Stulejka – jakie są objawy, jak leczyć?

Stulejka jest drobną wadą anatomiczną, występującą u chłopców i mężczyzn. Przejawia się ona w zwężeniu napletka, który uniemożliwia zsunięcie go z żołędzi penisa. Przyczyną jest niedokładna pielęgnacja chłopców w wieku niemowlęcym. W przypadku małych dzieci mamy do czynienia z długim “ryjkowatym” napletkiem, który naturalnie jest odprowadzalny, natomiast wymaga on przestrzegania zasad higieny, polegających na odprowadzeniu napletka, umyciu żołedzia prącia oraz usunięciu mastki z rowka zażołędnego. Łatwo jest jednak dopuścić do stanów zapalnych, co prowadzi do obkurczania się otworu napletka. Gromadzi się wtedy mastka wytwarzana w rowku zażołędnym, a także jest prawdopodobne, że będzie zalegał tam mocz.

W przypadku dorosłych mężczyzn stulejka wiąże się z nieprawidłowym przestrzeganiem zasad higieny osobistej, co wywołuje przewlekłe stany zapalne napletka, gojące się przez bliznowacenie oraz powodujące problemy z napletkiem. Taki stan rzeczy wywołuje problemy ze stosunkami płciowymi oraz wytryskiem nasienia, a także może prowadzić do zmian nowotworowych w obrębie prącia.

Przygotowanie do zabiegu w przypadku występowania schorzeń takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zaburzenia rytmu serca, alergii lub przyjmowania leków powodujących zmniejszenie krzepliwości krwi, powinno rozpocząć się od poinformowania lekarza przeprowadzającego zabieg i zgłoszenia się do swojego lekarza rodzinnego. W przypadku niewyleczonej próchnicy zębów, zalecane jest jak najszybsze udanie się do dentysty i wyleczenie zębów odpowiednio wcześniej.  Palacze tytoniu powinni zaprzestać palenia w okresie okołooperacyjnym, ponieważ może to przyczynić się do utrudnienia gojenia się rany, a także pogorszyć wydolność oddechową. Jeśli zabieg będzie przeprowadzony przy wykorzystaniu znieczulenia ogólnego, niezbędne są wyniki badań, takich jak: grupa krwi, koagulogram, jonogram, morfologia oraz EKG. Dzień zabiegu należy rozpocząć od dokładnej porannej toalety, włączając w to szczególnie okolice operowane, a na 6 godzin przez zabiegiem należy całkowicie powstrzymać się od jedzenia, żucia gumy oraz palenia tytoniu. Dozwolone jest picie klarownych, niegazowanych napojów.

stulejka

U dzieci starszych i dorosłych niezbędne jest operacyjne leczenie stulejki, zwykle polegające na chirurgicznym usunięciu zwężonej części napletka, a także wytworzeniu szerokiego, dobrze odprowadzalnego napletka, tak aby żołądź prącia była odsłanialny. W niektórych przypadkach poszerzenie napletka jest nieskuteczne lub blizny powodują jego ponowne zwężanie, wtedy konieczny jest kolejny zabieg. 

Przez pierwsze tygodnie po zabiegu należy nosić opatrunek oraz prącie w pozycji do góry (można je przykleić plastrem do brzucha). Powoduje to skuteczniejszy proces gojenia się i szybsze zejście obrzęku. Podczas rekonwalescencji należy stosować maści łagodzące ból, takie jak alantan, a także antybiotyki. Żołądź może być przez ten czas nadwrażliwy, ponieważ nie miał nigdy do czynienia z dotykiem. Zalecane jest przez pierwsze 10 dni od przeprowadzenia zabiegu delikatne obchodzenie się z penisem. Po zdjęciu szwów najczęściej sugeruje się rehabilitację penisa, kiedy operacja polegała na poszerzeniu ujścia napletka. Mężczyźni po operacji stulejki powinni przez okres około miesiąca powstrzymać się od uprawiania seksu. 

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *