stulejka u dziecka

Stulejka u dziecka

Stulejka to drobny defekt anatomiczny, występujący zarówno u chłopców, jak i dorosłych mężczyzn. Choć początkowo jest bezbolesna, może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak problemy w życiu seksualnym, zwiększenie ryzyka infekcji układu moczowego i zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, a także większa podatność na zachorowanie na raka prącia oraz raka szyjki macicy w przypadku partnerki chorego. Z tego względu, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy, warto szybko reagować. Jak rozpoznać stulejkę u dziecka oraz jak można ją wyleczyć?

Co to jest stulejka?

O stulejce mówimy w przypadku zwężenia napletka, które uniemożliwia zsunięcie go z żołędzi penisa. Warto pamiętać, że u chłopców do trzeciego roku życia występuje tzw. stulejka anatomiczna. Jest to naturalne, ponieważ początkowo napletek przyklejony jest do żołędzi tłustą wydzieliną, zwaną mastką. Znajdują się w niej komórki nabłonka oraz bogata flora bakteryjna. Mniej więcej po drugim roku życia mastka zaczyna się wypłukiwać. Prowadzi to do stopniowego odklejania napletka, dzięki czemu możliwe staje się jego częściowe odprowadzanie. Przyjęło się, że do ukończenia przez dziecko trzeciego roku życia nie należy ściągać napletka na siłę, gdyż powoduje to duży ból i dyskomfort i może prowadzić do poważnych komplikacji medycznych. Możliwe jest natomiast podejmowanie delikatnych prób do pojawienia się pierwszego oporu, by sukcesywnie wymywać gromadzącą się pod napletkiem wydzielinę i mocz.

stulejka jak wygląda

Stulejka u dziecka – jak ją rozpoznać?

Rozpoznanie stulejki jest możliwe po ukończeniu przez chłopca trzeciego roku życia. Jeśli u trzylatka nadal nie można odprowadzić napletka, należy zgłosić się do lekarza na konsultację. U starszych chłopców wskazaniem do wizyty w przychodni może być również jedyne częściowe zsuwanie się napletka z żołędzi prącia. Wszelkim próbom ściągnięcia go towarzyszy ból i dyskomfort. To sprawia, że chłopcy często zaniedbują higienę osobistą, co może prowadzić do pogorszenia stanu, gdyż zbierająca się wydzielina i bakterie mogą prowadzić do infekcji i nasilenia objawów. Charakterystycznym objawem stulejki patologicznej u dzieci jest pojawianie się białego pierścienia w części obwodowej przy próbach odprowadzenia napletka. 

Przyczyny stulejki

Mali chłopcy posiadają długi ryjkowaty napletek. Można go odprowadzać, jeśli utrzymane są podstawowe zasady higieny. W przypadku dzieci, podczas mycia należy delikatnie zsuwać napletek tak, by nie odczuwały one bólu. Następnie należy dokładnie umyć odsłoniętą część żołędzi oraz rowka zażołędnego z zalegającej tam wydzieliny. Jest to niezwykle istotne, gdyż brak odpowiedniej higieny jest jednym z głównych czynników powstawania stulejki u dzieci

Jak się leczy stulejkę u dziecka?

W przypadku stulejki fizjologicznej, występującej u noworodków i dzieci do 3. roku życia nie trzeba podejmować żadnych kroków. W tej sytuacji to czas jest najlepszym lekarzem. W przypadku starszych dzieci pierwszym krokiem jest odciąganie napletka w sprzyjających okolicznościach, takich jak ciepła kąpiel. Jeśli leczenie domowymi sposobami nie przynosi rezultatów, należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza. który przepisze maść zawierającą sterydy. Aplikuje się ją dwa razy dziennie w miejscu przewężenia napletka, czyli występowania charakterystycznego białego pierścienia. 

stulejka przyczyny

Czy zabieg jest niezbędny?

Czasem niezbędne jest przeprowadzenie operacji. Polega ona na poszerzeniu ujścia napletka, dzięki czemu możliwe staje się swobodne ściąganie go z żołędzi prącia. W przypadku częściowej stulejki zazwyczaj wystarcza plastyka napletka, wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Niestety, w niektórych przypadkach po zabiegu mogą pojawić się zbliznowacenia i ponowne zmniejszenie ujścia napletka. W takiej sytuacji konieczne jest powtórzenie operacji, co dla wielu rodziców jest sporym minusem tej metody leczenia. 

W przypadku bardzo nasilonych objawów, konieczne może się okazać obrzezanie, czyli usunięcie części skóry, które prowadzi do odsłonięcia żołędzi. Początkowo może to powodować dyskomfort i nadwrażliwość, gdyż odsłonięta żołądź jest bardzo delikatna i nieprzyzwyczajona do dotyku. Jednak nie prowadzi do żadnych problemów w przyszłości. W przypadku obrzezania nie pojawiają się również powikłania w postaci ponownej stulejki. Z tego względu dla wielu dzieci, które cierpiały na nawrót stulejki, jest to najlepsze rozwiązanie. 

3.7/5 - (33)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *