Jak przygotować się do zabiegu założenia/usunięcia balonu żołądkowego?
BIB® jest miękkim, silikonowym balonem, umieszczanym w żołądku na okres 6 miesięcy lub 12 miesięcy. Jego zadaniem jest ograniczenie objętości żołądka, a tym samym, zmniejszenie porcji przyjmowanych pokarmów. Dzięki temu pacjenci ze zdiagnozowaną otyłością mogą w prostszy sposób zmienić swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze, a w efekcie znacznie schudnąć. Założenie balonu do żołądka nie leczy otyłości. Jest to jedynie element wspomagający kontrolę masy ciała oraz ułatwiający rozpoczęcie nowego, zdrowego stylu życia. Warto jednak pamiętać, że wszystko zależy od pacjenta. Najważniejsze jest stosowanie się do wskazań lekarskich, a także podjęcie aktywności fizycznej, która będzie wspierać utratę wagi.
Podstawowym warunkiem do założenia balona 6 lub 12 miesięcznego jest pozostanie na czczo, czyli nie przyjmowanie przez minimum 6 godzin pokarmów i gęstych płynów, kawy i herbaty oraz powstrzymanie się od żucia gumy i palenia papierosów. Dopuszcza się picie wody, aby nie odczuwać pragnienia, do 2 godzin przed zabiegiem. Ostatni płyn (woda niegazowana) można przyjąć na 2 godziny przed zabiegiem w ilości nie większej niż szklanka (250 ml). W przypadku usunięcia balona należy pozostać na czczo przez minimum 10 godzin.
Pacjenci z cukrzycą powinni zaprzestać przyjmowania doustnych leków hypoglikemizujących lub insuliny w czasie pozostawania na czczo (w okresie bez przyjmowania pokarmów, gęstych płynów, kawy i herbaty). Powinni zapisać się na badanie rano-należy poinformować o tym rejestrację.
W razie wątpliwości zalecamy kontakt z lekarzem kierującym.
Przed zabiegiem w znieczuleniu ogólnym należy przedstawić całą dostępną dokumentację medyczną oraz aktualne wyniki następujących badań:
- jonogram (K, Na)
- EKG (badanie EKG prosimy wykonać najpóźniej na dzień przed badaniem)
Do 2 miesięcy powyższe badania uznawane są za aktualne. Badania, które są potrzebne do zabiegu można wykonać w naszej placówce. Punkt pobrań czynny jest od poniedziałku do środy w godzinach 7:00-13:20, od czwartku do piątku w godzinach 7:00-12:00 oraz soboty 8:00-12:00. Na wyniki z krwi, czas oczekiwania wynosi 1 dzień roboczy.
W przypadku zabiegu w znieczuleniu ogólnym, będziecie Państwo proszeni o przybycie 30 minut wcześniej w celu wypełnienia ankiety anestezjologicznej, dotyczącej stanu zdrowia (dokument dostępny do pobrania w zakładce – materiały do pobrania). Prawidłowo wypełniona ankieta pozwoli lekarzowi anestezjologowi ocenić ryzyko związane ze znieczuleniem oraz dostosować znieczulenie do aktualnego stanu zdrowia. Znieczulenie ma na celu zapewnienie komfortu i zostanie dostosowane do rodzaju zabiegu i indywidualnych potrzeb pacjenta oraz lekarza wykonującego zabieg. Jeśli przed zabiegiem pojawią się objawy infekcji górnych dróg oddechowych lub podwyższona temperatura należy zgłosić ten fakt telefonicznie do przychodni. Jest to przeciwskazanie do znieczulenia.
Informujemy, że ze względów bezpieczeństwa, po znieczuleniu nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych do 24 godzin oraz należy opuścić przychodnię z osobą towarzyszącą.
WAŻNE! Jeśli Pacjent został skierowany na zabieg i jest w wieku 55+, posiada BMI powyżej 35 (kg/m²) lub cierpi na poważną chorobę współistniejącą, powinien zasięgnąć opinii u jednego z naszych specjalistów o możliwości przeprowadzenia zabiegu operacyjnego oraz znieczulenia.
Do konsultacji anestezjologicznej w formie stacjonarnej prosimy o przygotowanie:
- dokumentacji medycznej dotyczącej chorób przewlekłych pacjenta i przyjmowanych leków,
- podstawowych wyników badań laboratoryjnych z ostatnich 2 miesięcy (morfologia, sód, potas, kreatynina, APTT, PT, INR);
- wyniku grupy krwi;
- wyniku EKG z ostatnich 2 miesięcy;
- w przypadku towarzyszących chorób tarczycy – wyników TSH, FT3, FT4 z ostatnich 2 miesięcy;
- w przypadku schorzeń kardiologicznych takich jak: choroba niedokrwienna serca, wady serca, zaburzenia rytmu serca – wyniku ECHO-serca z ostatnich 6 miesięcy i zaświadczenia od lekarza prowadzącego z informacją, że choroba jest w stanie stabilnym i nie wymaga modyfikacji leczenia;
- w przypadku schorzeń neurologicznych – zaświadczenie od lekarza prowadzącego z informacją, że choroba jest w stanie stabilnym i nie wymaga modyfikacji leczenia;
- w przypadku przyjmowania leków przeciwkrzepliwych (tzw. “rozrzedzających krew”)
- zaświadczenie od lekarza prowadzącego z zaleceniami dla pacjenta dotyczących ewentualnego odstawienia tych leków lub zmiany leków na heparyny drobnocząsteczkowe.
Do telekonsultacji prosimy o przesłanie skanów dokumentów zgodnie z powyższymi wytycznymi przed terminem konsultacji anestezjologicznej oraz dostarczenie oryginałów w dniu znieczulenia!
Informujemy, że nawet pozytywna kwalifikacja przez anestezjologa podczas konsultacji anestezjologicznej nie stanowi 100% gwarancji wykonania znieczulenia w dniu badania/zabiegu. Ostateczną decyzję o wykonaniu znieczulenia podejmuje anestezjolog obecny w dniu badania/zabiegu w oparciu o aktualny stan pacjenta i spełnienie zaleceń wskazanych na konsultacji oraz zaleceń ogólnych dotyczących w szczególności spożywania pokarmów i opieki po znieczuleniu.
UWAGA: Uprzejmie informujemy, że warunkiem zarezerwowania terminu na badanie endoskopowe w znieczuleniu ogólnym lub bez jest uiszczenie przedpłaty całościowej w ciągu 48h od dokonania rezerwacji i przesłanie potwierdzenia na adres:
Opłata nie podlega zwrotowi, chyba że Pacjent odwoła badanie na 48 godzin przed. Numer konta, na jaki należy dokonać wpłaty, został podany poniżej. W tytule prosimy o wpisywanie nazwiska Pacjenta.
mBank: 59 1140 2062 0000 5673 5500 1001