Kiedy wykonać wodorowy test oddechowy w kierunku diagnostyki SIBO

Kiedy wykonać wodorowy test oddechowy w kierunku diagnostyki SIBO? Wskazania do badania

SIBO to zespół rozrostu flory bakteryjnej jelita cienkiego, który przynosi uciążliwe dolegliwości ze strony układu pokarmowego – gazy, wzdęcia, bóle brzucha, biegunki, a także zupełnie inne objawy niezwiązane z pracą jelit. SIBO można pokonać z pomocą farmakoterapii i odpowiedniej diety, jednak aby tak się stało, najpierw musi być postawiona diagnoza. W tym celu wykonuje się wodorowy test oddechowy. Komu szczególnie się go poleca?

SIBO, czyli zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego

SIBO (ang. small Intestinal Bacterial Overgrowth) jest chorobą układu pokarmowego, z którą może zmagać się nawet 20% dorosłej populacji. To zaburzenie wynika z rozrostu flory bakteryjnej jelita cienkiego i najczęściej ma związek z nadużywaniem leków – inhibitorów pompy protonowej oraz antybiotyków, zwłaszcza przyjmowanych bez osłony probiotycznej. Ponadto wśród możliwych przyczyn wymienia się również wady anatomiczne układu pokarmowego, celiakię, mukowiscydozę, HIV oraz inne zaburzenia immunologiczne. 

Bardzo często SIBO występuje w przebiegu zespołu jelita nadwrażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome). Może towarzyszyć też celiakii i chorobie Leśniowskiego-Crohna. Zaburzenie równowagi flory bakteryjnej jelit prowadzi do upośledzenia procesów trawienia i wchłaniania. To wywołuje szereg niekorzystnych skutków, nie tylko dolegliwości gastrycznych, lecz również niedoborów witaminowych, anemii, nawet niedożywienia. Objawy SIBO mogą być bardzo różne i niespecyficzne, zalicza się do nich m.in.:

  • wzdęcia, 
  • gazy, 
  • bóle brzucha,
  • uczucie sytości,
  • zaparcia,
  • biegunki osmotyczne,
  • spadek masy ciała,
  • anemię,
  • awitaminozę,
  • obrzęki,
  • powiększenie obwodu brzucha,
  • problemy skórne (rumień, wysypka),
  • kłębkowe zapalenie nerek,
  • zapalenie stawów.

Wodorowy test oddechowy w diagnostyce SIBO

Ze względu na nieswoiste objawy diagnostyka SIBO nie jest prosta. Opiera się na wywiadzie medycznym, uwzględniającym czynniki ryzyka i dolegliwości zgłaszane przez pacjenta. Jeśli lekarz podejrzewa, że ich przyczyną może być rozrost flory bakteryjnej jelit, może zlecić wykonanie wodorowego testu oddechowego z laktulozą

To nieinwazyjne, niestresujące i bezbolesne badanie, bardzo pomocne przy rozpoznawaniu SIBO. Archeony i bakterie jelitowe fermentują cukry, w wyniku czego uwalniają się substancje lotne – wodór i metan – odpowiedzialne za wzdęcia. Powstałe w jelicie cienkim gazy przedostają się do krwioobiegu, a następnie do płuc. Wyniki wodorowego testu oddechowego pokazują stężenie wodoru w wydychanym powietrzu i pomaga ustalić, czy doszło do rozrostu flory bakteryjnej i jakiego rodzaju mikroby mogą zasiedlać jelito cienkie. 

Wskazania do badania SIBO

Wodorowy test oddechowy z laktulozą wykonuje się w przypadku podejrzenia przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego. Na to zaburzenie mogą wskazywać rozmaite dolegliwości. Najczęściej to przewlekłe biegunki, wzdęcia, gazy i bóle brzucha, zwłaszcza nasilające się po spożyciu posiłku. Czasem także spadek masy ciała, problemy immunologiczne, objawy niedoboru witaminy B12, A, D, E i K. 

Test na SIBO zaleca się również osobom zmagającym się z zespołem jelita nadwrażliwego, celiakią i chorobą Leśniowskiego-Crohna. Mogą wykonać go również wszyscy, którzy przeszli długotrwałą antybiotykoterapię lub stosowali leki z inhibitorem pompy protonowej, szczególnie te dostępne bez recepty zażywane „na własną rękę”. 

Jeśli chcesz zrobić wodorowy test oddechowy w Warszawie, zapraszamy do Medispace! Zadzwoń +48 607 206 707 i umów się na badanie SIBO w dogodnym terminie!

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *