Cukrzycowa choroba nerek
Cukrzycowa choroba nerek (dawniej nefropatia cukrzycowa) to uszkodzenie nerek, które rozwija się w wyniku zwiększonego stężenia glukozy we krwi u chorych na cukrzycę. Dotyczy średnio co trzeciej osoby z cukrzycą typu 1 i co drugiej osoby z cukrzycą typu 2. Rozwija się zwykle po kilku latach trwania cukrzycy. Jeśli choroba nie zostanie odpowiednio wcześnie rozpoznana i leczona, niewydolność nerek może osiągnąć stadium schyłkowe. Konieczna jest wówczas dializoterapia lub przeszczepienie zdrowej nerki.
Pierwszym objawem uszkodzenia nerek jest obecność niewielkiej ilość albuminy w moczu. Potem pojawia się białkomocz, rośnie kreatynina we krwi i zmniejsza się wartość parametru eGFR (wielkość filtracji kłębuszkowej). Cukrzycowa choroba nerek często współistnieje z innymi powikłaniami cukrzycy, takimi jak retinopatia cukrzycowa, nadciśnienie tętnicze, uszkodzenie nerwów, choroba wieńcowa serca i choroba naczyniowa ośrodkowego układu nerwowego.
Lekarz rozpoznaje cukrzycową chorobę nerek u pacjenta z cukrzycą na podstawie badania moczu pod kątem obecności albuminy. Na badanie należy się zgłosić zaraz po rozpoznaniu cukrzycy typu 2 oraz najpóźniej po 5 latach trwania cukrzycy typu 1. Stężenie albumin powinno się oznaczać w pierwszej rannej próbce moczu. Jeżeli wynik jest dodatni to należy w okresie następnych 3—6 miesięcy wykonać jeszcze dwa badania. Cukrzycową chorobę nerek rozpoznaje się, gdy wyniki co najmniej dwóch z trzech wykonanych badań moczu są nieprawidłowe. Jej wystąpienie pogarsza rokowanie u pacjenta z cukrzycą i zwiększa ryzyko zgonu z powodu powikłań naczyniowych.
Postęp uszkodzenia nerek jest szybszy u osób
- ze złą kontrolą cukru we krwi
- z nadciśnieniem tętniczym,
- z otyłością
- z zaburzeniami lipidowymi
- palących papierosy
- uprawiających mało ćwiczeń,
- spożywających dużo białka i soli.
Kluczowe znaczenie dla zahamowania lub zwolnienia postępu choroby nerek oraz innych powikłań cukrzycy są:
– utrzymywanie prawidłowych wartości cukru we krwi,
- prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego w ciągu doby
- odpowiednia aktywność fizyczna,
- przestrzeganie właściwej diety
- nadzór specjalistyczny ze strony diabetologa i nefrologa.