usg układu moczowego

Objawy białkomoczu

Co może oznaczać „pieniący się“ mocz?

Jednym z objawów chorób nerek jest białkomocz. Podczas wydalania dużej ilości białka z moczem pacjenci czasem obserwują jego “pienienie się”.

Białkomocz stwierdzany podczas badania próbki moczu może świadczyć o pierwotnym uszkodzeniu nerek, np. w przebiegu ich kłębuszkowego zapalenia, kamicy, zakażenia, lub o wtórnym uszkodzeniu nerek, występującym u osób z przewlekłymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, choroby naczyń wieńcowych lub mózgowych. Obecność białka w moczu, a zwłaszcza jednej z jego frakcji, tzw. albuminy, wyprzedza inne objawy chorób nerek i świadczy o uszkodzeniu naczyń tętniczych w przebiegu różnych chorób układu sercowo-naczyniowego. Wykrycie albuminy w moczu na wczesnym etapie pozwala na skuteczną interwencję w celu zatrzymania lub odwrócenia tego procesu chorobowego.

Badanie próbki moczu na obecność albuminy, czyli oznaczanie tzw. wskaźnika albuminowo-kreatyninowego jest prostym i dostępnym badaniem przesiewowym, które łatwo oceni ryzyko związane z wieloma chorobami układu sercowo-naczyniowego i nerek. Powinno być wykonywane równie często jak oznaczanie poziomu cukru czy cholesterolu we krwi. Nieprawidłowy wynik sygnalizuje konieczność wdrożenia odpowiedniej profilaktyki zaproponowanej przez lekarza, która spowolni lub zatrzyma procesy chorobowe zarówno w układzie sercowo-naczyniowym jak i w nerkach.

Zobacz Wszystkie

 

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *