Jak zapobiegać chorobom nerek

Jak zapobiegać chorobom nerek?

Choroby nerek, zwłaszcza nieleczone lub późno wykryte, mogą doprowadzić do dysfunkcji całego organizmu. Rzutują na pracę wszystkich układów ciała, a szczególnie moczowego i krwionośnego. Na szczęście odpowiednie działania profilaktyczne pozwalają ustrzec się przed zachorowaniem. Jak zapobiegać chorobom nerek i uniknąć niełatwego, długotrwałego leczenia? Oto najważniejsze zasady, których należy przestrzegać. 

Dlaczego zapadamy na choroby nerek?

Choroby nerek to bardzo obszerna grupa schorzeń o złożonych przyczynach. Często wynikają one z czynników infekcyjnych (np. zakażenia bakterią Escherichia coli), ale mogą być także konsekwencją nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, miażdżycy, cukrzycy, nadmiernej masy ciała i wpływu szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak: picie alkoholu, działanie metali ciężkich i związków nefrotoksycznych, np. zawartych w lekach. Zdarza się też, że nerki działają nieprawidłowo ze względu na wady wrodzone. 

Choroby nerek – zapobieganie łatwiejsze niż leczenie

Choroby nerek – choć w większości wyleczalne – mogą doprowadzić organizm do stanu, w którym konieczna jest dializoterapia lub transplantacja. Nierzadko przyczyniają się również do przedwczesnej śmierci. Nierozpoznane rozwijają się latami, bo towarzyszące im objawy są brane za symptomy innych schorzeń. Ponieważ choroby nerek dają niespecyficzne dolegliwości, diagnostyka jest utrudniona i często prowadzi do późnego rozpoznania, przy czym na zaawansowanym etapie leczenie przynosi znacznie słabsze efekty niż w stadium początkowym.

Warto zaznaczyć, że przewlekła choroba nerek uznawana jest za jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Według szacunków z jej powodu cierpi blisko 5 mln Polaków, a większość nie ma świadomości, że dotyczy ich problem nefrologiczny

Dlatego tak ważne jest zapobieganie chorobom nerek, zwłaszcza u osób obciążonych zwiększonym ryzykiem zachorowania (genetycznym lub wynikającym z występowania innych, powiązanych schorzeń). Nie potrzeba do tego radykalnych działań. Drobne zmiany codziennych nawyków wystarczą, by opóźnić pojawienie się problemów z nerkami lub sprawić, że w ogóle nie wystąpią. 

Styl życia a zasady zapobiegania chorobom nerek

Kluczową rolę w profilaktyce pełni dbałość o zdrowy styl życia, z której wynikają podstawowe zasady zapobiegania chorobom nerek, czyli:

  1. Zwracanie uwagi na właściwe nawodnienie organizmu. Osoba dorosła powinna wypijać 1,52 litry, a latem nawet 3 litry płynów dziennie.
  2. Opróżnianie pęcherza natychmiast, gdy pojawi się parcie. Powtarzające się ignorowanie odczucia parcia prowadzi do rozciągnięcia pęcherza, podrażnienia jego ścian i cofania się moczu.
  3. Przestrzeganie zdrowej diety: z jak najmniejszym udziałem potraw smażonych i dosładzanych, bez soli (zamiast niej można użyć ziół), produktów wysokoprzetworzonych i kolorowych napojów gazowanych. Dieta nerkowa powinna być bogata w warzywa i owoce, pieczywo pełnoziarniste, a także niskotłuszczowe lub beztłuszczowe produkty mleczne.
  4. Wykonywanie dowolnego rodzaju aktywności fizycznej co najmniej przez 30 minut dziennie.
  5. Ostrożne korzystanie z niesteroidowych leków przeciwzapalnych bez recepty – przyjmowanie ich tylko w razie konieczności i po uprzednim zapoznaniu się z treścią ulotki. Zażywanie leków na receptę zgodnie z zaleceniem lekarza.
  6. Regularna kontrola ciśnienia krwi, zwłaszcza przy stwierdzonym nadciśnieniu tętniczym.
  7. Utrzymywanie prawidłowej masy ciała.

Profilaktyka chorób nerek – badania kontrolne

W profilaktyce chorób nerek niebagatelne znaczenie mają również badania kontrolne, które niezależnie od stanu zdrowia warto wykonywać przynajmniej raz w roku, jak również każdorazowo w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. Stan nerek pozwalają ocenić badania laboratoryjne krwi (mocznik, kreatynina, sód, potas, hemoglobina) oraz badanie ogólne moczu. W razie otrzymania nieprawidłowych wyników warto zdecydować się na USG nerek i jamy brzusznej. Wszystkie badania profilaktyczne i diagnostyczne, które sprawdzają funkcje nerek, można wykonać w MediSpace.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *