Przygotowanie do skleroterapii żylaków odbytu
Hemoroidy są anatomiczną, prawidłową i całkiem normalną strukturą odbytu, która uszczelnia kanał odbytu i kontroluje wydalanie. Kiedy jednak dochodzi do rozciągania wypełnionych krwią guzków, a naczynia ulegną obrzękowi i przerośnięciu, wówczas możemy mówić o chorobie hemoroidalnej, określanej potocznie jako żylaki odbytu oraz guzki krwawnicze. Skleroterapia jest jedną z małoinwazyjnych metod leczenia choroby hemoroidalnej. Polega na ostrzykiwaniu hemoroidów substancją sklerotyzującą (polidokanol), która powoduje zwółknienie, obkurczenie i zamknięcie ostrzykniętej tkanki hemoroidalnej. Do zabiegu wykorzystywany jest videoanoskop dzięki któremu procedura wykonywana jest pod kontrolą wzroku. Zabieg nie wymaga znieczulenia, jest praktycznie bezbolesny (wkłucia dokonuje się w strefie pozbawionej zakończeń nerwowych), pacjent odczuwa tylko nieznaczny dyskomfort. Po zabiegu pacjent może kontynuować pracę i normalnie funkcjonować.
Jest to metoda skuteczna, dająca efekty o blisko 90% chorych. Do nawrotów choroby dochodzi rzadko.
Skleroterapia jest zabiegiem bezpiecznym o minimalnym ryzyku wystąpienia powikłań takich jak:
- wstrząs anafilaktyczny
- martwica ściany odbytnicy
- zmian zapalnych
- ropni
- owrzodzeń
- krwawienia
- bliznowacenie anodermy
- nietrzymanie stolca spowodowane zaburzeniami różnicowania między gazową, płynną i stałą treścią jelitową
- bólu
Przeciwskazaniami do zabiegu są:
- obecność żylaków IV
- obecność aktywnych ostrych procesów zapalnych
- zakrzepica naczyń kończyn dolnych
- ciąża i okres laktacji
- wada serca
- nowotwór
WAŻNE! Przygotowanie do zabiegu:
Przygotowanie do badania jest stosunkowo proste. Należy zakupić w aptece 2 wlewki doodbytnicze (enema, rectanal lub podobne – dostępne bez recepty). Na 4 godziny przed zabiegiem należy wykonać pierwszą wlewkę a drugą około 2 godziny przed zabiegiem.
W dniu zabiegu można normalnie jeść i pić. Należy przyjąć swoje wszystkie leki- chyba, że lekarz kierujący na badanie zaleci inaczej.