Operacja stulejki Warszawa
Ogólny opis badania
Stulejka jest drobną wadą anatomiczną, występującą u chłopców i mężczyzn. Szacuje się, że cierpi na nią ponad 10% panów. Przejawia się ona w zwężeniu napletka, który uniemożliwia zsunięcie go z żołędzi penisa. Choć nie zagraża ona bezpośrednio życiu ani zdrowiu, nieleczona stulejka może prowadzić do przykrych konsekwencji. To przypadłość, którą można całkowicie wyleczyć, ale wymaga interwencji chirurga. Dlatego w przypadku niepokojących objawów, warto jak najszybciej umówić się na wizytę do urologa. Leczenie stulejki w Warszawie możesz wykonać w Medispace. Gwarantujemy stałą opiekę naszych doświadczonych lekarzy oraz atrakcyjne ceny zabiegu.
Gdy napletek jest prawidłowo rozwinięty, chroni delikatną i wrażliwą żołądź penisa. Powinien dać się bez problemu zsunąć zarówno w stanie spoczynku, jak i we wzwodzie. Stulejka to taki stan, kiedy zsunięcie napletka jest niemożliwe, znacznie utrudnione oraz powoduje dyskomfort i ból. Może być ona częściowa lub całkowita. Całkowita stulejka sprawia, że zsunięcie skóry do rowka zażołędnego nie jest możliwe ani w spoczynku, ani w wzwodzie. W przypadku częściowej – problem pojawia się tylko w przypadku wzwodu.
Stulejka to schorzenie, które może być wrodzone lub nabyte. Dotyka mężczyzn w każdym wieku, nawet jeśli wcześniej nie mieli żadnych kłopotów. Warto jednak pamiętać, że w przypadku chłopców w wieku niemowlęcym, a często nawet do 2-3 roku życia nie jest możliwe ściągnięcie napletka. Jest on sklejony z żołędzią za pomocą mastki. Świadczy to o prawidłowym stanie fizjologicznym i nie jest to objaw stulejki. Nie można go ściągać na siłę. Poza bólem może to spowodować również powstanie wad anatomicznych penisa.
Najczęstszą przyczyną zwężenia napletka jest niewłaściwa higiena intymna oraz przebyte infekcje i stany zapalne. Mogą one doprowadzić do mikrouszkodzeń i powstawania blizn, a w efekcie do ściągnięcia skóry w obszarze napletka. W przypadku małych dzieci mamy do czynienia z długim “ryjkowatym” napletkiem, który naturalnie jest odprowadzalny, natomiast wymaga on przestrzegania zasad higieny, polegających na odprowadzeniu napletka, umyciu żołędzi prącia oraz usunięciu mastki z rowka zażołędnego. Łatwo jest jednak dopuścić do stanów zapalnych, co prowadzi do obkurczania się otworu napletka. Gromadzi się wtedy mastka wytwarzana w rowku zażołędnym, a także jest prawdopodobne, że będzie zalegał tam mocz. U dorosłych mężczyzn, brak właściwej higieny może prowadzić do zbierania się w obszarze żołędzi również obumarłego naskórka, spermy i łoju, które nasilają objawy.
Lekceważenie stulejki może prowadzić do poważnych konsekwencji medycznych. Brak odpowiedniej higieny w obszarze żołędzi może prowadzić do częstych i nawracających infekcji intymnych. Mężczyźni, którzy współżyją, mogą przenosić je również na swoje partnerki. Uprawianie seksu może być również utrudnione poprzez nasilony ból i dyskomfort. W przypadku znacznego zwężenia ujścia mogą pojawić się również problemy z oddawaniem moczu, a w efekcie prowadzić do zakażenia nerek. Stulejka może być również przyczyną zmian nowotworowych w obrębie prącia.
W przypadku zauważenia objawów, ważna jest szybka reakcja. Stulejka wymaga leczenia chirurgicznego. Zabieg polega na poszerzeniu ujścia napletka. W przypadku stulejki częściowej wystarczy plastyka napletka. Jest to minimalne nacięcie skóry oraz założenie rozpuszczających się szwów. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Gdy objawy są znacznie nasilone, a ujście napletka niewielkie, potrzebne może być obrzezanie. Polega ono na usunięcie części skóry. Dzięki temu otwór się poszerza i jest możliwe ściągnięcie napletka. Obrzezanie nie niesie za sobą żadnych konsekwencji w pożyciu intymnym. Na początku może powodować lekki dyskomfort, lecz z czasem on mija.
Przygotowanie do zabiegu w przypadku występowania schorzeń takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zaburzenia rytmu serca, alergii lub przyjmowania leków powodujących zmniejszenie krzepliwości krwi, powinno rozpocząć się od poinformowania lekarza przeprowadzającego zabieg i zgłoszenia się do swojego lekarza rodzinnego. W przypadku niewyleczonej próchnicy zębów zalecane jest jak najszybsze udanie się do dentysty i wyleczenie zębów odpowiednio wcześniej. Palacze tytoniu powinni zaprzestać palenia w okresie okołooperacyjnym, ponieważ może to przyczynić się do utrudnienia gojenia się rany, a także pogorszyć wydolność oddechową.
Jeśli zabieg będzie przeprowadzony przy wykorzystaniu znieczulenia ogólnego, niezbędne są wyniki badań, takich jak: grupa krwi, koagulogram, jonogram, morfologia oraz EKG. Dzień zabiegu należy rozpocząć od dokładnej porannej toalety, włączając w to szczególnie okolice operowane. Na 6 godzin przed zabiegiem należy całkowicie powstrzymać się od jedzenia, żucia gumy oraz palenia tytoniu. Dozwolone jest picie klarownych, niegazowanych napojów-na dwie godziny przed zabiegiem można wypić ostatnią szklankę wody.
Przez pierwsze tygodnie po zabiegu należy nosić opatrunek oraz prącie w pozycji do góry (można je przykleić plastrem do brzucha). Powoduje to skuteczniejszy proces gojenia się i szybsze zejście obrzęku. Podczas rekonwalescencji należy stosować maści łagodzące ból, takie jak alantan, a także antybiotyki. Żołądź może być przez ten czas nadwrażliwy, ponieważ nie miał nigdy do czynienia z dotykiem. Zalecane jest przez pierwsze 10 dni od przeprowadzenia zabiegu delikatne obchodzenie się z penisem. Kiedy operacja polegała na poszerzeniu ujścia napletka, najczęściej sugeruje się rehabilitację penisa. Jest ona możliwa po zdjęciu szwów i całkowitym wygojeniu się ran zabiegowych. Mężczyźni po operacji stulejki powinni przez okres około miesiąca powstrzymać się od uprawiania seksu.
Plastyka napletka i obrzezanie mogą być wykonane w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Od tego jest uzależniona cena zabiegu. Leczenie stulejki w Warszawie kosztuje od 2000 zł. W przypadku krótkiej sedacji dożylnej, czyli znieczulenia ogólnego koszt wzrasta. Zabieg ten przy użyciu staplera (w przypadku zabiegu bez znieczulenia ogólnego) kosztuje od 2500 zł.
Stulejka to rodzaj schorzenia, które ma tendencję do narastania problemu. Nawet jeśli obecnie problem jest niewielki, może on się z czasem nasilać, powodując dodatkowe konsekwencje. Dlatego lekarze urolodzy zalecają, by na zabieg usunięcia stulejki umówić się jak najszybciej. Czas jego trwania uzależniony jest od wybranej metody oraz rodzaju znieczulenia. Waha się od 30 minut do 1,5 godziny. Obrzezanie jest całkowicie bezpieczne i nie niesie za sobą żadnych konsekwencji. Nie wpływa również negatywnie na zadowolenie partnerki podczas stosunku. Dodatkowo, w kulturach, gdzie zabieg obrzezania jest powszechny, odnotowano znaczny spadek zachorowań na raka prącia oraz raka szyjki macicy. Nie występują również uciążliwe infekcje dróg moczowo-płciowych. Dlatego, jeśli problem stulejki dotyka Cię bezpośrednio, nie czekaj. Umów się na wizytę z naszym urologiem w przychodni Medispace w Warszawie.