kolonoskopia warszawa

Kolonoskopia prywatnie

Przewlekłe biegunki, bóle brzucha, krew w stolcu czy krew utajona w kale mogą być objawem poważnych chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Kolonoskopia jest kluczowym badaniem diagnostycznym jelita grubego, pozwalającym na dokładną ocenę jego wnętrza, wykrycie zmian patologicznych, pobranie wycinków do badania histopatologicznego czy usunięcie polipów.

Badanie endoskopowe jelita grubego w Medispace – kolonoskopia (Warszawa)

Centrum Medyczne Medispace w Warszawie zajmuje się profesjonalną diagnostyką i leczeniem wielu chorób i dolegliwości występujących u pacjentów. Oferuje również badanie endoskopowe jelita grubego. Kolonoskopia pozwala lekarzowi na ocenę dolnego odcinka przewodu pokarmowego, a także na przeprowadzenie dodatkowych niezbędnych procedur, takich jak usunięcie polipów czy pobranie wycinków do badań, umożliwiających rozpoznanie chorób jelita grubego. Wiedza i doświadczenie naszego zespołu oraz wykorzystywanie nowoczesnych endoskopów minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań. W trosce o komfort pacjentów MediSpace oferuje również kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym i asyście anestezjologa.

Udogodnienia dla Pacjentów Centrum Medycznego MediSpace

  • DOGODNY DOJAZD – Centrum Medyczne MediSpace mieści się przy ul. Spokojnej 5 w Warszawie (Wola). Najbliższy przystanek tramwajowy (Powązkowska 3) znajduje się jedyne 230 m od placówki, a przystanek autobusowy (Powązkowska 1) 350 m.
  • PARKING W POBLIŻU – na ul. Spokojnej znajduje się strefa płatnego parkowania, w związku z tym zaparkowanie samochodu przed wizytą nie stanowi problemu.
  • GODZINY OTWARCIA – nasi specjaliści są do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 20:00 oraz w soboty od 7:30 do 14:00.
  • DOGODNE PŁATNOŚCI – przyjmujemy płatność kartą i gotówką.

kolonoskopia warszawa

Kolonoskopia – co to jest?

Kolonoskopia to jedno z najważniejszych badań wykorzystywanych w diagnostyce chorób układu pokarmowego. Procedura wymaga wprowadzenia endoskopu przez odbyt do jelita grubego i pozwala na jego dokładną ocenę oraz pobranie wycinków do badań histopatologicznych (kolonoskopia diagnostyczna). W trakcie badania możliwe jest również przeprowadzenie dodatkowych czynności, np. usunięcie polipów, ciał obcych czy zatamowanie krwawienia (kolonoskopia terapeutyczna).

Fiberokolonoskopia a kolonoskopia – czym się różnią?

Fiberokolonoskopia i kolonoskopia to dwie nazwy tego samego badania. Procedury polegają na wykorzystaniu cienkiego i giętkiego endoskopu, wyposażonego w kamerę i źródło światła, do wizualizacji wnętrza jelita grubego i wykrycia ewentualnych zmian.

Na czym polega kolonoskopia?

Kolonoskopia polega na wprowadzeniu przez odbyt elastycznego endoskopu, który dzięki kamerze umieszczonej na jego końcu umożliwia dokładne obejrzenie wnętrza jelita grubego. Obraz przekazywany jest w czasie rzeczywistym na monitor, co pozwala lekarzowi na precyzyjną ocenę ewentualnych zmian patologicznych w błonie śluzowej jelita grubego. W trakcie kolonoskopii możliwe jest także wykonanie dodatkowych procedur, takich jak usuwanie polipów czy pobieranie wycinków do badania histopatologicznego.

Wskazania do kolonoskopii

Kolonoskopia jest zalecana w wielu przypadkach, zarówno jako badanie profilaktyczne jak i diagnostyczne. Główne wskazania do kolonoskopii obejmują:

  • zwiększone ryzyko raka jelita grubego (m.in. osoby powyżej 50. roku życia lub z historią tego nowotworu w rodzinie),
  • krwawienie z przewodu pokarmowego (jawne lub utajone – krew utajona w kale),
  • przewlekłe bóle brzucha, szczególnie w dolnej części,
  • zmiany w rytmie wypróżnień (np. biegunki lub zaparcia),
  • przewlekłe i częste biegunki,
  • częste wzdęcia i uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej,
  • utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny,
  • niedobór żelaza, niewyjaśniona anemia,
  • nieswoiste choroby zapalne jelit, np. wrzodziejącego zapalenia jelita grubego,
  • gorączka o nieustalonej przyczynie,
  • stan po usunięciu polipów,
  • podwyższony poziom kalprotektyny w kale.

Jakie choroby wykrywa kolonoskopia?

Kolonoskopia umożliwia rozpoznanie przyczyn wielu dolegliwości i chorób układu pokarmowego. Wśród przypadłości wykrywanych dzięki badaniu wymienia się m.in.:

  • polipy jelita grubego,
  • rak jelita grubego,
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
  • choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • mikroskopowe zapalenie jelita grubego,
  • krwawienia z jelita grubego,
  • chorobę uchyłkową.

Jak przygotować się do kolonoskopii?

Przygotowanie do kolonoskopii obejmuje kilka istotnych kroków, które mają na celu zapewnienie prawidłowego przebiegu badania oraz dokładności diagnostycznej.

Konieczne jest przestrzeganie diety lekkostrawnej przez około tydzień przed badaniem. Nie należy spożywać warzyw i owoców (szczególnie tych z pestkami) oraz ziaren (również pieczywa z pestkami, makiem, siemieniem lnianym, nasionami chia). Przez co najmniej 3 dni należy stosować dietę ubogoresztkową oraz pić wyłącznie klarowne płyny.

Przed badaniem należy dokładnie oczyścić jelita, dlatego konieczne jest zastosowanie przepisanych leków. Sposób przyjmowania leków i charakter przygotowań może się różnić, w zależności od preparatu, dlatego konieczne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń.

Przez minimum 20 godzin przed badaniem należy powstrzymać się od spożywania pokarmów i nieklarownych płynów. Picie wody dopuszczalne jest do 2 godzin przed badaniem.

Pacjenci przyjmujący na stałe leki (szczególnie leki przeciwzakrzepowe i związane z leczeniem cukrzycy) powinni skonsultować się z lekarzem. W przypadku preparatów żelaza konieczne jest ich odstawienie na 7 dni przed badaniem kolonoskopii.

Jak wygląda badanie kolonoskopii – przebieg

Przed badaniem przeprowadzany jest wywiad medyczny, mający na celu ocenę stanu zdrowia oraz upewnienie się, że pacjent jest odpowiednio przygotowany do kolonoskopii. Ważne jest, aby pacjent poinformował lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Następnie pacjent zostaje poinformowany o szczegółach kolonoskopii, a także poproszony o podpisanie zgody na badanie.

Przed przystąpieniem do badania pacjent przebiera się w specjalne jednorazowe ubranie (szorty medyczne) i zostaje poproszony o ułożenie się na lewym boku. Jeżeli badanie odbywa się w znieczuleniu ogólnym anestezjolog podaje dożylnie środek usypiający, który pozwala pacjentowi na całkowity komfort w trakcie kolonoskopii.

Lekarz wprowadza elastyczny endoskop przez odbyt do jelita grubego pacjenta. Urządzenie wyposażone jest w źródło światła oraz kamerę przekazującą obraz w czasie rzeczywistym na monitor. Podczas przesuwania endoskopu przez jelito grube, lekarz dokładnie ocenia stan jego ścian, zwracając uwagę na ewentualne zmiany patologiczne, takie jak polipy, zmiany zapalne, czy inne nieprawidłowości. W trakcie kolonoskopii możliwe jest pobranie wycinków do badania histopatologicznego lub usunięcie wykrytych polipów.

Cała procedura trwa zazwyczaj od 15 do 40 minut, w zależności od indywidualnego przebiegu badania oraz konieczności wykonania dodatkowych procedur. Po zakończeniu badania pacjent może odczuwać wzdęcie brzucha spowodowane wprowadzeniem powietrza do jelita w celu lepszej wizualizacji jego wnętrza, chociaż jest to rzadkie zjawisko przy wypełnianiu jelita dwutlenkiem węgla, który bardzo szybko się wchłania i jest wydalany przez płuca. W przypadku znieczulenia ogólnego pacjent pozostaje pod krótką obserwacją personelu medycznego a po opuszczeniu placówki nie powinien prowadzić pojazdów mechanicznych (w dniu badania).

Czy kolonoskopia boli?

Kolonoskopia jest badaniem, które może wywoływać znaczny dyskomfort u pacjenta. Wywołany jest nie tylko stresem związanym z samą procedurą, ale również przebiegiem badania. U niektórych pacjentów wypełnianie jelita gazem i przesuwanie endoskopu wywołuje nieprzyjemne odczucia i ból, które uniemożliwiają kontynuację i przeprowadzenie pełnego badania. W takim przypadku konieczne jest jego powtórzenie, które zwykle odbywa się już w znieczuleniu ogólnym, jednak wymaga ponownego przygotowania dietetycznego, oczyszczanie jelit i wiąże się z dodatkowymi wydatkami dla pacjenta. Dlatego wiele nowoczesnych placówek medycznych od razu zaleca wykonanie badania w znieczuleniu ogólnym (analgosedacji), które zapewnia pacjentowi całkowity komfort w czasie kolonoskopii a lekarzowi daje możliwość przeprowadzenia pełnego badania i niezbędnych procedur.

Kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym

Kolonoskopia wykonywana w znieczuleniu ogólnym zwiększa komfort pacjenta i całkowicie eliminuje dolegliwości bólowe związane z badaniem. Tym samym redukuje ryzyko niepowodzenia i konieczności przerwania badania przed jego ukończeniem. Centrum Medyczne MediSpace zapewnia pacjentom możliwość przeprowadzenia kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym. Badania wykonywane jest wówczas w asyście anestezjologa, który troszczy się o bezpieczeństwo i komfort pacjenta.

Ile trwa kolonoskopia?

Czas trwania kolonoskopii zależy od tego, czy podczas badania wykonywane są dodatkowe procedury, takie jak usunięcie polipów czy pobranie wycinków do badania histopatologicznego. Samo badanie zazwyczaj trwa od 15 do 40 minut. W przypadku znieczulenia ogólnego należy doliczyć czas związany z przygotowaniem i całkowitym wybudzeniem pacjenta.

Kolonoskopia – zalecenia i postępowanie po badaniu

Po zakończeniu kolonoskopii należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Obejmują one m.in. powstrzymywanie się od spożywania posiłków przez około 2-3 godziny, krótkotrwałe stosowanie lekkostrawnej diety oraz odpoczynek w dniu badania.

Pacjenci po kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym pozostają pod krótką obserwacją personelu medycznego, a następnie mogą opuścić placówkę medyczną (konieczne jest, aby towarzyszyła im wówczas inna osoba dorosła). Pacjent nie powinien prowadzić samochodu w dniu badania.

Kolonoskopia – przeciwwskazania

Chociaż kolonoskopia jest niezwykle ważnym badaniem, nie zawsze można ją wykonać lub zalecane są dodatkowe badania lub specjalistyczne konsultacje. Wśród przeciwwskazań do kolonoskopii wyróżnia się m.in.:

  • podejrzenie perforacji jelita,
  • ostre zapalenie uchyłków,
  • zapalenie otrzewnej,
  • ostre, piorunujące zapalenie jelita grubego,
  • duży tętniak aorty brzusznej
  • ciążę (przeciwwskazanie względne).

Szczególna ostrożność (dodatkowe badania, konsultacje specjalistyczne) zalecana jest również w przypadku:

  • pacjentów powyżej 75. roku życia,
  • ostrego zespołu wieńcowego,
  • niedawno przebytego zawału serca,
  • ciężkiej niewydolności oddechowej,
  • wady zastawek serca,
  • posiadania rozrusznika serca,
  • przewlekłych chorób układu krążenia,
  • tętniaków aorty,
  • poważnych zaburzeń rytmu serca,
  • nieuregulowanego ciśnienia tętniczego,
  • zaawansowanej niewydolności nerek,
  • stanów po niedawnym udarze mózgu (mniej niż 3 miesiące),
  • anemii z hemoglobiną poniżej 10 mg/dl.

Powikłania po kolonoskopii – możliwe skutki uboczne

Kolonoskopia przeprowadzana przez doświadczony personel przy wykorzystaniu nowoczesnych endoskopów jest bezpiecznym badaniem, wiążącym się z minimalnym ryzykiem powikłań. Po badaniu może być odczuwane przejściowe wzdęcie i ból brzucha. Po kolonoskopii, szczególnie jeśli były pobierane wycinki do badania lub usunięcie polipa jelita grubego, może pojawić się niewielka ilość krwi z odbytu, jednak w przypadku większego krwawienia należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. W rzadkich przypadkach może dojść do infekcji lub przedziurawienia jelita.

Niezwykle ważne jest, aby pacjent ściśle przestrzegał zaleceń lekarza po badaniu i natychmiast zgłosił wszelkie niepokojące objawy, takie jak bardzo silne bóle brzucha, poważne krwawienie czy gorączka.

Badanie jelita grubego w Warszawie – dlaczego warto wykonać kolonoskopię w MediSpace?

Centrum Medyczne MediSpace w Warszawie oferuje wysokiej jakości usługi medyczne w zakresie diagnostyki i leczenia pacjentów, również chorób przewodu pokarmowego. Nasza placówka posiada nowoczesny sprzęt medyczny, który umożliwia przeprowadzenie m.in. precyzyjnych badań endoskopowych, w tym kolonoskopii (również w znieczuleniu ogólnym – analgosedacji). Doświadczony personel dba o komfort pacjentów oraz maksymalne bezpieczeństwo w trakcie badania, a także zapewnia szczegółowe wyjaśnienia dotyczące wyników i dalszych kroków terapeutycznych.

Jeśli odczuwasz niepokojące objawy, zachęcamy do kontaktu z naszym personelem.

Ile kosztuje kolonoskopia prywatnie – cena badania w Medispace

Cena kolonoskopii w Centrum Medycznym MediSpace zależy od kilku czynników, m.in. zastosowanego znieczulenia, liczby wycinków do badania histopatologicznego oraz dodatkowych procedura. Koszt samego badania wynosi 600 zł. Szczegółowa oferta cenowa znajduje się w cenniku na stronie Centrum Medycznego MediSpace, w zakładce Endoskopia.

kolonoskopia prywatnie

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące kolonoskopii w Warszawie.

Czy kolonoskopia wykrywa raka jelita grubego?

Tak, kolonoskopia pozwala na wykrycie niepokojących zmian w śluzówce jelita grubego i pobranie wycinków do badań histopatologicznych. Badanie umożliwia także usunięcie polipa jelita grubego, co zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworu.

Dlaczego warto zastosować znieczulenie ogólne do kolonoskopii - czy boli?

Znieczulenie ogólne pozwala zredukować dyskomfort związany z przeprowadzeniem badania kolonoskopowego. Chociaż odczuwanie bólu i dyskomfortu jest indywidualną kwestią, u niektórych pacjentów uniemożliwia dokończenie badania, co wiąże się z koniecznością powtórzenia. Dlatego, aby zminimalizować ryzyko, nie narażać się na dodatkowe koszty i niezbyt przyjemne procedury związane z przygotowaniem do badania, warto od razu wybrać kolonoskopię ze znieczuleniem miejscowym.

Ile kosztuje kolonoskopia ze znieczuleniem (Warszawa) - kolonoskopia w sedacji (cena)?

Koszt kolonoskopii ze znieczuleniem w Warszawie zależy od placówki medycznej. W Centrum Medycznym MediSpace cena kolonoskopii w sedacji wynosi 1100 zł.

Czy na kolonoskopię prywatnie trzeba mieć skierowanie - kolonoskopia (Warszawa) prywatnie?

Wiele prywatnych placówek medycznych, m.in. MediSpace w Warszawie, umożliwia wykonanie kolonoskopii bez skierowania.

Jaki jest koszt kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym (Warszawa) - cena?

Koszt kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym w Warszawie zazwyczaj wynosi od 700 do 1500 zł, w zależności od wybranej placówki. Warto zajrzeć do cennika na stronie wybranej placówki medycznej lub skontaktować się z jej personelem.

Kolonoskopia (Warszawa) - gdzie najlepiej przeprowadzić badanie?

Warto wybrać profesjonalną placówkę medyczną, która zatrudnia doświadczonych specjalistów i oferuje badania endoskopowe przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu. Warto również, aby dawała możliwość przeprowadzenia kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym. Jednym z takich miejsc w Warszawie jest Centrum Medyczne MediSpace.

Ile kosztuje prywatna kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym (Warszawa)?

Prywatna kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym w Warszawie kosztuje zwykle od 700 do 1500 zł.

Gdzie można zrobić kolonoskopię prywatnie (Warszawa)?

Wiele prywatnych centrów medycznych w Warszawie, zajmujących się diagnostyką, oferuje możliwość przeprowadzenia kolonoskopii. Jednym z nich jest MediSpace.

Jak długo przed planowaną kolonoskopią trzeba być na diecie?

Pełne przygotowanie do kolonoskopii powinno zająć około 7 dni, w trakcie których należy być na diecie lekkostrawnej, z wykluczeniem warzyw i owoców pestkowych oraz ziaren. Przez minimum 3 dni przed badaniem konieczna jest dieta ubogoresztkowa i picie wyłącznie klarownych płynów. Natomiast w ciągu ostatnich 20 godzin przed kolonoskopią nie należy nic jeść. Dopuszczalne jest jedynie picie wody.

Ile kosztuje kolonoskopia - cena (Warszawa)?

Cena kolonoskopii w Warszawie zależy od konkretnej placówki, niezbędnych procedur i rodzaju znieczulenia. W MediSpace samo badanie kosztuje 600 zł.