laserowe leczenie hemoroidów

Laserowe leczenie hemoroidów – jak przebiega?

Z badań wynika, że wśród osób po trzydziestym roku życia ok. 30 proc. ma hemoroidy. Po czterdziestym roku życia posiada je już 40 proc., a po pięćdziesiątym co druga osoba. Na hemoroidy choruje również co druga kobieta w ciąży. Choroba może dotyczyć hemoroidów wewnętrznych lub hemoroidów zewnętrznych. 

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy odbytu, inaczej zwane żylakami odbytu, są to powiększone, wypadające poduszeczki odbytowe. 

Guzki krwawnicze, które ma każdy człowiek, wraz z mięśniami zwieracza uszczelniają kanał odbytu, pomagając w kontrolowaniu wypróżnień. Poduszki odbytowe po wypadnięciu ulegają zrogowaceniu oraz przerostowi w obrębie strefy przejściowej. W sytuacji, gdy nadmiernie się rozciągną, a krew w nich nie odpływa całkowicie, pojawia się stan zapalny. Bezpośrednia przyczyna powstawania hemoroidów nie została do końca poznana. 

Jak wyglądają hemoroidy? Te zewnętrzne widoczne są jako sine guzki lub uwypuklenia w pobliżu odbytu. Ich leczeniem zajmuje się lekarz proktolog.

Na powstawanie hemoroidów mają wpływ: 

  • zaparcia, 
  • ciąża, 
  • siedzący tryb życia, 
  • praca siedząca, 
  • zbyt długie przesiadywanie w toalecie. 

Jakie są objawy hemoroidów?

Do głównych objawów hemoroidów należą krwawienie oraz wypadanie. Objawiają się też one: 

  • występowaniem świeżej krwi na powierzchni stolca lub na papierze toaletowym.
  • dyskomfortem podczas siedzenia
  • świądem,
  • bólem nasilającym się podczas oddawania kału, 
  • niekiedy występuje również brudzenie bielizny śluzem oraz wydzieliną kałową.

Leczenie hemoroidów laserem

Jeśli domowe sposoby na hemoroidy nie wystarczą, trzeba zastosować ich skuteczne leczenie. Współczesne usuwanie hemoroidów polega na stosowaniu metod małoinwazyjnych. Jedną z nich jest laserowe leczenie hemoroidów (LHP). Jest to najnowsza i obecnie najbardziej skuteczna metoda usuwania hemoroidów, do której używa się lasera o długości fali 1470 nm. 

Laserowe usuwanie hemoroidów to metoda, która może być stosowana we wszystkich, nawet najbardziej zaawansowanych przypadkach. Zabieg ten odznacza się wysokim bezpieczeństwem i niewielką bolesnością. Efekt leczenia nie jest natychmiastowy i trzeba na niego poczekać kilka dni. W tym czasie guzki ulegają obkurczeniu i ustępują dolegliwości.

Zabieg może być wykonywany w znieczuleniu ogólnym, ale nie istnieje taka konieczność, więc nie wymaga on bezwzględnie hospitalizacji ani opieki anestezjologa. Jednak przed zakwalifikowaniem pacjenta do zabiegu konieczna jest konsultacja lekarska. 

Zabieg LPH  polega na wprowadzeniu światłowodu do poszerzonego guzka krwawniczego i podaniu wiązki światła laserowego, które powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych przeznaczonych do likwidacji. Do wnętrza guzka krwawniczego wprowadza się włókno laserowe, które stopniowo się wyciąga. Podczas wyciągania światło lasera o długości fali 1470 nm zamyka naczynia splotów żylnych hemoroidalnych oraz doprowadza do obkurczenia się tkanki łącznej. Celem zabiegu jest przywrócenie naturalnej anatomii z zamknięciem naczynek zasilających guzek krwawniczy. Usuwanie uszkodzonych struktur odbywa się na drodze fizjologicznych procesów zachodzących w organizmie. Proces kurczenia poduszki hemoroidalnej po zabiegu laserowym trwa do 4-6 tygodni. Pod jego wpływem hemoroidy początkowo ulegają zblednięciu, następnie całkowicie zanikają. 

Po zabiegu mogą pojawiać się obrzęki i rumień oraz ewentualnie pęcherzyki, które zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu kilku dni.

Zalety laserowego usuwania hemoroidów

Zabiegi laserowe usuwania hemoroidów posiadają wiele zalet. Należą do nich m.in.:

  • niewielki dyskomfort podczas zabiegu, 
  • brak możliwości uszkodzenia zwieracza odbytu,
  • brak konieczności pobytu w szpitalu,
  • możliwość szybkiego powrotu do codziennych zajęć,
  • możliwość łączenia z innymi typami zabiegów.

Powikłania po zabiegu są rzadkie, a skuteczność duża, co wpływa na jego ciągle rosnącą popularność.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *