnie uczestniczy w szkoleniach, sympozjach i konferencjach naukowych. To pozwala nam zapewnić pacjentom wysoką jakość obsługi, komfort i bezpieczeństwo.
Możliwości leczenia i rokowanie często zależą od zaawansowania choroby. Kluczowe znaczenie może mieć ich wykrycie na wczesnym etapie. Dlatego w przypadku odczuwania niepokojących objawów zachęcamy do kontaktu z naszym personelem.
Ile kosztuje gastroskopia – cena badania w Medispace
Cena gastroskopii zależy od wymaganych procedur, rodzaju badania, liczby wycinków i oczekiwań pacjenta związanych m.in. z rodzajem znieczulenia. Szczegółowa oferta cenowa MediSpace znajduje się w cenniku na stronie internetowej, w zakładce Endoskopia.
FAQ
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące gastroskopii w Warszawie.
Jakich leków nie należy przyjmować przed gastroskopią?
Gastroskopia nie jest bolesnym badaniem, jednak wiąże się z dyskomfortem, wynikającym z charakteru procedury. W wielu placówkach medycznych, m.in. w Medispace w Warszawie, istnieje możliwość przeprowadzenia badania w znieczuleniu ogólnym (krótkiej sedacji dożylnej).
Czy gastroskopia boli?
Cena badań endoskopowych, w tym gastroskopii, zależy od kilku czynników, m.in. zakresu badania (dodatkowych procedur), rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji placówki medycznej. W MediSpace w Warszawie cena gastroskopii z testem ureazowym na HP wynosi 450 zł a krótka sedacja dożylna kosztuje dodatkowo 400 zł. W celu poznania cen gastroskopii (prywatnie) w Warszawie warto zajrzeć na stronę wybranej placówki medycznej lub skontaktować się z jej personelem.
Ile kosztuje endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego - gastroskopia (Warszawa), prywatnie?
Przyjmowanie leków przed gastroskopią należy zawsze skonsultować z lekarzem. Nie należy przyjmować leków z grupy blokerów pompy protonowej - IPP (zmniejszają czułość testu na H. pylori), preparatów utrudniających wizualizację (takich jak związki wapnia i magnezu) oraz leków wpływających na układ krzepnięcia.
Jaka jest cena gastroskopii ze znieczuleniem (Warszawa)?
Cena gastroskopii ze znieczuleniem zależy od rodzaju znieczulenia i konkretnej placówki medycznej. W MediSpace Warszawie krótka sedacja dożylna kosztuje 400 zł + koszt badania.
Czym jest gastroskopia z testem ureazowym?
Gastroskopia z testem ureazowym służy do wykrywania obecności bakterii Helicobacter pylori, która jest jedną z głównych przyczyn wrzodów żołądka i dwunastnicy. Podczas badania pobierany jest fragment błony śluzowej, który następnie testuje się pod kątem obecności enzymu ureazy, produkowanego przez bakterie.
Gdzie można zrobić gastroskopię ze znieczuleniem (Warszawa)?
Gastroskopia zazwyczaj wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym (aerozol do gardła). Jednak niektóre placówki medyczne, np. Medispace w Warszawie, oferują pacjentom możliwość zastosowania znieczulenia ogólnego (krótkiej sedacji dożylnej).
Czy można brać antybiotyk przed gastroskopią?
Antybiotyki mogą wpływać na wyniki gastroskopii, szczególnie testu na obecność HP. Dlatego w przypadku trwającej kuracji antybiotykowej należy poinformować o niej lekarza, który zdecyduje o dalszym postępowaniu. Istnieją również przypadki, gdy ze względu na ryzyko związane z badaniem może być konieczne profilaktyczne zastosowanie antybiotyku przed gastroskopią. Dotyczy to przede wszystkim pacjentów ze sztucznymi zastawkami serca i z wadami zastawkowymi, wszczepionymi cewnikami żylnymi i portami, obniżoną odpornością, po przeszczepach lub przyjmujących leki immunosupresyjne. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz wykonujący badanie.
Jaki jest koszt gastroskopii - cena (Warszawa)?
Koszt gastroskopii zależy od zakresu procedury, zastosowanego znieczulenia i lokalizacji placówki medycznej. W Centrum Medycznym MediSpace podstawowe badanie z testem ureazowym na obecność HP kosztuje 450 zł.
Czy jest możliwa gastroskopia w znieczuleniu ogólnym (Warszawa)?
Tak, niektóre placówki, takie jak np. Centrum Medyczne MediSpace, oferują taką możliwość pacjentom, którzy preferują wykonanie badania bez przykrych doznań.
Czy można pić przed gastroskopią?
Nie, na 2-3 godziny przed badaniem należy powstrzymać się nawet od picia wody.
Czy można zrobić gastroskopię prywatnie (Warszawa)?
Tak, badania endoskopowe wykonywane są przez wiele prywatnych placówek medycznych, np. Medispace. Istnieje również możliwość przeprowadzenia gastroskopii bez skierowania.
Po co pobiera się wycinki w trakcie gastroskopii?
Wycinki w trakcie gastroskopii pobiera się, aby dokładniej zbadać konkretne fragmenty błony śluzowej lub podejrzane zmiany. Na podstawie wycinków przeprowadza się test ureazowy na HP ale również badanie histopatologiczne, pozwalające wykryć stany zapalne, komórki nowotworowe czy celiakię.