USG Doppler warszawa

USG Doppler w diagnostyce żylaków. Jaki lekarz może wystawić skierowanie?

Badanie USG Doppler jest wykonywane m.in. w przypadku podejrzenia niewydolności żylnej, która manifestuje się występowaniem żylaków na nogach. To podstawa diagnostyki i pierwszy krok do podjęcia dalszych działań. Skierowanie na USG Doppler można dostać nie tylko u specjalisty, ale do jego gabinetu trzeba się udać, by skorzystać z profesjonalnej oceny stanu żył i kompleksowego leczenia.

Na czym polega USG Doppler?

USG Doppler to bezinwazyjne i zupełnie bezbolesne badanie ultrasonograficzne. Bazuje na wykorzystaniu tzw. efektu Dopplera. Fala ultradźwiękowa emitowana przez aparat USG za pośrednictwem głowicy przykładanej do skóry zostaje skierowana do wnętrza ciała. Następnie ulega odbiciu od poruszających się w naczyniach komórek krwi, w wyniku czego dochodzi do zmiany jej częstotliwości. Analiza zarejestrowanej zmiany częstotliwości fali jest widoczna na monitorze urządzenia w postaci obrazu pozwalającego na odczytanie kierunku i prędkości przepływu krwi. Dzięki technice kolorowej ultrasonografii dopplerowskiej można uzyskać obrazowanie barwne. Przepływ w kierunku dosercowym na USG Dopplera zaznaczony jest zwykle kolorem niebieskim, zaś w kierunku odsercowym – kolorem czerwonym. 

USG Dopplera a diagnostyka żylaków

USG Doppler jest podstawowym badaniem w diagnostyce żylaków, określaniu ich przyczyny oraz monitorowaniu zastosowanego leczenia. Umożliwia ocenę anatomii naczyń krwionośnych oraz zmian patologicznych, które mogły pojawić się w obrębie żył lub tętnic. Służy kontroli stanu zastawek żylnych oraz czasu, jaki jest potrzebny do obiegu krwi, a co za tym idzie – wykrywaniu przewlekłej niewydolności żylnej. Wskazaniem do wykonania USG Doppler żył kończyn dolnych jest podejrzenie nie tylko żylaków, ale również zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, tętniaków, zakrzepicy żył głębokich oraz wszelkich nieprawidłowości w przepływie krwi. Badanie jest niezwykle dokładne i w większości przypadków wystarczające do postawienia trafnej diagnozy, wspartej wywiadem lekarskim i badaniami czynnościowymi układu krążenia, takimi jak: pomiar ciśnienia tętniczego, elektrokardiografia, holter, próby wysiłkowe. 

Kto może skierować na USG Doppler? Jaki lekarz zajmuje się żylakami?

Skierowanie na USG Doppler może wypisać każdy lekarz – zarówno rodzinny, jak i specjalista, np. kardiolog, flebolog, dermatolog, chirurg. Diagnostyka i leczenie chorób żył to domena flebologów i chirurgów naczyniowych, którzy mają kompetencje w zakresie prowadzenia terapii farmakologicznej, uciskowej (kompresjoterapii) oraz zabiegowej (usuwania żylaków). W przypadku leczenia metodą operacyjną ważne jest również wsparcie chirurga ogólnego. 

Żylaki, jako złożony problem zdrowotny, wymagają traktowania w sposób interdyscyplinarny. Leczenie powinno być jednak koordynowane przez lekarza od żył, czyli flebologa. Konsultację flebologiczną można odbyć w MediSpace, gdzie w razie potrzeby wykonywane jest również badanie USG Doppler. Na wizytę warto udać się nawet w przypadku występowania niewielkich żylaków, niewywołujących poważnych dolegliwości, bo każda taka zmiana to objaw niewydolności żylnej, której postęp da się spowolnić, a dzięki temu zapobiec najpoważniejszym konsekwencjom choroby.

3.2/5 - (9)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *