Ginekologia dziecięca – jak przygotować nastolatkę do pierwszej wizyty u ginekologa?
Jednym z bardzo istotnych badań profilaktycznych u kobiet jest badanie ginekologiczne. Stresuje ono i krępuje wiele kobiet, ponieważ dotyczy intymnych okolic ciała. Pierwsza taka wizyta odbywana przez dziewczynkę lub nastolatkę w okresie dojrzewania może być szczególnie trudna, dlatego warto się do niej właściwie przygotować.
Dlaczego pierwsza wizyta u ginekologa ma tak duże znaczenie?
Pierwsza wizyta u ginekologa dla dziewczynek będzie miała bardzo duży wpływ na późniejsze kontakty z lekarzem tej specjalizacji, dlatego niezwykle istotna jest jej atmosfera i poczucie bezpieczeństwa. Szczególnie ważny w takiej sytuacji jest wybór lekarza, który powinien potrafić nawiązywać kontakty z młodymi osobami. W przypadku osoby przed 16 rokiem życia, warto rozważyć wizytę u ginekologa dziecięcego. Ginekologia dziecięca i dziewczęca skoncentrowana jest bowiem na specyficznych problemach młodych pacjentek.
Szczególnym zadaniem opiekuna jest omówienie wcześniej, jak wygląda wizyta u ginekologa dziecięcego. Jeżeli odbywa ją osoba wkraczającej w wiek dojrzewania, pierwsza konsultacja ginekologa dziecięcego powinna polegać przede wszystkim na edukacji w zakresie fizjologii kobiecej, seksualności oraz metod antykoncepcji dostosowanej do wieku dziewczynki.
Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?
Przygotowując się do wizyty u ginekologa warto zadbać o odpowiedni ubiór. Spódnica lub sukienka są do tego badania znacznie wygodniejsze i zapewniają większą dyskrecję. Zakładając je przy badaniu, należy zdjąć tylko bieliznę i rajstopy, co ułatwia przemieszczanie z miejsca przebierania na fotel ginekologiczny.
Przygotowując się do pierwszej wizyty u ginekologa dla dzieci, należy pamiętać, aby sporządzić spis przyjmowanych leków oraz przebytych zabiegów operacyjnych i datę ostatniego okresu.
Należy też zadbać o higienę osobistą. Nie powinno się jednak podmywać zbyt intensywnie, żeby nie wypłukać wydzieliny z ujścia pochwy, gdyż lekarz może chcieć pobrać ją do badania. Nie należy też stosować dezodorantów ani pudrów do higieny intymnej, ponieważ zapach wydzieliny z narządów rodnych czy obecność upławów jest istotną informacją dla lekarza. Tuż przed wejściem do gabinetu pacjentka powinna opróżnić pęcherz i zadbać o wypróżnienie. Przez 2-3 dni poprzedzające wizytę nie należy stosować leków w globulkach i dopochwowych środków antykoncepcyjnych ani nie wykonywać irygacji pochwy. Jeśli pacjentka rozpoczęła już życie seksualne, na 2 dni przed wizytą powinna się od niego powstrzymać.
Kiedy jest najlepszy termin na wizytę u ginekologa dziecięcego?
Najlepszym terminem na odbycie wizyty jest pierwsze dziesięć dni od zakończenia miesiączki, równie korzystny jest też termin tuż po miesiączce. Badanie podczas miesiączki także jest możliwe. Nie można jednak wtedy pobrać wymazu do cytologii.
O co może zapytać ginekolog dziecięcy w trakcie wizyty?
Wybierając się na wizytę do ginekologa dla dzieci, pacjentka powinna przygotować się do odpowiedzi na różne pytania:
- kiedy miała pierwszą miesiączkę?
- ile dni trwa jej cykl miesiączkowy?
- kiedy miała ostatnią miesiączkę?
- czy jej krwawienia są regularne?
- czy krwawienia są w normie, obfite czy skąpe?
- czy cierpi na jakieś dolegliwości związane z okresem?
- czy rozpoczęła współżycie płciowe i czy stosuje środki antykoncepcyjne?
- czy podczas zbliżenia odczuwa jakieś dolegliwości?
- czy poddawała się jakimś zabiegom ginekologicznym?
- czy ktoś z najbliższej rodziny chorował na raka piersi lub szyjki macicy?
Jak bada ginekolog dziecięcy?
Badanie ginekologiczne dziecka przebiega nieco inaczej niż podczas tradycyjnej wizyty – lekarz, chcąc zbadać macicę, wprowadza palce do odbytu i drugą ręką delikatnie uciska brzuch. Niekiedy może zadecydować o wykonaniu badania USG. Niektórzy ginekolodzy wykonują również badanie piersi.