metody stosowane w leczeniu neurochirurgicznym

Na czym polega leczenie neurochirurgiczne? Jakie metody leczenia się stosuje?

Neurochirurgia zajmuje się diagnostyką i leczeniem wszelkich zaburzeń ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Do specjalisty pacjent trafia najczęściej, gdy farmakologia i fizjoterapia nie przynoszą oczekiwanej poprawy stanu zdrowia. W jakich przypadkach stosuje się leczenie neurochirurgiczne i z jakich metod korzystają lekarze?

Z jakimi objawami należy udać się do neurochirurga?

Do neurochirurga pacjenci trafiają najczęściej z zalecenia innego lekarza. Na bezpośrednią wizytę decydują się osoby szukające pomocy przy nieefektywnym leczeniu bólu kręgosłupa. Pod opiekę neurochirurga powinni też trafić wszyscy pacjenci uskarżający się na bóle i zawroty głowy niewiadomego pochodzenia, częste omdlenia, utraty przytomności. Sygnałami ostrzegawczymi są również drętwienie, mrowienie i niedowład kończyn, ale także zaburzenia widzenia, problemy ze słuchem, pamięcią i koncentracją. 

Na czym polega leczenie neurochirurgiczne?

Leczenie neurochirurgiczne polega głównie na leczeniu zabiegowym. Lekarz ma do wyboru mniej inwazyjne metody endoskopowe oraz te z wykorzystaniem lasera. Gdy konieczna jest poważniejsza interwencja, może wdrożyć leczenie operacyjne.

Metody leczenia neurochirurgicznego

Neurochirurg może skorzystać z kilku metod leczenia. Stosuje je w zależności od potrzeby – przypadek każdego pacjenta rozpatrywany jest indywidualnie. Przed wszystkimi zabiegami konieczna jest wizyta kwalifikująca. Lekarze najchętniej sięgają po następujące rodzaje leczenia:

Blokada okołokorzeniowa

Jest to iniekcja wykonywana w przebiegu rwy kulszowej. Polega na podaniu środka znieczulającego i sterydu w okolicę otworu międzykręgowego. Na ogół pacjenci doświadczają zmniejszenia bólu już po blokadzie, jednak najlepsze rezultaty terapeutyuczne otrzymuje się, wprowadzając dodatkowo fizjoterapię. Pacjent monitorowany jest jeszcze 2 godziny po zabiegu. Z uwagi na zastosowanie leków podczas powrotu pacjenta do domu konieczna jest asysta osoby towarzyszącej. 

Wertebroplastyka

Ten małoinwazyjny przezskórny zabieg wzmacnia kręgi w przypadku złamań urazowych lub osteoporotycznych. Lekarz pod kontrolą monitora RTG wprowadza igłą do złamanego trzonu kręgu specjalny cement kostny. Twardnieje on w przeciągu kilkunastu minut. Czas trwania całej procedury to około 30 minut. Można ją wykonać w znieczuleniu miejscowym. 2-3 godziny po zabiegu pacjent zostaje wypisany do domu. 

Discektomia

To klasyczna operacja usunięcia krążka międzykręgowego. Celem zabiegu jest wycięcie fragmentu dysku uciskającego korzeń nerwowy. Discektomia wykonywana jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym, w trakcie zabiegu pacjent ułożony jest na brzuchu. W większości przypadków pacjent wypisywany jest do domu 1-2 dni po operacji.

Mikrodiscektomia

Mikrodiscektomia to discektomia wykonana z wykorzystaniem mikroskopu operacyjnego. Główną zaletą jej zastosowania jest niewielkie nacięcie, przez które szybko i w małoinwazyjny sposób można usunąć przepuklinę dyskową. 

Discektomia endoskopowa

To zabieg cieszący się coraz większą popularnością. Urządzeniem wykorzystywanym podczas operacji jest endoskop – długa rura zakończona kamerą z miejscem na wprowadzenie narzędzi. Wielką zaletą tego rozwiązania jest nacięcie skóry o długości mniejszej niż 2 cm. Blizna po discektomii endoskopowej jest praktycznie niewidoczna.

Discogel 

Jedna z najnowszych metod neurochirurgii. Innowacyjny i bardzo bezpieczny zabieg stosowany w leczeniu wczesnych przepuklin wszystkich odcinków kręgosłupa. Polega na przezskórnym wstrzyknięciu specjalnego preparatu, dzięki któremu uszkodzony dysk zaczyna się regenerować. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

W nowoczesnej neurochirurgii operacja to ostateczność!

Jesteśmy świadkami ogromnego skoku rozwojowego wielu gałęzi medycyny i cieszymy się, mogąc wykorzystywać w praktyce jej najnowsze zdobycze. Dziś neurochirurg może zdecydować o zastosowaniu niemal bezinwazyjnych metod leczenia, które pozwalają na całkowitą likwidację przyczyn bólu. Dzięki temu pacjent, pomimo wykonanego zabiegu, bardzo szybko wraca do codziennej aktywności, a okres rekonwalescencji ulega znacznemu skróceniu.

Neurochirurgia w Medispace

Leczenie neurochirurgiczne to skuteczne rozwiązanie wielu przypadłości, z którymi boryka się coraz większa liczba pacjentów. Chroniczne bóle głowy czy kręgosłupa już nie muszą dominować w Twoim życiu. Aby pozbyć się bólu, umów się na konsultację do neurochirurga w Medispace

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *