Laserowe leczenie hemoroidów Warszawa

Leczenie przetoki odbytu laserem (FiLac) Warszawa

Przetoka odbytu to schorzenie, które wywołuje szereg uciążliwych dolegliwości – ból, świąd, pieczenie i dyskomfort. Stanowi krępujący i kłopotliwy problem, który obniża jakość życia. Przetoka odbytu wymaga leczenia. Jedną z metod jest laseroterapia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu przetoki odbytu laserem, zapraszamy do Medispace w Warszawie!

Szukasz sposobu jak leczyć przetokę odbytu? Zaufaj nam!

Leczenie przetoki odbytu jest wyzwaniem dla proktologów. Wykonanie klasycznej operacji wiąże się z wysokim ryzykiem powikłań. Może skutkować uszkodzeniem zwieracza albo nietrzymaniem stolca. Ponadto efekty leczenia operacyjnego nie są trwałe, więc pacjenci muszą liczyć się z możliwością nawrotu choroby.

Pewne rozwiązanie niesie laseroterapia. Leczenie przetoki odbytu laserem jest zabiegiem mało inwazyjny, skutecznym i bezpiecznym. Niesie niskie ryzyko uszkodzenia sąsiadujących tkanek i wystąpienia skutków ubocznych. Ponadto rekonwalescencja po leczeniu laserowym jest krótsza i mniej uciążliwa w porównaniu do rekonwalescencji pooperacyjnej.

Zabiegi laserowe mają wiele zalet, jednak ich wybór na metodę leczenia najlepiej zostawić lekarzowi. Umów się na konsultacje do proktologa w Medispace w Warszawie. Podczas wizyty lekarz zapozna się z historią Twojej choroby i zaproponuje możliwe rozwiązania. Być może będzie to właśnie laseroterapia.

Co to jest przetoka odbytu?

Przetoki odbytu, nazywane też przetokami okołoodbytniczymi, to nieprawidłowe połączenia między kanałem odbytu a skórą. Najczęściej tworzą się na poziomie linii grzebieniastej, choć mogą przechodzić różnymi drogami. Na tej podstawie wyróżnia się:

  • przetokę przezzwieraczową – która przecina mięśnie zwieracza na różnej wysokości,
  • przetokę nadzwieraczową – tworzy się w obrębie całego mięśnia zwieracza zewnętrznego,
  • przetokę pozazwieraczową – powstaje od zgięcia esiczo-prostniczego do skóry, układając się bokiem do mięśni zwieraczy odbytu.

Przetoki odbytu mają charakter przewlekły i są związane ze stanem zapalnym. Najczęściej wynikają z zakażenia krypt i gruczołów odbytowych, jednak pojawiają się również w przebiegu niektórych chorób – przetoki pozaodbytnicze są częstym objawem choroby Leśniowskiego-Crohna, natomiast przetoki odbytniczo-pochwowe wynikają z powikłań okołoporodowych. Do przyczyn powstawania zalicza się również choroby weneryczne (jak kiła, HIV), zmiany popromienne oraz obecność ciała obcego.

Leczenie przetoki odbytu laserem warszawaObjawy

Głównym objawem przetoki jest wydobywanie się treści ropnej z otworu w skórze zlokalizowanego w pobliżu odbytu. Czasem można zauważyć także krew. Wyciek może pojawiać się okresowo lub stale. Towarzyszy mu uczucie pulsującego bólu i pieczenia, zwłaszcza podczas defekacji. Powstanie przetoki często poprzedza obecność ropnia, wokół którego powstaje zaczerwienienie i obrzęk skóry.

Obraz kliniczny jest dość charakterystyczny, dlatego do rozpoznania wystarczy badanie przedmiotowe i podmiotowe. Czasem diagnostykę rozszerza się o badanie per rectum, rektoskopię, a także badania obrazowe – USG przezodbytnicze, rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową miednicy.

Dlaczego przetoka odbytu wymaga leczenia?

Nieleczona przetoka odbytu niesie ryzyko wystąpienia powikłań. To m.in zaostrzenie się stanu zapalnego, ale także rozwój zakażeń bakteryjnych, mogących wywołać sepsę. Przetoki mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia, dlatego wymagają leczenia. Po zauważeniu niepokojących objawów należy pilnie skonsultować się z proktologiem.

Jak leczyć przetokę odbytu?

W leczeniu przetoki odbytu wyróżnia się metody operacyjne i nieoperacyjne (małoinwazyjne). Wybór terapii zależy od rodzaju i wysokości przetoki, a także indywidualnych wskazań.

Leczenie operacyjne polega na chirurgicznym wycięciu przetoki wraz z marginesem zdrowej tkanki. To rozwiązanie dość radykalne, niosące ryzyko uszkodzenia sąsiadujących struktur tkankowych i wywołania powikłań. Do najczęstszych należy nietrzymanie stolca i gazów. Mniej inwazyjny sposobem leczenia jest laserowe zamykanie przetoki, niekiedy stosuje się również tzw. zatyczki czy kleje tkankowe.

Na czym polega laserowe leczenie przetoki odbytu?

Laserowe leczenie przetoki odbytu przebiega w sposób dwuetapowy. W pierwszym etapie przekłada się przez przetokę specjalną gumową pętlę. To pozwala zahamować stan zapalny i stanowi ważny element terapii. Drugi etap to zabieg laserowy. W jego trakcie wprowadza się do przetoki włókno laserowe, które emituje wiązkę światła, powodujące sklejenie się ścian. Zabieg trwa kilkanaście minut.

Leczenie przetok laserem odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co pozwala zachować wysoki komfort zabiegu. W jego trakcie nie stosuje się rozległych nacięć chirurgicznych, więc leczony obszar szybko się regeneruje. Jeszcze jakiś czas po zabiegu może dochodzić do sączenia się ropy, jednak z biegiem czasu skóra całkowicie się wygaja, a pacjent odzyskuje dawną jakość życia. Tym bardziej, że laseroterapia nie uszkadza mięśni zwieracza. To bardzo skuteczna i bezpieczna metoda, która zyskuje na popularności.

Ile kosztuje leczenie przetoki odbytu laserem?

Ceny laserowego leczenia przetoki odbytu w warszawskim Centrum Medycznym Medispace zaczynają się od 5 600 zł. Całkowity koszt zabiegu ustala się indywidualnie, w zależności od zastosowanych metod i rozległości leczenia.

Oceń post