usg doppler warszawa

USG Doppler tętnic Warszawa

USG metodą Dopplera pozwala na ocenę stanu tętnic i żył, a co najważniejsze – wykrycie ich niedrożności, która może być spowodowana poważnym schorzeniem, np. miażdżycą. Umożliwia też rozpoznawanie zagrażających zdrowiu i życiu tętniaków. Jeśli borykasz się z problemem żylaków lub jesteś osobą z grupy ryzyka choroby miażdżycowej, USG Doppler może mieć fundamentalne znaczenie dla utrzymania Twojego zdrowia. Nie odkładaj tego na później, zadbaj o siebie – przebadaj się w MediSpace!

USG Doppler w ofercie MediSpace – dlaczego warto?

W MediSpace stawiamy na doświadczenie i profesjonalizm personelu oraz kompleksowość usług medycznych. Dlatego dla pacjentów przygotowaliśmy wyjątkowo szeroką ofertę diagnostyczną, której znaczną część stanowią badania obrazowe. USG Doppler tętnic to jedno z najbardziej szczegółowych badań, jakie można wykonać w naszej placówce, pod okiem wykwalifikowanych specjalistów i przy wykorzystaniu najnowocześniejszego sprzętu. Takie badanie to solidna podstawa do postawienia szybkiej i trafnej diagnozy lekarskiej.

MediSpace jest miejscem, w którym można przeprowadzić cały proces diagnostyczny – od wykonania wstępnej diagnostyki do ustalenia rozpoznania. Zaufaj naszym specjalistom, a otrzymasz fachową poradę w krótkim czasie i bez odwiedzania gabinetów lekarskich rozproszonych po całym mieście!

Na czym polega badanie USG Doppler?


USG Doppler jest badaniem ultrasonograficznym polegającym na obserwacji przepływu krwi. Wykorzystuje tzw. efekt Dopplera – zjawisko fizyczne związane ze zmianami fazy i częstotliwości fal dźwiękowych odbitych od płynów ustrojowych krążących w naczyniach. Podczas badania głowica ultradźwiękowa wysyła falę, która przenika przez ciało, a następnie odbija się od krwi i wraca w to samo miejsce. Głowica rejestruje nie tylko opóźnienie echa wysyłanego dźwięku, ale i jego częstotliwość.

Obraz diagnostyczny uzyskany metodą USG Dopplera odzwierciedla natężenie, a także prędkość i kierunek przepływu krwi. Aparat dopplerowski pozwala też zmierzyć przekrój tętnic. Wszystkie te parametry dają podstawę do określenia wydolności tętniczej. Wynik badania zostaje przedstawiony w postaci obrazu na monitorze (zaznaczane są na nim miejsca, w których przepływ krwi jest mniejszy lub całkowicie ustaje).

Kto wykonuje USG Doppler tętnic?

Badanie USG Doppler może wykonać radiolog albo chirurg naczyniowy. Jeśli zaistnieją wskazania, na diagnostykę metodą dopplerowską skieruje pacjenta każdy lekarz – zarówno rodzinny, jak i specjalista, np. kardiolog czy flebolog. Takie USG przeprowadza się w obrębie tętnic szyjnych, podobojczykowych, serca, narządów jamy brzusznej, narządów płciowych oraz kończyn górnych i dolnych.

Jak przebiega badanie USG Doppler tętnic?

Badanie dopplerowskie tętnic jest nieinwazyjne i bezbolesne. Na ogół nie wymaga specjalnego przygotowania. Jedynie w przypadku USG Dopplera tętnic nerkowych niezbędne jest zgłoszenie się na badanie na czczo. Pacjent na czas badania zdejmuje ubranie z miejsc, do których przykładana będzie głowica aparatu dopplerowskiego, a następnie kładzie się na kozetce. Lekarz przykłada głowicę do skóry posmarowanej specjalnym żelem. Odbite fale ultradźwiękowe można od razu obserwować na monitorze. Dodatkowo badaniu towarzyszy efekt dźwiękowy odzwierciedlający szum przepływu krwi. Cała procedura trwa 15–30 minut.

Wynik USG Dopplera otrzymywany jest zaraz po jego zakończeniu – w postaci opisanego przez lekarza wykresu lub barwnego rysunku. Diagnostyka dopplerowska może stanowić podstawę do skierowania pacjenta na zabieg lub podjęcia leczenia farmakologicznego.

Kiedy należy zrobić badanie dopplerowskie?

Czynnikami alarmującymi, które powinny skłonić do wykonania badania USG Doppler, są wszelkie stany chorobowe związane z nieprawidłowym przepływem krwi, a przede wszystkim żylaki oraz zmiany wskazujące na występowanie tętniaka (np. podwójne widzenie, poszerzenie źrenicy, opadająca powieka) lub miażdżycy (np. zawroty głowy, męczliwość, przejściowe niedowłady). Badanie dopplerowskie zalecane jest również w przypadku pojawienia się guzów nowotworowych. Służy do kontroli ukrwienia niektórych narządów wewnętrznych i przepływu krwi w węzłach chłonnych, a ponadto do różnicowania guzów i określania stopnia ich złośliwości.

USG Doppler tętnic warszawa

USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych – wskazania

USG Doppler tętnic domózgowych, czyli szyjnych i kręgowych, pozwala na ocenę stopnia zwężenia naczyń i wskazanie dokładnego miejsca zwężenia. Badanie to warto wykonać przy takich objawach jak:

  • zaburzenia widzenia,
  • epizody nagłej i chwilowej utraty wzroku,
  • nawracające bóle i zawroty głowy,
  • omdlenia i trudności z utrzymaniem równowagi,
  • szumy w uszach,
  • problemy z pamięcią.

Diagnostyka dopplerowska jest szczególnie istotna u osób, które przebyły udar mózgu, zmagają się z nadciśnieniem tętniczym i zgłaszają występowanie miażdżycy w wywiadzie rodzinnym.

USG Doppler tętnic kończyn górnych i dolnych – wskazania

Badanie USG Doppler tętnic ma kluczowe znaczenie w diagnostyce schorzeń naczyniowych występujących w obrębie kończyn – zarówno górnych, jak i dolnych. Umożliwia zaplanowanie zabiegu usunięcia żylaków. Przeprowadza się je najczęściej u osób cierpiących z powodu dolegliwości nóg. Wskazaniami do wykonania USG Dopplera są szczególności:

  • zmiany miażdżycowe w kończynach dolnych bądź górnych,
  • ból, drętwienie, mrowienie, parestezje, zaburzone odczuwanie bodźców w kończynach,
  • blednięcie skóry lub kiepsko gojące się rany na powierzchni kończyn, np. owrzodzenia,
  • osłabienie mięśni lub ich całkowity zanik w kończynach.

Co wykrywa USG Doppler tętnic?

Na podstawie wyniku badania dopplerowskiego można ocenić stopień wydolności żył i tętnic, a także z dużą dokładnością wskazać miejsca, w których pojawiły się zmiany chorobowe takie jak zatory żylne czy tętniaki. Zwężenie żył lub tętnic stwarza realne zagrożenie dla życia pacjenta, ponieważ może wywoływać tak niebezpieczne stany jak udar mózgu, zawał serca czy zatorowość płucna. Aby im zapobiec, trzeba jak najszybciej wykryć nieprawidłowości w przepływie krwi i w odpowiednim czasie podjąć środki zaradcze.

Cena USG Doppler tętnic w Warszawie

W ramach diagnostyki obrazowej w Medispace przeprowadzamy całe spektrum badań ultrasonograficznych z wykorzystaniem metody Dopplera. Koszt wykonania USG Doppler tętnic wynosi od 190 do 300 zł. Wyższa z podanych cen dotyczy USG tętnic kończyn, jeśli badaniu mają być poddane obydwie kończyny.

Oceń post