kolonoskopia ze znieczuleniem w warszawie

Czy kolonoskopię zawsze wykonuje się ze znieczuleniem?

Czym jest kolonoskopia?

Słowo “kolonoskopia” budzi wśród wielu pacjentów strach. Jest to badanie jelita grubego, mające na celu wizualizację wnętrza jelita – śluzówki. Dzięki rozwojowi techniki wykorzystywanej w badaniach medycznych oraz miniaturyzacji, kolonoskopię można wykonać kilkoma sposobami. Są to:

  • kolonoskopia metodą tradycyjną, 
  • kolonoskopia wirtualna
  • endoskopia kapsułkowa jelita grubego. 

Tylko kolonoskopia wykonywana klasycznie, za pomocą endoskopu, daje możliwość wykonania biopsji. 

Jakie są wskazania do badania?

Najczęstsze wskazania do wykonania kolonoskopii to:

  • objawy krwawienia z jelita grubego (nawet jednorazowe),
  • problemy związane z wypróżnianiem się: naprzemienne biegunki i zaparcia, nieregularne lub bolesne wypróżnienia,
  • zmiany wyglądu stolca, 
  • niedokrwistość z niedoboru żelaza,
  • bóle brzucha o niejasnej przyczynie, szczególnie z towarzysząca niedokrwistością.

Jak się przygotować?

Prawidłowa przygotowanie do kolonoskopii ma wpływ na skuteczność badania. Przygotowanie trwa kilka dni. Oczyszczenie jelita grubego z zalegających mas kałowych znacznie podnosi czułość badania. W okresie przygotowania do badania należy skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym przyjmowanie leków. 

Co jeść przed kolonoskopią?

Na 7 dni przed badaniem należy rozpocząć dietę przed kolonoskopią. Zaleca się wówczas unikanie spożywania: produktów zawierających całe ziarna, owoców pestkowych i drobnopestkowych, a także buraków oraz preparatów żelaza. Na 3 dni przed badaniem należy stosować dietę półpłynną. Natomiast dzień przed badaniem rano zjada się lekkie śniadanie, a około godziny 14 przyjmuje się środek przeczyszczający i tylko pije się określone płyny. Na 4 godziny przed planowanym badaniem należy zaprzestać nawet przyjmowania płynów.

Czy kolonoskopia boli?

Badanie odbierane jest przez pacjentów jako nieprzyjemne. Dolegliwości odczuwane przy badaniu zależą od anatomii i indywidualnego progu bólu oraz osoby przeprowadzającej badanie. Jeśli jest doświadczona i wykonuje badanie umiejętnie, ból jest nieznaczny. 

Ile trwa?

Badanie trwa około 15- 20 min, czasami do 30 min. Tempo badania bywa różne. Jeśli lekarz dostrzeże coś, co wymaga dokładniejszego sprawdzenia, może zatrzymać się na dłuższą chwilę. Pobranie wycinków albo usunięcie polipów może wydłużyć badanie.

Znieczulenie

Kolonoskopię można wykonać ze znieczuleniem i bez znieczulenia. Pacjenci na południu Europy – Włosi, Hiszpanie, Francuzi – nie wyobrażają sobie, by poddać się kolonoskopii bez znieczulenia, podczas gdy w Skandynawii ze znieczulenia przy tym badaniu korzysta jedynie 50 proc. osób, choć nie ma ograniczeń w jego refundacji.

Kolonoskopię wykonuje się w płytkiej sedacji. Wskazania do znieczulenia należy ustalić z lekarzem. Płytka sedacja jest to znieczulenie dożylne, które poprawia tolerancję badania, powoduje senność i rozluźnienie i może nieco zmniejszać kontakt logiczny bez całkowitego wyłączenia przytomności. Z kolei sedację głęboką – czyli narkozę, stosuje się najczęściej u dzieci oraz osób szczególnie wrażliwych. 

Dolegliwości po badaniu

Po badaniu może utrzymywać się ból o różnym nasileniu, jednak ustępuje on całkowicie po kilku lub kilkunastu godzinach.

4/5 - (4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *