laserowe usuwanie żylaków a bezpieczeństwo

Laserowe usuwanie żylaków. Informacje o zabiegu w jednym miejscu

Żylaki kończyn dolnych, nie są jedynie problemem osób starszych. Nadciśnienie żylne, które jako konsekwencja niewydolności zastawek znajdujących się w żyłach powierzchownych nóg, odpowiedzialne jest w przeważającym stopniu za powstawanie żylaków – staje się obecnie zagrożeniem dla osób w coraz młodszym wieku.

Choć żylaki częściej występują u kobiet, niż u mężczyzn, to na każdych nogach wyglądają nieestetycznie, stąd często są powodem ukrywania ich w upalne dni. Ponadto, są one niebezpieczne i nieleczone mogą powodować poważne powikłania, prowadzić do zakrzepowego zapalenia żył, a nawet zatorowości płucnej.

Problem żylaków staje się powoli chorobą cywilizacyjną, mającą istotny wpływ na rozwój wielu innych dolegliwości. Dlatego też trzeba przeciwdziałać im jak najszybciej. Najbardziej popularną a tym samym jedną z najskuteczniejszych małoinwazyjnych metod leczenia żylaków jest wewnątrzżylna ablacja laserowa 

Co to są żylaki?

Zgodnie z definicją, żylaki to rozszerzone żyły o krętym przebiegu, które są widoczne przez skórę, a towarzyszą im uwypuklenia oraz dodatkowe objawy. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Chirurgii Naczyniowej, żylaki występują u niespełna 20 proc. mężczyzn i u ponad 30 proc. kobiet. Głównym czynnikiem, który sprzyja ich powstawaniu są predyspozycje genetyczne. Prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków, gdy ma je jedno z rodziców, wynosi ok. 25 proc. dla mężczyzn i 60 proc. dla kobiet. Jeśli u obojga rodziców stwierdzono żylaki, ryzyko sięga nawet 90 proc. 

Żylaki mogą wskazywać na problemy układu żylnego na różnym etapie zaawansowania. Przeważnie, mają one postać widocznych pod skórą, krętych żył, które są rozszerzone, wydłużone i widocznie uwypuklone.

Leczenie żylaków – na czym polega?

Istnieje kilka sposobów leczenia żylaków. Należą do nich metody uciskowe, skleroterapia, podawanie leków oraz metody chirurgiczne i leczenie wewnątrznaczyniowe. Leczenie żylaków wyrobami uciskowymi, polega na podpieraniu żył powierzchniowych poprzez uciskanie specjalnymi pończochami czy podkolanówkami uciskowymi. 

Inna metoda leczenia żylaków, to skleroterapia, czyli ostrzykiwanie żył specjalnym środkiem obliterującym w postaci płynu lub pianki. Częste jest także leczenie wewnątrznaczyniowe przy pomocy cewników wprowadzanych do światła żyły. 

W poważniejszych wypadkach, stosowana jest również metoda operacyjna – flebektomia. polegająca na usunięciu niewydolnej żyły odpiszczelowej, przez nacięcie w pachwinie. Alternatywą dla chirurgicznej operacji żylaków jest laserowy zabieg, zwany inaczej ablacją laserową.

Istnieją także inne technologie oparte o ablację termiczną, takie jak ablacje przy pomocy pary wodnej oraz ablacje przy pomocy energii fal o częstotliwości radiowej. Mają one na celu, podobnie jak i ablacja laserowa, zamknięcie dużej żyły układu żył powierzchownych bez stosowania zabiegu chirurgicznego.

Czym jest laserowe leczenie żylaków?

Jeszcze niedawno aby pozbyć się żylaków trzeba było przejść poważną operację. Dziś można je usunąć przy pomocy mało inwazyjnych zabiegów nowej generacji. Zabieg likwidacji żylaków można obecnie wykonać przy pomocy zamknięcia światła żyły w wyniku działania energii termicznej, czyli tzw. ablacji termicznej, która powoduje zahamowanie wstecznego napływu krwi do żylaków. Jednym z rodzajów zabiegów ablacji termicznej jest ablacja z wykorzystaniem energii światła laserowego. 

Laserowe leczenie żylaków kończyn dolnych przeprowadzono po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych w 2002 roku i od tej pory, popularność tej metody stale rośnie. Inaczej nazywa się ją EVLT, od angielskiego terminu endoavenous laser treatment, i jest ona nowoczesnym sposobem leczenia, polegającym na naświetlaniu niewydolnego pnia żylnego za pomocą wprowadzonego do jego wnętrza włókna laserowego. Laserowym leczeniem żylaków zajmują się chirurdzy oraz flebolodzy, czyli lekarze od żył, specjalizujący się w ich diagnostyce i leczeniu.

Jak przygotować się do zabiegu laserowego usuwania żylaków?

Przed zabiegiem, konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych, do których zaliczamy morfologię, układ krzepnięcia, elektrolity, antygen HBS oraz poziom glukozy we krwi. Jeśli pacjent zażywa leki – szczególnie hormonalne albo działające na układ krzepnięcia krwi – bardzo ważne jest, aby o tym poinformowaŁ lekarza. 

Na dwie godziny przed rozpoczęciem procedury, należy także powstrzymać się od jedzenia. Lekarze zalecają też, aby założyć na siebie luźne ubranie i wygodne obuwie na płaskiej podeszwie.

Przebieg zabiegu laserowego leczenia żylaków

Proces laserowego leczenia żylaków znacznie różni się od tradycyjnej operacji chirurgicznej. Zabieg ablacji laserowej przeprowadzany jest w pozycji leżącej, w przypadku zamykania żyły odpiszczelowej w pozycji na plecach, a w przypadku zamykania żyły odstrzałkowej w pozycji brzusznej. Podczas laserowego leczenia żylaków, pacjentowi podawany jest środek znieczulający, który znosi wrażenia bólowe, oraz zabezpieczając żyły przed poparzeniem powoduje odsunięcie ich od otaczających tkanek. 

W trakcie zabiegu, laser wytwarza energię, która doprowadza do podgrzania ściany naczynia i następnie do zamknięcia żyły. Na samym początku, lekarz zaznacza układ żylny przy pomocy aparatu USG, po czym miejscowo znieczula się skórę i tkankę podskórną. Pierwszym etapem zabiegu jest nakłucie skóry i umiejscowienie w żyle wenflonu, przez który następnie wprowadza się światłowód. Po przygotowaniu pacjenta pod kontrolą USG wprowadza się do żyły włókno laserowe, a w kolejnym etapie zabiegu, rozpoczyna się powolne wycofywanie sondy ze światła żyły. Wówczas, uruchamia się laser i powoli wycofuje włókno powodując zamknięcie niewydolnego naczynia. Po usunięciu włókna światłowodowego i koszulki naczyniowej, na miejsce nakłucia zakładany jest opatrunek a na kończynę dolną pończocha uciskowa. W przypadku, gdy w trakcie jednego zabiegu leczone są również inne żyły, konieczne jest nakłucie i znieczulenie każdej z nich. 

Zalecenia po zabiegu

Zaraz po zabiegu laserowego usuwania żylaków, lepiej zrezygnować z noszenia butów na wysokich obcasach. Warto też, przejść się na półgodzinny spacer, żeby pobudzić krążenie. Ważne jest również, aby opatrunku, który został wykonany w czasie zabiegu nie zdejmować wcześniej, niż we wskazanym przez lekarza czasie.

Przez pierwszy tydzień, wskazane jest też przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych oraz noszenie opasek uciskowych. Osoba, która przeszła zabieg usuwania żylaków metodą laserową, powinna również zrezygnować na okres około dwóch tygodni od jego momentu z wysiłku fizycznego. Należy jednak ruszać się i spacerować przynajmniej 2 razy dziennie przez 30 minut w pierwszym tygodniu po zabiegu.

W ciągu pierwszych dwóch tygodni nie należy również planować długich podróży samochodem lub samolotem. Z kolei, przez około 6 tygodni zaleca się zakładanie na noc specjalnych rajstop, a przez 2-3 miesiące nie powinno wystawiać się na działanie wysokich temperatur ani na silne słońce, aby nie spowodować wystąpienia przebarwień.

Wskazania i przeciwwskazania do laserowego usuwania żylaków 

Przy pomocy techniki endożylnej można obecnie usuwać nie tylko duże żylaki, ale także tzw pajączki oraz teleangiektazje, a także z powodzeniem leczyć owrzodzenia żylakowate. Praktyka pokazuje, że zabieg można przeprowadzić aż u 75 proc osób zgłaszających się na zabieg. Leczenia metodą laserowego usuwania żylaków jest szczególnie wskazane dla:

  • chorych, którzy boją się ukłucia igłą,
  • osób z różnych względów nietolerujących skleroterapii,
  • pacjentów, u których skleroterapia zakończyła się niepowodzeniem,
  • osób z tendencją do powstawania teleangiektazji.

Natomiast, przeciwwskazania do zabiegu laserowego leczenia żylaków mogą wynikać ze złego stanu ogólnego pacjenta lub innych chorób. Ich przyczyną, mogą być również infekcje skóry, brak możliwości wykonania znieczulenia, uczulenia na leki stosowane w trakcie zabiegu, zaburzenia krzepnięcia, niedrożność lub zakrzepica żył głębokich albo powierzchownych, bardzo kręty przebieg żyły na długim odcinku lub też bardzo powierzchownie położone naczynia żylne. 

Ponadto, ablacja laserowa żylaków nie jest wskazana dla kobiet w ciąży, osób z bardzo poskręcanymi żylakami lub osób, w ogólnym złym stanie zdrowia. Przeciwwskazaniem do leczenia operacyjnego może być stosowanie niektórych leków zmniejszających krzepnięcie krwi, co może spowodować konieczność odstawienia ich przed zabiegiem. 

Istnieją również choroby, które choć wymagają konsultacji z lekarzem i upewnienia się co do możliwości przeprowadzenia przy nich zabiegu, nie są jednak całkowitym przeciwwskazaniem do jego wykonania. Należą do nich:

  • niewydolność serca i wady zastawkowe,
  • Nadciśnienie,
  •  wszczepiony rozrusznik serca,
  • przebyte i aktywne zmiany zakrzepowo-zatorowe,
  • zaawansowana niewydolność tętnic obwodowych.

Czy laserowe usuwanie żylaków boli?

Pomimo iż, energia dostarczana przez fale światła laserowego musi być na tyle duża żeby doprowadzić do obkurczenia a następnie zbliznowacenia i zarośnięcia światła naczynia, zabieg laserowego usuwania żylaków nie jest bolesny. W sytuacji pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości, drętwień, pieczenia lub innego zaburzenia w obrębie kończyny, należy zgłosić je lekarzowi w trakcie trwania zabiegu. Dzięki bezinwazyjności metody laserowej, nie trzeba się także obawiać powstawania blizn. 

Cena laserowego usuwania żylaków w Warszawie

Cena wykonania zabiegu laserowego usuwania żylaków z jednej nogi, przy pomocy laserowej metody endożylnej  wynosi w Warszawie ok. 2,5 tys. zł i nie jest refundowana przez NFZ.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *