Założenie i usunięcie implantu antykoncepcyjnego, czyli wszystko, co warto o nim wiedzieć
Implant antykoncepcyjny to najnowsza z metod zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Cechuje się nie tylko wysoką skutecznością, ale również niezwykłą wygodą stosowania. Na czym to polega i kto może skorzystać z tej metody? Ile to kosztuje oraz jak wygląda założenie i usunięcie implantu antykoncepcyjnego? Chętnie odpowiemy na te pytania.
Co to jest implant antykoncepcyjny?
Implant antykoncepcyjny to niewielki plastikowy pręcik długości 4 cm i szerokości 2 mm, który umieszcza się po wewnętrznej stronie ramienia. To długotrwała metoda antykoncepcji. Czas zabezpieczenia przed ciążą waha się od 6 miesięcy do 5 lat. Jest to uzależnione od indywidualnych predyspozycji pacjentki, chorób towarzyszących czy nawyków, takich jak m.in.palenie papierosów. W przeciwieństwie do innych metod antykoncepcji nie trzeba w tym okresie pamiętać o zabezpieczeniu: prezerwatywie, regularnym przyjmowaniu tabletek czy naklejeniu nowego plastra.
Warto jednak pamiętać, że implant antykoncepcyjny nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Należy się przed nimi zabezpieczać dodatkowo, zwłaszcza w przypadku nowego partnera lub innych sytuacji ryzykownych. W takim wypadku najlepszą metodą jest zabezpieczenie mechaniczne, na przykład prezerwatywa.
Jak działa implant antykoncepcyjny?
Umieszczony w ciele kobiety implant uwalnia przez cały okres ochrony niewielkie dawki progestagenu, czyli żeńskiego hormonu płciowego. Przedostają się one do krwiobiegu i za pomocą naczyń krwionośnych transportowane są po całym organizmie. Można określić trzy główne skutki działania progestagenu:
- zahamowanie dojrzewania endometrium, czyli błony śluzowej macicy
- zagęszczenie śluzu, dzięki czemu plemniki nie mogą dotrzeć do komórki jajowej
- zapobieganie owulacji, czyli uwalnianiu gotowych do zapłodnienia komórek jajowych
Jak wygląda zabieg jego założenia?
Lekarze zalecają, aby implant antykoncepcyjny zakładać w pierwszych dniach cyklu. Najlepszym terminem jest pierwszy dzień, w którym wystąpiło krwawienie miesiączkowe. Jednak warto pamiętać, że w pierwszych dniach stężenie hormonu w organizmie może nie być wystarczające. Dlatego przez siedem dni od daty implantacji należy zabezpieczać się dodatkowo innymi metodami zapobiegania ciąży.
Założenie implantu antykoncepcyjnego przypomina zwykły zastrzyk. Nie można go jednak wykonać samodzielnie. Lepiej udać się do sprawdzonego centrum medycznego, w którym zabieg wykona doświadczony lekarz. Implant umieszcza się bezpośrednio pod skórą po wewnętrznej stronie ramienia ręki niedominującej. To oznacza, że w przypadku pacjentek praworęcznych znajdzie się on na lewej ręce, a u leworęcznych na prawej. Zabieg nie jest bolesny. Lekarz zaznacza miejsce, które następnie jest dezynfekowane i znieczulane. Po naciągnięciu skóry, równolegle do niej, wprowadzana jest igła. Po przesunięciu suwaka igła jest wyprowadzana, natomiast implant pozostaje wewnątrz ramienia.
Czy implant antykoncepcyjny jest widoczny?
Po wykonaniu zabiegu na ręku nie widać odznaczającego się implantu. Dlatego lekarz sprawdza palpacyjnie, czyli za pomocą dotyku, czy został on umieszczony odpowiednio. Powinien być łatwo wyczuwalny między kciukiem a palcem wskazującym, zarówno przez personel medyczny, jak i pacjentkę. Miejsce założenia implantu zabezpieczane jest następnie jałowym gazikiem oraz opaską uciskową. Dzięki niej ryzyko zasinienia ręki jest znacznie mniejsze. Opatrunek uciskowy można usunąć po 24 godzinach. Przez kolejne kilka dni pacjentka powinna zabezpieczać miejsce zabiegu niewielkim opatrunkiem.
Jakie mogą być skutki uboczne?
Implant antykoncepcyjny zawiera tylko progestagen. To powoduje, że jest przeznaczony również dla kobiet, które nie mogą korzystać z plastrów hormonalnych czy klasycznych, dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Choć implant nie zawiera estrogenów, które są odpowiedzialne za większość skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej, nie jest pozbawiony minusów. Przede wszystkim może on powodować nieregularne miesiączki, a w niektórych przypadkach całkowicie je wstrzymać. Inne skutki uboczne, jakie mogą wystąpić to:
- trądzik
- wzrost masy ciała
- wahania nastroju
- bóle brzucha
- nudności
- obniżenie libido
- ból głowy
W rzadkich przypadkach może się zdarzyć również świąd w miejscach intymnych, upławy lub zapalenie pochwy.
Dla kogo jest przeznaczony implant?
Implant antykoncepcyjny, podobnie jak minipigułka, zawiera tylko jeden hormon. Dzięki temu może być stosowany nawet w przypadku kobiet, które z przyczyn zdrowotnych nie powinny przyjmować klasycznej, dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej. Jest to również świetna alternatywa dla wkładki domacicznej. Mogą go z powodzeniem stosować osoby chore na cukrzycę czy nadciśnienie tętnicze. Przeciwwskazaniami nie są również nadwaga i otyłość, palenie papierosów czy wiek powyżej 35 lat.
Badania wykazały, że progestagen nie wpływa na mleko matki, dzięki czemu implant antykoncepcyjny mogą stosować nawet kobiety karmiące piersią. Jeśli młoda mama zdecydowała się na taką formę podawania dziecku pokarmu, implant może wszczepić już 4 tygodnie po porodzie. W przypadku kobiet, karmiących noworodka mlekiem modyfikowanym ten termin dodatkowo się skraca. Oznacza to, że tę metodę antykoncepcji może zastosować już między 21. a 28. dniem od porodu.
Przeciwwskazania do stosowania implantu antykoncepcyjnego
Jednak warto wiedzieć, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Istnieją przeciwwskazania, przez które implant antykoncepcyjny nie może być zaaplikowany. Są to:
- nadwrażliwość na którykolwiek ze składników implantu
- choroba zakrzepowo-zatorowa
- zakrzepowe zapalenie żył
- niektóre choroby wątroby
- rak sutka lub jego podejrzenie
- hiperandrogenizacja
- krwawienie z dróg rodnych (bez określonej przyczyny)
Wszczepienie implantu jest możliwe tylko wtedy, kiedy można całkowicie wykluczyć ciążę.
Jak długo implant antykoncepcyjny zabezpiecza przed ciążą?
Najdłuższy okres ochronny może sięgać nawet pięciu lat, jednak lekarze zalecają jego wymianę po trzech. Jest to związane z malejącą ilością uwalnianych hormonów. Nadal jest to długi okres, dlatego w dniu zabiegu, pacjentka otrzymuje Kartę Użytkownika, w której zapisane są informacje, dotyczące daty i miejsca wszczepienia implantu. Jest również zapisana data, kiedy powinien on zostać usunięty lub zastąpiony nowym.
W niektórych wypadkach, jak wystąpienie depresji, należy usunąć implant wcześniej. Okres trzech lat może ulec skróceniu również w przypadku osób z otyłością, gdyż u nich wysoka skuteczność tej metody antykoncepcyjnej może zakończyć się wcześniej. W przypadku wątpliwości najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem.
Implant można też usunąć na życzenie pacjentki, kiedy planuje powiększenie rodziny. Po usunięciu implantu antykoncepcyjnego płodność powraca w następnym cyklu miesiączkowym.
Ile kosztuje usunięcie implantu antykoncepcyjnego?
Po upływie wyznaczonego czasu należy umówić się na usunięcie implantu antykoncepcyjnego. Cena zabiegu w centrum medycznym Medispace to 500 zł. Szczegółowe informacje dotyczące cen, zarówno założenia, jak i usuwania implantu antykoncepcyjnego są dostępne w cenniku.
Usunięcie implantu antykoncepcyjnego – jak się przygotować?
Ani założenie, ani usunięcie implantu antykoncepcyjnego nie wymaga przygotowań. Wystarczy umówić się na wizytę w centrum medycznym, który w swojej ofercie ma taki zabieg. W niektórych sytuacjach, kiedy implant ma zostać wymieniony na nowy, konieczny może być jego zakup. Należy się upewnić, czy istnieje taka konieczność, przed planowaną datą zabiegu.
Czy usunięcie implantu antykoncepcyjnego jest bolesne?
Usuwanie implantu antykoncepcyjnego nie jest bolesne, gdyż przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym. Lekarz dezynfekuje i znieczula miejsce, w którym znajduje się implant. Nacina delikatnie skórę wzdłuż ramienia, poniżej końca implantu, a następnie delikatnie popycha go do nacięcia i usuwa małymi szczypcami. Jeśli implant ma zostać zastąpiony nowym, lekarz skorzysta z wykonanego nacięcia, by go założyć. Następnie zakładany jest opatrunek oraz opaska uciskowa. Jak w przypadku wszczepiania implantu należy ją nosić przez 24 godziny, natomiast niewielki opatrunek można usunąć dopiero po 3-5 dniach.
W niektórych wypadkach może się okazać, że implant w ramieniu został otoczony zwartą tkanką. W takiej sytuacji będzie wymagane jej nacięcie, co może się wiązać z dłuższym czasem gojenia.
Kiedy można wrócić do swoich obowiązków?
Po zabiegu może pojawić się niewielkie zasinienie i bolesność ramienia. Jest to normalna reakcja organizmu i powinna minąć po kilku dniach. Usunięcie implantu antykoncepcyjnego nie jest trudnym zabiegiem i nie posiada skutków ubocznych. Dlatego po założeniu opatrunku i wyjściu z centrum medycznego można od razu wrócić do swoich zajęć. Zaleca się jednak, by przez kilka dni nie przeciążać ręki i nic nią nie dźwigać.
Usunięcie implantu antykoncepcyjnego – Warszawa
Jest to nowa metoda, dlatego nie u każdego lekarza możliwe jest założenie i usunięcie implantu antykoncepcyjnego. W Warszawie można zapisać się na zabieg w centrum medycznym Medispace. Korzystamy z systemu Implanon NXT, choć nasi ginekolodzy mogą również wszczepić implant, który pacjentka zakupiła samodzielnie. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do konsultacji z lekarzem, który wspólnie z pacjentką, dobierze najlepszą metodę antykoncepcji.