Jak przygotować się do testu oddechowego na Helicobacter Pylori

Jak przygotować się do testu oddechowego na Helicobacter Pylori?

Zakażenie Helicobacter pylor jest jednym z najczęściej występujących zakażeń bakteryjnych. Jedynie całkowita eliminacja patogenu skutecznie chroni przed zapaleniem żołądka oraz chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy.

INFAI Helicobacter pylori jest testem oddechowym, który jest stosowany w celu stwierdzenia możliwości żołądkowo-dwunastniczego zakażenia bakterią Helicobacter pylori oraz kontroli skuteczności leczenia. Jest to jedyna metoda spośród testów nieinwazyjnych skuteczna w pośrednim wykrywaniu obecności żywej bakterii.

Badanie polega na oznaczeniu izotopu 13C w wydychanym powietrzu przed i po podaniu niewielkiej ilości płynu (sok pomarańczowy lub jabłkowy) zawierającego mocznik znakowany izotopem węgla 13 C. Jeżeli u badanego występuje zakażenie H.pylori, mocznik ulega rozkładowi z wytworzeniem dwutlenku węgla znakowanego podanym wcześniej izotopem 13 C i obecnym w próbce powietrza wydychanego, który jest wykrywany z wykorzystaniem metody spektroskopii w podczerwieni (NDIR).

HELIC® ABT Reader do pomiaru poziomu amoniaku w jamie ustnej służy do diagnozowania infekcji Helicobacter pylori, która powoduje bóle brzucha, nieżyt żołądka oraz wrzody żołądka (dwunastnicy). Test HELIC ABT jest bezinwazyjny i bezpieczny. Można go wykonywać również u dzieci od 4 roku życia oraz kobiet w ciąży. Urządzenie pozwala na wykonanie badania i uzyskanie wyników w zaledwie 20 minut.

Przebieg badania

Test polega na pobraniu od pacjenta dwóch próbek. Jednej przed, drugiej po podaniu naturalnego stabilnego izotopu węgla 130C . W przypadku obecności bakterii Helicobacter pylori, po podaniu obciążenia, jego część będzie szybko hydrolizowana w żołądku. Amoniak wytworzony podczas tej reakcji, będzie wydalany z żołądka przez przełyk do jamy ustnej, a wskaźnik w tubie testowej zmieni kolor z żółtego na niebieski. Urządzenie odczyta i porówna zmiany, a specjalne oprogramowanie przedstawi wynik oraz interpretację.

Przygotowanie pacjenta

  • Na 4-6 tygodni przed wykonaniem testu pacjent nie powinien przechodzić terapii przeciwbakteryjnej,
  • Na 2 tygodnie przed wykonaniem testu nie należy przyjmować  leków zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego, zobojętniających kwas żołądkowy,  przeciwzapalnych i przeciwbólowych oraz preparatów i leków zawierających bizmut (zasadowy galusan bizmutawy),
  • Na 3 dni przed wykonaniem testu nie należy spożywać alkoholu,
  • Na 3 dni przed wykonaniem testu  należy wykluczyć z diety spożywanie roślin strączkowych (groszek, fasola, soczewica).

W dniu badania

  • Pacjent musi być na czczo. Należy powstrzymać się od spożywania pokarmów przez 12 godzin, a ostatni posiłek powinien być prosty (bez mięsa, ryb, grzybów),
  • Należy umyć zęby i dokładnie wypłukać jamę ustną,
  • Nie wolno rzuć gumy,
  • Nie wolno palić papierosów ani innych wyrobów zawierających nikotynę (e-papierosy).
Koszt wodorowego testu oddechowego w kierunku Helicobacter Pylori wynosi 235 zł.

Wynik jest wysyłany na adres e-mail Pacjenta po wyrażeniu zgody w ciągu 1 dnia roboczego.

3.7/5 - (83)