powrót do aktywności po operacji przepukliny pachwinowej

Jak szybko wraca się do aktywności po operacji przepukliny pachwinowej?

Najbardziej skuteczną metodą leczenia przepukliny pachwinowej jest operacja. Rekonwalescencja po niej przebiega dość szybko, gdyż dwa tygodnie po zabiegu możemy już zacząć prowadzić normalne życie.

Czym jest przepuklina pachwinowa?

Przepuklina pachwinowa to przypadłość występująca aż u 70 proc. wszystkich pacjentów chorujących na przepukliny brzuszne. Jest ona kilka razy częściej spotykana u mężczyzn i rozwija się na ogół po prawej stronie. Powstaje na skutek urazu, zbyt dużego wysiłku czy porodu. Polega na wydostawaniu się narządów jamy brzusznej przez szczeliny w obrębie mięśni lub więzadeł poza swoje fizjologiczne ułożenie. Choroba ta powstaje na skutek uwypuklenia otrzewnej przez kanał pachwinowy. Może mieć ona postać skośną lub prostą. Dobrze jest mieć świadomość, że u mężczyzn obecność przepukliny pachwinowej jest istotnym czynnikiem ryzyka nietrzymania w przyszłości moczu

Objawy przepukliny pachwinowej

Najczęściej występującymi objawami przepukliny pachwinowej są: 

  • dolegliwości bólowe w okolicy pachwinowej podczas wysiłku fizycznego, śmiechu i kaszlu, 
  • uczucie ciężaru w nadbrzuszu, 
  • zaparcia, 
  • miękki guzek w okolicach pachwiny, który uwypukla się i znika.

Ile trwa operacja przepukliny pachwinowej?

Czas trwania operacji przepukliny pachwinowej jest przede wszystkim uzależniony od jej rozległości, zwykle jednak trwa od 1,5 -2 godzin. 

Jeżeli chodzi o czas, jaki trzeba spędzić w szpitalu po operacji przepukliny pachwinowej, to przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego ogranicza się on do kilku godzin po zabiegu i pacjent może opuścić klinikę jeszcze tego samego dnia. W przypadku znieczulenia ogólnego, powinien pozostać w szpitalu przez około 2 dni

Jak wygląda operacja przepukliny pachwinowej?

O rodzaju operacji przepukliny pachwinowej decyduje lekarz, uwzględniając stan pacjenta oraz rozmiar przepukliny. Wykonuje się ją w znieczuleniu mięśniowym lub odkręgosłupowym. Można zastosować do niej dwie metody operacyjne: klasyczną oraz laparoskopową. Ta druga odznacza się się mniejszą inwazyjnością. 

Najbardziej powszechną technikę chirurgiczną jest metoda Lichtensteina, czyli operacja przepukliny pachwinowej z siatką, która polega na odpreparowaniu, a następnie odprowadzeniu zawartości worka przepuklinowego do jamy brzusznej oraz wzmocnieniu tylnej ściany kanału pachwinowego przy pomocy siatki. Operacja usunięcia przepukliny udowej przebiega w taki sam sposób jak przepukliny pachwinowej.

Typowe powikłania po operacji przepukliny pachwinowej to krwiak i obrzęk okolicy operowanej oraz zaburzenia czucia powierzchownego w tej okolicy. Cena operacji przepukliny pachwinowej zależy od rozległości zmian oraz wybranej metody i może wynosić od 5000 zł. do 11000 tys. zł. 

Rekonwalescencja i powrót do aktywności 

W pierwszych dniach po operacji przepukliny pachwinowej mogą pojawić problemy z wypróżnianiem, a dolegliwości bólowe można odczuwać jeszcze przez 2-3 doby. Lekarze zalecają jednak jak najwcześniejsze wstanie z łóżka i chodzenie, ponieważ pozwala to przywrócić prawidłową perystaltykę jelit, a także chroni przed powstawaniem zrostów oraz ciągnącej blizny.

Po tygodniu od operacji możemy już zacząć samodzielnie prowadzić samochód. Swobodne chodzenie po schodach można rozpocząć jednak po upływie 2-3 tygodni. Początkowo nie można nic dźwigać, by oszczędzać mięśnie, które zostały przecięte. Z czasem zaczynamy nosić nie więcej niż 1 kilogram i stopniowo zwiększamy obciążenie do 3-4 kilo. Po 30 dniach można podejmować średniej intensywności wysiłek fizyczny. Na wykonywanie intensywnej aktywności fizycznej, takiej jak jazda na rowerze, bieganie czy pływanie, można pozwolić sobie jednak dopiero po 3 miesiącach

3.7/5 - (116)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *