Jak przygotować się do wizyty u kardiologa?

Jak przygotować się do wizyty u kardiologa?

Pierwsza wizyta u kardiologa bywa dla pacjenta źródłem niepokoju, a nawet stresu. By oswoić niecodzienną sytuację i jak najwięcej skorzystać na konsultacji ze specjalistą, warto wiedzieć, co może nas czekać w gabinecie lekarskim. Czy trzeba robić badania przed wizytą u kardiologa? Co zabrać na wizytę? Jak się ubrać? Odpowiadamy na najczęstsze pytania pacjentów.

Jak wygląda pierwsza wizyta u kardiologa?

Kardiolog jest lekarzem specjalizującym się w profilaktyce, rozpoznawaniu i zwalczaniu chorób układu krążenia. Dysponuje fachową wiedzą z tego zakresu i wykorzystuje ją w praktyce już podczas wstępnego badania fizykalnego na pierwszej wizycie pacjenta. Taką wizytę bez wychodzenia z domu można umówić w MediSpace, gdzie pacjenci mają do dyspozycji cały zespół wykwalifikowanych specjalistów. Każdy z nich dokłada wszelkich starań, aby zarówno pierwsze, jak i każde kolejne badanie przebiegało w przyjaznej atmosferze.

Kardiolog przeprowadza osłuchiwanie serca za pomocą stetoskopu. Dzięki temu jest w stanie od razu wykryć zmiany patologiczne, np. szmery w sercu, które wymagają sprawdzenia w dodatkowych badaniach diagnostycznych (takich jak: EKG wysiłkowe, holter, rezonans magnetyczny, RTG klatki piersiowej). Może również zrobić EKG podstawowe i echo serca, dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego, a także zmierzyć talię pacjenta, zważyć go i obliczyć wskaźnik masy ciała (BMI), jeśli podejrzewa występowanie otyłości. Nadmierna masa ciała ma wpływ na problemy z sercem, dlatego otyłość powinna być leczona równolegle z rozpoznaną chorobą kardiologiczną.

Ponadto kardiolog dokładnie ogląda kończyny, by upewnić się, czy nie są obrzęknięte. Opuchlizna może pojawić się na skutek niewydolności serca (zwykle powstałej na skutek zaburzonej funkcji prawej komory) bądź naczyń krwionośnych. 

Aby ułatwić lekarzowi zadanie, w ramach przygotowania na wizytę u kardiologa warto zwrócić uwagę na swój ubiór. Strój powinien być swobodny, umożliwiać szybkie i bezproblemowe odsłonięcie klatki piersiowej. Dobrze również, by zapewniał łatwy dostęp do kostek u nóg oraz nadgarstków, gdzie przyczepia się elektrody EKG. 

Wywiad lekarski u kardiologa. Jakich pytań się spodziewać?

Kardiolog może postawić właściwą diagnozę i zaordynować odpowiednie leczenie dopiero po zaznajomieniu się z indywidualną sytuacją zdrowotną pacjenta. Robi to właśnie podczas pierwszej wizyty, której częścią jest osobista rozmowa, czyli tzw. wywiad lekarski. 

Wywiad lekarski stanowi dla kardiologa źródło wielu informacji przyspieszających ustalenie rozpoznania. W trakcie rozmowy specjalista zadaje pytania dotyczące powodu konsultacji, niepokojących objawów odczuwanych przez pacjenta, czasu trwania dolegliwości, alergii na substancje czynne zawarte w lekach. Może zapytać także o inne kwestie, głównie te związane ze stylem życia: rodzaj diety, zakres aktywności fizycznej, narażenie na stres, częstotliwość sięgania po używki. Każdy fakt może mieć znaczenie i naprowadzić lekarza na właściwą diagnozę, dlatego warto być szczerym i nie krępować się ani przy odpowiadaniu na pytania zadane przez kardiologa, ani przy formułowaniu własnych pytań.

Kardiologa interesuje także cała historia chorób, zwłaszcza sercowo-naczyniowych, zarówno samego pacjenta, jak i jego najbliższej rodziny. Dlatego dobrze jest mieć ze sobą dokumentację medyczną, w której lekarz znajdzie wszystko, co może go zainteresować w kontekście potencjalnych problemów kardiologicznych (włącznie z opisami przeprowadzonych zabiegów i operacji). Przed pierwszą wizytą u kardiologa warto przygotować też pełną listę przyjmowanych leków oraz suplementów diety, by w razie potrzeby okazać ją lekarzowi, mają przy tym pewność, że nic nie zostało pominięte. 

Jakie wyniki badań zabrać do kardiologa?

Pacjent, który chce być naprawdę dobrze przygotowany do wizyty u kardiologa, może zjawić się u lekarza z kompletem aktualnych wyników badań (sprzed kilku-kilkunastu dni). Chodzi szczególnie o badanie EKG i badania laboratoryjne z krwi. Na początek wystarczy zwykła morfologia, ale warto poszerzyć ją od razu o oznaczenie poziomu kreatyniny, potasu, sodu i glukozy na czczo. Dużą wartość w diagnostyce kardiologicznej ma także profil lipidowy. Lipidogram pozwala określić poziom trójglicerydów oraz cholesterolu całkowitego i jego frakcji we krwi. Jest podstawą do określenia ryzyka wystąpienia miażdżycy.

3.7/5 - (12)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *