Stulejka – jakie są objawy, jak leczyć?
Stulejka jest drobną wadą anatomiczną, występującą u chłopców i mężczyzn. Przejawia się ona w zwężeniu napletka, który uniemożliwia zsunięcie go z żołędzi penisa. Przyczyną jest niedokładna pielęgnacja chłopców w wieku niemowlęcym. W przypadku małych dzieci mamy do czynienia z długim “ryjkowatym” napletkiem, który naturalnie jest odprowadzalny, natomiast wymaga on przestrzegania zasad higieny, polegających na odprowadzeniu napletka, umyciu żołedzia prącia oraz usunięciu mastki z rowka zażołędnego. Łatwo jest jednak dopuścić do stanów zapalnych, co prowadzi do obkurczania się otworu napletka. Gromadzi się wtedy mastka wytwarzana w rowku zażołędnym, a także jest prawdopodobne, że będzie zalegał tam mocz.
W przypadku dorosłych mężczyzn stulejka wiąże się z nieprawidłowym przestrzeganiem zasad higieny osobistej, co wywołuje przewlekłe stany zapalne napletka, gojące się przez bliznowacenie oraz powodujące problemy z napletkiem. Taki stan rzeczy wywołuje problemy ze stosunkami płciowymi oraz wytryskiem nasienia, a także może prowadzić do zmian nowotworowych w obrębie prącia.
Przygotowanie do zabiegu w przypadku występowania schorzeń takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zaburzenia rytmu serca, alergii lub przyjmowania leków powodujących zmniejszenie krzepliwości krwi, powinno rozpocząć się od poinformowania lekarza przeprowadzającego zabieg i zgłoszenia się do swojego lekarza rodzinnego. W przypadku niewyleczonej próchnicy zębów, zalecane jest jak najszybsze udanie się do dentysty i wyleczenie zębów odpowiednio wcześniej. Palacze tytoniu powinni zaprzestać palenia w okresie okołooperacyjnym, ponieważ może to przyczynić się do utrudnienia gojenia się rany, a także pogorszyć wydolność oddechową. Jeśli zabieg będzie przeprowadzony przy wykorzystaniu znieczulenia ogólnego, niezbędne są wyniki badań, takich jak: grupa krwi, koagulogram, jonogram, morfologia oraz EKG. Dzień zabiegu należy rozpocząć od dokładnej porannej toalety, włączając w to szczególnie okolice operowane, a na 6 godzin przez zabiegiem należy całkowicie powstrzymać się od jedzenia, żucia gumy oraz palenia tytoniu. Dozwolone jest picie klarownych, niegazowanych napojów.
U dzieci starszych i dorosłych niezbędne jest operacyjne leczenie stulejki, zwykle polegające na chirurgicznym usunięciu zwężonej części napletka, a także wytworzeniu szerokiego, dobrze odprowadzalnego napletka, tak aby żołądź prącia była odsłanialny. W niektórych przypadkach poszerzenie napletka jest nieskuteczne lub blizny powodują jego ponowne zwężanie, wtedy konieczny jest kolejny zabieg.
Przez pierwsze tygodnie po zabiegu należy nosić opatrunek oraz prącie w pozycji do góry (można je przykleić plastrem do brzucha). Powoduje to skuteczniejszy proces gojenia się i szybsze zejście obrzęku. Podczas rekonwalescencji należy stosować maści łagodzące ból, takie jak alantan, a także antybiotyki. Żołądź może być przez ten czas nadwrażliwy, ponieważ nie miał nigdy do czynienia z dotykiem. Zalecane jest przez pierwsze 10 dni od przeprowadzenia zabiegu delikatne obchodzenie się z penisem. Po zdjęciu szwów najczęściej sugeruje się rehabilitację penisa, kiedy operacja polegała na poszerzeniu ujścia napletka. Mężczyźni po operacji stulejki powinni przez okres około miesiąca powstrzymać się od uprawiania seksu.